Jeśli posiadasz w domu starą, podniszczałą wannę żeliwną, a nie masz środków lub czasu, żeby wymienić na nową, to możesz spróbować odnowić ją samodzielnie.

Nie jest to czynność kosztowna, a łazienka odzyska dawny blask i będzie prezentować się estetycznie, a jeśli zechcesz również nowocześnie. Jak zając się renowacją starej wanny?

Pozbądźmy się odprysków z wanny emaliowanej.

Jeśli wanna jest w ogólnym stanie dobrym, ale na emalii pojawiły się odpryski, to będzie można odnowić z pomocą specjalnych emalii zaprawkowych do naprawy wanien. Koszt to około 20-30pln. Posiadają białą barwę, więc z powodzeniem można stosować na tradycyjnych wannach. Użycie jest naprawdę proste. Najczęściej zaprawka znajduje się w małych opakowaniach do których dołączony jest pędzelek do aplikacji. Emalie należy nakładać na czyste, suche i odtłuszczone powierzchnie i pozostawić do wyschnięcia. Ubytki naprawione w ten sposób będą cechowały się wyjątkową odpornością wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Stara wanna jak nowa?

Jeśli wanna jest zbyt nadgryziona zębem czasu i uzupełnianie ubytku zaprawką traci sens, to warto pójść odważny krok i pomalować całą wannę. Do tego celu najlepiej wykorzystać farbę poliuretanową, którą można zabarwić na rozmaite kolory. W praktyce niczym nie różni się od emalii. Sama czynność malowanie nie jest skomplikowana. Będzie wymagała precyzji i skupienia. Malowanie nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny, bo po tym czasie farba zaczyna schnąć, co uniemożliwi otrzymanie ostatecznego, estetycznego wyglądu. Warto posłużyć się taśmą malarską, aby zabezpieczyć krawędzie wanny i miejsca których nie chcemy malować.

Wanna w wannie?

Dobrym sposobem na odnowienie żeliwnej wanny jest tak zwana wanna w wannie. Opłacalna jest wtedy kiedy mamy zabudowaną wannę i wymiana jej generowałaby duże koszty. Koszty to wymiana ceramiki sanitarnej oraz ponowne kładzenie kafelków i wykańczanie posadzki i ścian przy wannie. Cały proces renowacji jest tak prosty, jak wskazuje na to jego nazwa. Polega na umieszczeniu w starej wannie nowej cienkiej i akrylowej o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Do połączenia wanien posłuży dwuskładnikowa pianka. Technologia wanna w wannie jest na tyle dobra, że zapewnia nowej wannie solidny stelaż w postaci starego żeliwnego modelu. Tak wykonana konstrukcja zapewni dodatkowe, długotrwałe użytkowanie.

Renowacja wanny krok po korku.

Przed renowacją wanny warto przygotować potrzebne materiały takie jak: preparat do usuwanie silikonu, nóż do fug, środek do mycia glazury, odkamieniacz, papier ścierny i emalia do malowania. Narzędzia, które mogą się przydać to: taśma klejąca, folia ochronna, woda i gąbka do mycia, ścierka do kurzu i pędzle, wałek.

Odnawianie wanny wykonuje się w następującej kolejności:

    1. Przygotowanie podłoża – należy dokładnie umyć wannę i po wyschnięciu można uzupełnić drobne ubytki emalii za pomocą żywicy epoksydowej albo masą szpachlową poliestrową. Trzeba usunąć wszelkie ślady kamienia z wody oraz fugi silikonowe. Podłoże należy wyrównać papierem ściernym i dokładnie usunąć pył.
    2. Zabezpieczenia otoczenia wanny – krawędzie ścian i podłogi, które stykają się z wanną należy potraktować taśmą malarską. Można zabezpieczyć armaturę łazienki za pomocą folii. W ten sposób całe otoczenie wanny będzie czyste.
    3. Nałożenie farby na powierzchnię wanny – krawędzie wanny należy starannie pomalować pędzelkiem. Większe powierzchnie warto malować wałkiem poprawiając przy okazji ślady pędzla na brzegu wanny.
    4. Pracować należy szybko i dokładnie – aby na całej powierzchni wanny pozostawała równomierna warstwa farby należy malować szybko i precyzyjnie. Trzeba pilnować, aby nie powstałą zbyt gruba warstwa farby, która potem może tworzyć smugi i zacieki.
    5. Pozostawić wannę do wyschnięcia – świeżo pomalowaną wannę należy pozostawić do wyschnięcia zgodnie z instrukcją na opakowaniu farby. Jeśli jest konieczność położenia drugiej warstwy to trzeba odczekać minimum 24 godziny od pierwszego malowania. Wysychanie nowej powłoki trwa długo.

Emalia w sprayu do wanny – czy warto?

Emalia z sprayu nie pozwoli na pokrycie dużej powierzchni wanny, ale doskonale nada się do jej fragmentów. Z łatwością poradzi sobie z małymi przebarwieniami lub odpryskami. Jest znacznie łatwiejsza w aplikacji w porównaniu z farbą poliuretanową, dlatego będzie dobra dla osób mało doświadczonych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież