Ogród przed wejściem do domu widzą wszyscy zaproszeni goście, dlatego musi być nienaganny to jest wypielęgnowany, udekorowany i bezpieczny.

Ogród będzie świadectwem o gospodarzach posesji. Jeśli planuje się ogród przed domem warto poczytać poniższy tekst. Przestrzeń przed wejściem do domu stanowi ścieżka do wejścia oraz podjazd przed garażem. Strefa przed domem zawsze jest na widoku, dlatego powinna zachwycać, a nie zawstydzać gospodarzy. Wielu zastanawia się co posadzić i co umieścić w ogrodzie przed wejściem.


Styl ogrodu frontowego.

Ogród, który otacza twój dom powinien nawiązywać do wnętrza i aranżacji w twoim domu. Nie bez powodu mówi się, że ogród to przedłużenie domu. Ogród frontowy informuje o tym czego możesz spodziewać się wewnątrz. To zwiastun dalszych przestrzeni, a także jest twoją wizytówką. W pewien sposób przedstawia gospodarzy zaproszonym gościom. Płynne przejście między domem, a ogrodem możemy uzyskać stosując te same tworzywa czyli na przykład cegła na elewacji i w ogrodzie, jako murki oporowe lub ścieżka. W podobny sposób można wykorzystać inne materiały jak beton i drewno. Poza tym jedna gama kolorystyczna to jest warto w ogrodzie zaplanować jakie kolory będą dominować chyba, że chcemy wiejski ogród pełen kolorów i kontrastów.

Czego unikać w ogrodzie frontowym

Ogród przed domem powinien mieć charakter formalny więc unikamy leżaków, sof i inny mebli ogrodowych. Można postawić przytulną ławeczkę na której na chwilkę przysiądziesz z gośćmi. Pamiętaj, że ogród frontowy nie zapewnia prywatności i komfortu. Strefę wypoczynkową lepiej zaplanować w ogrodzie z tyłu budynku. Często w ogrodzie z przodu domu stawiane są kubły na odpady. Nie jest to widok atrakcyjny, dlatego warto postarać się o zamaskowanie tworząc wiatę porośnięta pnączem lub taką z zielonym dachem sprawi, że ten szpetny element nie będzie tak inwazyjny. Niedopuszczalne jest w ogrodzie frontowym wygospodarowanie miejsca na kompostownik lub na pranie. W tej strefie ma być schludnie, ładnie i elegancko. W tej części posesji, którą jest frontowy ogród unikać należy bałaganu. Ścieżki muszą być zamiecione, a suche rośliny i liście usuwane na bieżąco. Jeżeli posiadasz trawnik, żywopłot lub inne rośliny wymagające przycinania wykonuj to regularnie.

Roślinne kompozycje przed wejściem do domu

Roślinność w ogrodzie przed domem musi być atrakcyjna. Nie łatwo znaleźć jest rośliny, które będą kwitły i wyglądały atrakcyjnie przez cały rok. Należy szukać roślin, które:

  • połączone ze sobą zastępują się, cyklicznie dekorując tę przestrzeń,
  • ich rozmiar jest odpowiedni do twojego ogrodu,
  • pasują do warunków panujących w twoim ogrodzie. Rośliny należy dopasować do warunków siedliskowych, co zapewni atrakcyjny wygląd i zdrowy przyrost.
  • są jak najdłużej dekoracyjne. Na roślinach najdłużej pozostają liście, a więc warto zasadzić rośliny z atrakcyjnym ulistnieniem.

Jednym z lepszych pomysłów na ogród przed domem jest zasadzenie bylin, krzewiastej bazy i gatunki jednoroczne.

Krzewy to rośliny stabilne, które są mało wymagające, a jednocześnie bardzo dekoracyjne, które stworzą podstawę tej strefy. Dołączając do nich byliny i rośliny jednoroczne można uzyskać bardzo malowniczy efekt. Z bogatej oferty krzewów można wybrać kilka jak derenie, lilaki, bzy i różnorodne kwiaty takie jak irgi, berberysy, hortensje, rododendrony i róże. Różom należy zapewnić słoneczne stanowisko. Nie należy zapominać o drzewach.

Z powodzeniem jedno drzewko może znaleźć się w frontowym ogrodzie. Iglaste sprawdzi się w zimie jako choinka, a po udekorowaniu lampkami będzie cieszyć oko. W małym ogrodzie nie sprawdzi się duże drzewo, bo zdominuje, a ma ozdabiać. Doskonale sprawdzają się magnolie, rajskie jabłonie, klony, platany, świdośliwy, świerki zwłaszcza kujący, lub inne odmiany o ozdobnych igłach, jodły oraz odmiany drzew o atrakcyjnych liściach, np. grab Purpurea. Dobrze sprawdza się trawnik pod warunkiem, że masz dużo czasu na jego pielęgnację. Zadbany, regularnie koszony i nawożony będzie ozdobą i wizytówką posesji. Soczysty trawnik będzie tłem dla kwiatów i podkreśli dekoracyjne rabaty.

Jeśli nie masz wystarczająco czasu żeby zająć się trawnikiem warto pomyśleć o powierzchni łatwej do czyszczenia lub posadzeniu roślin płożących. W ogrodach przed domem często stosuje się rośliny sezonowe. Taki sezonowe rośliny sadzone są w donicach lub w gruncie. Są one wymieniane przynajmniej 3 razy w sezonie, dzięki czemu w ogródku pojawia się dodatkowy zmienny element, który zaskakuje i wprowadza nowy wygląd.

Jak urozmaicić przestrzeń ogrodu frontowego?

Ogród przed domem jest raczej mały i musi pomieścić obowiązkowe elementy takie jak kubeł na odpady, skrzynkę na listy lub numer posesji. Z tych elementów można uczynić dekoracje ładnie eksponując numer domu i montując kolorową skrzynkę na listy. Z pewnością nie uniknie się widoku ogrodzenia. Warto zadbać o jego stan, a także dekoracyjność. Ogrodzenie ma za zadanie zapewnić prywatność i poczucie swobody. W strefie wejściowej można zdecydować się na ogrodzenie, które pokaże twój ogród otoczeniu. Teren przed płotem często jest zaniedbany, rośnie tu trawa i zapominamy o niej. Jeśli jest możliwość i w tym miejscu można zaplanować nasadzenia.

Pewnym urozmaiceniem będzie zamontowanie oświetlenia, które pomoże gościom bezpiecznie się poruszać. Dzięki oświetleniu po zmierzchu twój ogród będzie atrakcyjny. Masz możliwość zaakcentowania swoich ulubionych roślin i pokazać nowe oblicze ogrodu. W ogrodzie przed domem można umieścić dekoracje, które wyróżnią tą strefę. Dobrym pomysłem będzie fontanna, rzeźba lub mniejsze drobiazgi jak lampiony, figurki. Przedogródek ma być najbardziej dekoracyjną częścią posesji, ale ma nie śmieszyć. Zbyt duża ilość różnorodnych rośli, wielu rzeczy i ozdobnych akcesoriów może spowodować zabałaganienie przestrzeni, tak jakby urządzana była niedbale.

Jak zaprojektować ogród – najważniejsze wskazówki.

Zanim przejdzie się do nasadzeń roślinami warto rozrysować projekt ogrodu i korzystając z niego wykonać piękny i funkcjonalny ogród. Pamiętać należy o :

  • w pierwszej kolejności określa się do czego ogród będzie wykorzystywany. Jako ogród przed domem nie będzie placem zabaw dla dzieci, ani miejscem na palenisko lub altanę. Doskonale nadaje się dla osoby, która chce główną uwagę poświęcić roślinom.
  • projektuj ogród jak pomieszczenie. Jak chcesz samodzielnie urządzić ogród to na kartce rozrysuj zaznaczając dom i rośliny, które mają zostać.
  • pamiętaj, że rośliny rosną. Nie warto sadzić roślin zbyt gęsto. Nawet jeśli od razu po nasadzeniach ogród wydaje się pusty to po upływie czasu będziesz cieszył się z bujnej roślinności.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież