Myszy to nieproszeni lokatorzy mieszkań i domów. Jeśli zauważyłeś odchody gryzoni, ślady zębów na artykułach spożywczych i gniazda to znak obecności myszy.

Przygotuj się więc na walkę ze sprytnym i dostosowującym się do niemal każdych warunków gryzoniem. Jest sporo sposobów na pozbycie się tego intruza. Te zwierzątka to nie tylko zmora wiejskich domów, one coraz częściej zagnieżdżają się w mieszkaniach lub piwnicach w dużych miastach powodując niemałe szkody. Poniżej kilka sposobów na te gryzonie:






Praktyczne sposoby jak pozbyć się myszy

  • koci obrońca i pies – już sam zapach kota może odstraszyć myszy od chęci zagoszczenia w twoim domu. Nie poleca się tej metody osobą uczulonym na koty. Z gryzoniami dobrze radzą sobie niektóre rasy psów takie jak Teriery, Spaniele i Jamniki.
  • odstraszający zapach dla myszy – chcąc pozbyć się myszy w ogrodzie warto posadzić takie rośliny jak dziewanna, dziki rumianek, mięta lub oleandra. Myszy nie lubią zapachu spleśniałej cytryny i suszonych kwiatów wrotyczu. Jak mowa o zapachach domowych to myszy nie tolerują zapachu lakierów do włosów.
  • humanitarne pułapki – nie chcąc krzywdzisz gryzoni warto zastosować tak zwaną żywą łapkę. W środku urządzenia umieszcza się jakiś przysmak gryzoni. Kiedy wejdzie pułapka się zatrzaśnie, a Ty będzie mógł wyrzucić mysz na zewnątrz lub wywieźć do lasu. Żeby zwierze nie uciekło można wykorzystać łapkę z klejem. Może zdarzyć się, że gryzoń wraz z łapką dostanie się w trudno dostępne miejsce i nie mogąc uwolnić się skończy życie. Lepiej stosować metody humanitarne i zarazem zabezpieczające przed tym, że po domu rozejdzie się fetor.
  • odstraszanie dźwiękiem – wszędzie tam gdzie są gryzonie można użyć odstraszaczy elektrycznych. Emitują dźwięki, które drażnią uszy myszy. Dźwięki nie są słyszalne dla ludzi więc nie przeszkadzają podczas codziennego funkcjonowania.
  • folia aluminiowa - nie wiadomo dokładnie czy chodzi o zapach, dźwięk czy połysk. Warto w kilku miejscach rozłożyć taką folię, a może okazać się całkiem skuteczne.
  • deratyzacja – jest to zwalczania gryzoni z użyciem środków fizycznych i chemicznych. Ta metoda prowadzi do unicestwienia myszy, a nie przeniesienia jej na inny teren więc raczej warto korzystać z środków nie tak drastycznych. Odpowiedzialni za jej przeprowadzenie są zarządcy osiedli mieszkaniowych lub pracownicy administracji. Deratyzację zlecają oni zwykle firmom profesjonalnym, które otaczają opieką dany budynek lub osiedle.
  • gipsowanie dziur – konieczne jest znalezienie dziur którymi myszy mogą dostać się do wnętrza. Takie otwory trzeba szczelnie zagipsować. Wdrapanie się na piętro lub strych to żaden problem dla gryzonia, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się czy nie ma pod dachem dziur. Ważne jest chowanie resztek jedzenia, a mąkę czy ryż trzymać w plastikowym pudełku.
  • trutka – po takiej trutce mysz szybko umrze. Niestety rozsypanie jej jest ryzykowne głównie jeśli mamy małe dzieci i zwierzęta. Trutki bywają w postaci granulatu, kostek lub saszetek. Wiele osób obawia się problemu usuwania martwych myszy z swojej posesji, a także nieprzyjemnego zapachu rozkładającego się myszy ciała. Wybierając nowoczesną trutkę można uniknąć tych problemów. Mysz nie ginie od razu po zjedzeniu trutki, ale może pożyć jeszcze kilka dni. Szkodnik czuje duszności więc opuszcza budynek, a środek posiada również substancje mumifikujące, czyli wysuszenie ciał zlikwidowanych myszy.
  • zapobieganie – warto wiedzieć, że myszy poradzą sobie z styropianem i wełną mineralną, dlatego już na etapie budowy domu warto pomyśleć o wyłożeniu ścian siatkami z drutu. Siatka taka zabezpiecza dom przed gryzoniami, które nie poradzą sobie z takim zabezpieczeniem. Ponadto można uszczelnić drzwi i okna drucianymi siatkami. Trzeba również bezwzględnie utrzymywać porządek w kuchni oraz na strychu i w piwnicy.

Po czym poznać, że w domu masz myszy?

Gniazda myszy najczęściej można spotkać wewnątrz budynków na przykład w garażach, na strychach, a czasem pod podłogą. Gniazda wykładane są przez myszy tym co znajdą w domu na przykład papierem lub plastikiem. Myszy pozostawiają na produktach spożywczych odchody w postaci małych kupek. Oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy bardzo niemiły zapach. Myszy zostawiają ślady zębów na wszystkim co uda im się ugryźć. Można trafić na pogryzione kable i poniszczone meble i inne sprzęty. Myszy prowadzą nocny tryb życia więc w nocy możemy usłyszeć drapanie lub odgłosy świadczące o bytności gryzonia.

Jakie myszy można spotkać w domu i ogrodzie?

  • Mysz domowa (Mus musculus) – jest to gryzoń o niewielkich rozmiarach. Ciało ma długość 7 do 12cm, a ogon ma długość 5,5 do 11cm. Wierzchnia część ciała barwy szarej nieraz lekko przechodzący w żółty, brzuch zaś białawy. Zamieszkuje łąki, pola, ogrody i sady, gdzie kopie nory. W okresie jesiennym przenosi się do gospodarstw i domostw i zagród.
  • Mysz leśna (Apodemus flavicollis) – jest nieco większa od myszy domowej. Ciało żółto-brazowe, jaśniejsze na szyi i biały brzuch. Ma większe oczy i uszy niż mysz domowa. Występuje głównie w zaroślach leśnych, parkach i ogrodach. W domostwach szuka schronienia przed zimą.
  • Mysz polna (Apodemus agrarius) - ciało jest żółtobrązowe z czarnym paskiem ciągnącym się wzdłuż kręgosłupa, od głowy do ogona. Zamieszkuje łąki, pola, rozmaite tereny trawiaste. W domach się nie pojawia, ale może wyrządzić duże szkody w ogrodach. Żeruje w ciągu dnia.
  • Mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus) - charakteryzuje się żółtawobrązowym ubarwieniem z szarym odcieniem na grzbiecie i jaśniejszym brzuchem. Żeruje o zmierzchu i w nocy. Zamieszkuje obrzeża lasów, parki, polany, a na zimę przenosi się do budynków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież