Mieszkania znajdujące się w starych kamienicach często pozbawione są centralnego ogrzewania.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób ogrzać takie mieszkanie bez kaloryfera, to poniżej podpowiadamy jak w takich sytuacjach sobie radzić.

Metody ogrzewania domu – jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera?

Bez rur i grzejników w dzisiejszych czasach jest możliwość nie tylko ogrzania mieszkania, ale również wentylacja i nawilżanie powietrza. Tego rodzaju systemy warto rozplanować na początku budowy domu. Pozwoli to na uniknięcie drogich i czasochłonnych przeróbek istniejącej już instalacji. Jak ogrzać mieszkanie bez kaloryfera? W budownictwie pasywnym systemy grzewcze stanowią jedynie rozwiązanie awaryjne. W celu ogrzania domku jednorodzinnego w standardzie pasywnym potrzebna jest moc grzewcza w ilości 1-2kW. Nie stosuje się tu tradycyjnych grzejników, co ważne doraźne metody ogrzewania domu, jak ogrzewanie podłogowe lub system ogrzewania kominkowego. Straty ciepłą w takich domach są na tyle małe, że piec lub pompa ciepła okazują się zbyteczne. Zazwyczaj wystarczające jest zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła i rekuperatora oraz kolektorów słonecznych do ogrzania wody. Domy pasywne to nie jedyna metoda na ogrzanie bez kaloryfera. Istniej szereg źródeł grzewczych, które możesz zaplanować w mieszkaniu. Niektóre metody można wprowadzić podczas remontu, inne lepiej sprawdzą się na etapie projektowania budynku.

Rodzaje ogrzewania domu bez kaloryfera.

W budynkach, które nie są pasywne mamy kilka możliwości ogrzania mieszkania bez kaloryfera. Należą do nich:

  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne – umożliwia wygodne regulowanie temperatury w każdym z pokoi. Ten sposób ogrzewania w połączeniu w piecykiem kondensacyjnym lub pompą ciepła może być wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem. Wykonuje się je z kabli, mat lub cienkich folii grzewczych.
  • Ogrzewanie podłogowe wodne – może być nieco tańsze od elektrycznego, kiedy jest zasilane pompą ciepła lub kotła centralnego ogrzewania. Wymogiem jest bardzo staranny montaż. Instalacja taka może być wykonana z rur z tworzywa sztucznego lub miedzi. Niezbędna jest gruba wylewka podłogowa, by ukryła rury z wodą. Wymagane jest wymuszenie ruchu wody za pomocą odpowiednich pomp.
  • Ogrzewanie ścienne – doskonale sprawdza się podczas zastosowana technik kondensacyjnych i solarnych. Przypomina instalacje podłogową z tym że instalacja zatopiona jest w ścianie. Są trzy sposoby rozprowadzenia ciepła: powietrzem, wodą lub prądem. We wszystkich przypadkach uzyskujemy łagodne i równomierne rozprowadzenie ciepła, bez konieczności instalowania grzejników. Ten rodzaj ogrzewania najlepiej stosować na solidnych zewnętrznych ścianach, gdzie straty ciepłą są największe. Jest to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, gdzie ciepło przekazywane jest w drodze promieniowania. Ciepło jest tu równomiernie rozprowadzane, dlatego na różnej wysokości ściany, temperatura utrzymuje stały poziom.
  • Ogrzewanie nadmuchowe – jest to system w którym wykorzystuje się powietrze z zewnątrz. Jego ciągła cyrkulacja pozwala na kontrolowanie ilości dostarczanego świeżego powietrza do wewnątrz oraz jego temperaturę. Osoby posiadające nagrzewanie nadmuchowe mogą stale kontrolować wilgotność powietrza, a okresie letnim może być to moduł chłodzący. Powietrze przed ponownym wdmuchaniem do pokoi jest filtrowane, oczyszczane z wirusów, bakterii, roztoczy, pyłków czy kurzu. Jedynymi widocznymi elementami ogrzewania nadmuchowego są kratki oraz panel sterowania. Kanały nawiewne przez które dostarczane jest ogrzane powietrze, także są niewidoczne, bo ukryte w stropie, podłodze lub poddaszu.
  • Grzejniki kanałowe – stanowią specjalną formę grzejników zabudowanych w podłodze. Nie zajmują dużo miejsca i wizualnie wtapiają się w podłogę. Posiadają metalowe lub drewniane kratki maskujące. Są nowoczesne i estetyczne. Chętnie stosowane są koło okien tarasowych. To idealny sposób na ogrzanie mieszkania bez kaloryfera.
  • Ogrzewanie kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza - takie ogrzewanie może funkcjonować bez potrzeby instalowania grzejników. Przewody, które rozprowadzają ciepło ukryte są po podwieszanym sufitem czy innym rodzajem zabudowy. Ciepło dostarczane jest do wnętrz za pomocą kratek lub anemostatów.
  • Mieszane układy grzewcze – tu przewidujemy różne możliwości i sposoby ogrzewania. Okresowo lub miejscowo można włączyć lub wyłączyć różne systemy grzewcze. Jedne metody mogą wspomagać czy wzmacniać przez inne. Ogrzewanie elektryczne może być okresowym wsparciem dla ogrzewania kominkowego. Do każdego rodzaju ogrzewania warto włączać naturalne, odnawialne źródła energii czy też wprzęgać wydajne systemy na przykład kondensacyjne.

Poniżej wymienione zostaną sposoby ogrzania pokoju bez udziału kaloryfera.

  • Grzejnik elektryczny – moc takiego grzejnika waha się w granicach 100-3000W. Im większe pomieszczenie i starsze budownictwo tym większe zapotrzebowani na ciepło. Do pokoju o powierzchni 20m2 warto kupić grzejnik o mocy 1700-2000W. W celu wzmocnienia efektu grzewczego można zastosować radiator rozprowadzający ciepło po pomieszczeniu. Jest to sposób na oszczędności. Kolejnym udogodnieniem jest termostat w grzejniku. Dzięki niemu można zaprogramować moc grzewczą i w ten sposób kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik po zarejestrowaniu zbyt niskiej temperatury sam włącza się i dogrzewa do ustawionej temperatury. Rozwiązanie z termostatem jest wygodne i opłacalne z uwagi na oszczędności prądu. Dodatkiem do takiego grzejnika jest timer, którym można sterować długość okresu grzania. Przy odpowiednim wyborze mocy grzejnika można sporo zaoszczędzić.
  • Kompaktowy ogrzewacz powietrza – jest to małe, ale wydajne urządzenie, które doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o wielkości do 23m2. Włącza się je do kontaktu i już po chwili można cieszyć się ciepłem. Posiada termostat którym reguluje się moc grzania. Wyposażony jest w programator czasu i automatycznego wyłączania po upływie 12 godzin. Jest małe więc łatwo zabrać w podróż. Dodatkową zaletą jest cicha praca.
  • Bio kominek na etanol – nie potrzebuje komina. Nie wymaga zmian w projekcie pomieszczenia. To znaczy, że można umieścić go nawet na ścianach. Posiada metalowy zbiornik, w którym jest paliwo w postaci etanolu. Nie wymaga instalacji wentylacyjnej. Włącz się z wykorzystaniem zapalniczki, która podpala wcześniej umieszczony etanol. Regulacje płomieni wykonuje się za pomocą pokrywki na palniku. Po kilku chwilach płomień robi się żółty. Oto kilka powodów dla których warto kupić taki bio kominek. Pierwszą z nich jest bezwonne i bezdymne ogrzewanie pokoju. Podczas spalania etanolu wydziela się dwutlenek węgla i para wodna. W porównaniu z tradycyjnym kominkiem jest to duża zaleta. Kominek wymaga stosunkowo mało miejsca. Nie należy pominąć zalety, którą jest estetyczny i ozdobny wygląd.
  • Termowentylator, farelka – jest to znakomity sposób na dogrzanie mieszkania. Niektóre farelki mają tryb grzania i chłodzenia więc można stosować zimą i latem. Zaletą jest możliwość pionowego lub poziomego ustawienia farelki. Dla bezpieczeństwa farelka posiada system zapobiegający przegrzaniu. Farelka może działać na dwóch poziomach mocy i posiada wbudowany termostat, którym można regulować ilość wytwarzania ciepłego powietrza. Moc takiej farelki waha się w przedziale 1500-2000W.
  • Grzejniki olejowe – doskonale sprawdzają się w domkach letniskowych jak i dużych pomieszczeniach. Posiadają manualnie sterowaną moc grzewczą, dzięki czemu bez trudu ustawi się poziom ciepła. Grzejnik wykonany jest z metalu, plastiku i żelaza. Wyposażony jest w funkcję zapobiegania przegrzaniu się, co sprzyja małej ilości usterek. Grzejnik zaopatrzony jest w kółka ułatwiające przemieszczanie. Materiały z których jest wykonany zapewniają działanie przez wiele lat. Są ciche i zapewniają stabilną temperaturę w pomieszczeniu w którym się znajdują.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież