Jedni mają dość podsłuchiwania mimowolnego sąsiadów, inny zaś chcą aby ich sprzęt grający pokazał pełnie możliwości.

Niektórzy pragną nagrywać wideo, tworzyć muzykę i potrzebują do tego odpowiednich warunków. Bez względu na powód, sposobów na wyciszenie pokoju jest sporo i zależą one od kilku kwestii. Wziąć pod uwagę trzeba warunki w jakich żyjemy. Innych metod używa się w przypadku domku wolnostojącego niż podczas wyciszania pomieszczenia w bloku. Znaczenie ma również efekt, jaki chcemy uzyskać. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości.

Jak wygłuszyć pokój w domu?

Doskonałym momentem na wygłuszanie pomieszczenia jest budowa domu lub gruntowany remont. W tedy można skorzystać z najskuteczniejszych metod, które wymagają znaczącej ingerencji w konstrukcję budynku.

  • akustyczne tynki – kładzie się je bezpośrednio na gołych murach. Tynki o właściwościach dźwiękochłonnych występują w postaci natryskowej. Ich konstrukcja i chropowata powierzchnia sprawiają, że bardzo dobrze pochłaniają dźwięk, a także prowadzą do jego rozproszenia. Warto pamiętać o tym im grubszy tynk, tym większa jego skuteczność.
  • płyty akustyczne - są to płyty gipsowo-kartonowe o dodatkowych akustycznych właściwościach. Montowane są na ścianach szkieletowych. W połączeniu z wełną mineralną tworzą solidną barierę dźwiękochłonną.
  • płyty korkowe – nałożenie ich na ściany zdecydowanie poprawia się rozchodzenie dźwięku. Ich największą zaletą jest prosty montaż. Są również bardzo skuteczne, bo pochłaniają prawie 90% dźwięków. Wadą może być ich wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu,
  • tapety korkowe – przyklejane są podobnie jak płyty. Są jednak nieco cieńsze, przez co pochłaniają mniej dźwięków.
  • płyty izolacyjne – są to specjalistyczne płyty wypełnione piaskiem. Są stosunkowo ciężkie i mają charakterystyczną fantastyczną skuteczność pochłaniania dźwięku. Po zamontowaniu trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, tak aby nie naruszyć ich struktury.
  • panele ścienne akustyczne – ich skuteczność jest nieco mniejsza. Charakteryzują się pięknym wyglądem. Wykonywane są z płyty MDF, która skutecznie imituje drewno.
  • folia – montowana jest w konstrukcji ścian szkieletowych. Jej właściwe zamontowanie gwarantuje odpowiednią akustykę.
  • filc akustyczny – jest to naturalny materiał, który doskonale wygłusza. Filc wykonany jest z wełny. Jest cienki i delikatny, ale wytrzymały. Filc można barwić, dzięki czemu ma duże zastosowanie podczas dekoracji pomieszczenia. Wykonany z naturalnych materiałów filc nie brudzi się i nie kurzy. Jest ekologiczny i bezpieczny. Do zakupienia w sklepach budowlanych. Taką izolację akustyczną można wykonać samodzielnie. Przykleja się łatki filcowe w newralgiczne miejsca. Filcu nie można mieszać z innymi materiałami wygłuszającymi.
  • tkaniny akustyczne – jest to rozwiązanie dla osób, które nie mają środków pieniężnych na zakup specjalistycznych ustrojów akustycznych lub nie chcących radykalnej zmiany wyglądu ścian. Tego typu materiały nie różnią się od klasycznych tkanin. Doskonale absorbują dźwięki dochodzące z otoczenia. Z takich tkanin można uszyć zasłony, rolety na okna, obicie mebli, narzuty i parawany.
  • panel binarny – jest to zazwyczaj drewniana płyta dziurkowana. Otwory umieszczone są na zasadzie kodu binarnego. Doskonale nadaje się do nowoczesnych wnętrz, przede wszystkim z uwagi na skuteczność działania i intrygujący wygląd. Zbudowane są z dwóch elementów: płyty z otworami i rdzenia tłumiącego w postaci izolacji HDS.
  • dyfuzor Schroedera dwuwymiarowy z korka – można wykonać samodzielnie z korka lub kwadratowych drewnianych kostek. Poza tym, że korek jest doskonałym izolatorem akustycznym, to ułożony w odpowiedni sposób stanie się interesująca dekoracją wnętrza. Do wykonania takiego plastra potrzeba naprawdę mnóstwo korków.
  • okiennice – jest to sposób na zabezpieczenie wnętrza przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Latem chronią przed nagrzaniem i chronią przed deszczem i wiatrem. Są dobrą barierą akustyczną i termiczną.

Jak wyciszyć pokój w bloku?

Jeśli mowa o mieszkaniach to trzeba wiedzieć, że dysponuje się mniejszym wachlarzem możliwości wygłuszenia pokoju. Nie można gruntownie ich przebudować, tak aby w konstrukcjach ścian znalazły się materiały podobne do tych których możemy użyć podczas budowy domu. Nie oznacza to, że nie możemy nic zrobić. W bloku mogą doskwierać głośni sąsiedzi, dzieci głośno słuchający muzyki lub wszelkiego rodzaju dźwięki dochodzące z ulicy. Poniżej kilka sposobów na odizolowanie się od tego typu hałasu.

  • podwieszany sufit – jest to idealne rozwiązanie w przypadku problemów z głośnym stąpaniem sąsiadów z góry. Wystarczy zwykły sufit wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, który zostanie wytłumiony materiałem izolacyjnym. Doskonale w tej sytuacji sprawdzi się wełna mineralna lub kauczuk syntetyczny,
  • wygłuszone ściany – w tym przypadku można użyć tych samych materiałów co w podwieszanym suficie. Warto decydować się na płyty o cienkim materiale izolacyjnym, tak aby nie zmniejszać metrażu mieszkania. Dobry rozwiązaniem jest mata wygłuszająca. Jest bardzo skuteczna i nie zabiera wiele przestrzeni. Jest jednak stosunkowo droga.
  • drzwi i podłogi – one też mogą zwiększyć izolację akustyczną. Warto zakupić specjalne modele drzwi, które prowadzą do stłumienia dźwięków zewnętrznych oraz maty i podkłady akustyczne do podłogi.
  • kasetony sufitowe – na rynku dostępnych jest sporo modeli, których odpowiednia grubość może prowadzić do poprawienia izolacji akustycznej. Nie będzie to ogromna zmiana, ale zawsze coś.
  • wyposażenie pokoju – pusta przestrzeń gwarantuje spore rozchodzenie się dźwięku. Jednak jeśli zostanie wypełniona sporą ilością materiałów o miękkiej konstrukcji, izolacja zostanie poprawiona. Mowa w tym miejscu o typowych produktach wyposażenia domowego, jak na przykład firany, poduszki czy wykładziny.

Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Większość wyżej wymienionych sposobów wygłuszenia jest stosunkowo droga. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek. Wszystko to sprawia, że warto sprawdzić również, jak tanio wyciszyć pokój.

  • umeblowanie – trzeba pamiętać, że wolna przestrzeń utrudnia właściwą akustykę. Aranżując pokój, warto zakupić dużo elementów, tak aby dźwięk napotykał wiele przeszkód.
  • okna i drzwi – podczas wymiany okien warto zdecydować się na produkty, które charakteryzują się odpowiednią izolacją akustyczną. Dzięki temu odetniemy się od dźwięków ulicy. W przypadku drzwi możemy zdecydować się na użycie specjalnej gumy lub pianki uszczelniającej, którą nakładamy na futrynę..
  • pluszowe zasłony – wykonane z pluszu pozwalają na wyciszenie dźwięków wewnątrz pokoju. .
  • wyposażenie pokoju – wszelkie go rodzaju obrazy, wykładziny i wspomniane wcześniej miękkie elementy zdecydowanie usprawniają akustykę wnętrza. .
  • makatki – mowa tu o wszelkich ozdobach, które wykonane są z tkaniny dekoracyjnej. Mogą posłużyć do ocieplenia i i wyciszenia pokoju. Można je kupić lub wykonać samodzielnie..

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież