Jeśli chcemy korzystać z ogrodu wieczorem lub w nocy musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Nocą nieoświetlony ogród zasypia i przestaje nam służyć. Chyba, że pomyślimy o rozświetleniu. Lampy ułożone wzdłuż ścieżek, podświetlone rośliny lub elementy architektury lub taras i oczko wodne. Dzięki podświetleniu będziemy mogli korzystać i podziwiać ogród również nocą.


Jak oświetlić ogród: projekt oświetlenia ogrodu

Odpowiednie oświetlenie ogrodu wymaga pomyślunku. Nie warto umieszczać zbyt dużej ilości punktów świetlnych, bo mogą zaburzyć piękno i proporcje zielonej przestrzeni. Odpowiednio dobrana koncepcja doda magii i tajemniczości. Warto rozpocząć od wyobrażenia sobie efektu, a potem zoptymalizować go do przestrzeni jaką dysponujemy. Więcej wcale nie znaczy lepiej bynajmniej w temacie oświetlenia ogrodu.


Jak oświetlić ogród bezpieczeństwo

W ogrodzie stosuje się lampy z oprawą zewnętrzną o wysokim IP minimum 44. Te, które mają działać pod wodą muszą mieć IP 67 w małych oczkach wodnych, a w dużych i głębszych IP powinno wynosić 68. Oświetlenie ogrodu spełni wymogi jakościowe i w zakresie bezpieczeństwa tylko wtedy kiedy zostanie zakupione u sprawdzonego producenta.

Jak oświetlić ogród: oświetlenie ciągów komunikacyjnych i domu

W przypadku ścieżek i chodników warto pomyśleć o oświetleniu w postaci słupków. Im dłuższa alejka tym słupek powinien być wyższy. Ważne jest zamontowanie oświetlenia na budynku, które będą oświetlały schody, garaż lub drzwi wejściowe. W tym przypadku sprawdzi się oświetlenie punktowe. Praktyczne jest tu oświetlenie najazdowe. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED w oprawach ogrodowych z automatycznym sterowaniem czyli z czujnikiem zmierzchu lub ruchu. Światło uruchamiane jest tylko w konieczności i informuje nas o nieproszonych gościach na posesji.

Jak oświetlić ogród: podświetlenie roślin

Rośliny można podświetlić od dołu, od góry i pod odpowiednim kątem w celu uzyskania interesującej gry światłocienia. Stosuje się regularne reflektory, które umożliwiają oświetlenie elastycznie kierując na najbardziej okazałe sztuki. Wygodne w użyciu są słupki solarne, które można w każdej chwili przenieść w inne miejsce tworząc coraz to nowe aranżacje. Ciekawe efekty uzyskuje się oświetlając oczko wodne lub ogrodową altanę.

Jak oświetlić ogród: miejsce wypoczynku i taras

Ogród jest miejscem spotkań, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W tym celu wykorzystać można reflektory punktowe, które podświetlą stosowne miejsca. Jest możliwość skorzystania z naprawdę bogatej oferty lamp w stylu lampionów czy też dekoracyjnego oświetlenia umieszczonego na stole. Przy odpowiednim oświetleniu nawet w nocy można korzystać z tarasu. W przypadku tarasu z dachem ciekawy efekt dają lampy umieszczone nad stołem. Niezadaszony taras można wyposażyć w słupki montowane w trawniku lub w posadzce.

Co jest najważniejsze przy zakupie lamp ogrodowych?

Kupując lampy ogrodowe należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo czyli kupować lampy tylko z wysokim IP. Energooszczędność - najoszczędniejsza jest nowoczesna technologia LED. Dobrze sprawdzają się lampy solarne z wydajnymi panelami, które mogą świecić w nocy nawet 8 godzin. Trwałość materiałów – stal nierdzewna czy też aluminium to materiały z których wykonane są lampy. Lampy są trwałe i gotowe służyć nawet kilkanaście lat. Wzornictwo – w tym przypadku liczą się indywidualne upodobania.

Jakie są rodzaje oświetlenia do ogrodu?

Tu do wykorzystania mamy kilka rodzai lamp to jest:

  • lampy zewnętrzne najazdowe – te lampy w całości montuje się w podłożu więc świecą głównie do góry. Doskonale sprawdzają się jako doświetlenie ścieżki, chodnika lub podjazdu,
  • kinkiety zewnętrzne – montuje się na ścianach. Doskonale podkreślają architekturę. Są w stanie oświetlić przestrzeń wokół siebie.
  • lampy zewnętrzne sufitowe – dzięki tym lampom dodamy niepowtarzalnego charakteru altaną lub tarasom,
  • lampy zewnętrzne stojące latarnie – instaluje się je z wcześniej przygotowanych fundamentach. Przykręca się do chodników lub wbija bezpośrednio w ziemię,
  • girlandy – łańcuchy to niezwykłe ozdoby montowane na ścianach, balustradach lub roślinach.

To jakie lampy wybierzesz zależy od podsiadanej przestrzeni i zagospodarowania jej. Inne lampy przydadzą się na podjazd, a inne do oświetlenia roślin

Montaż oświetlenia – kilka wskazówek

Przed montażem oświetlenia trzeba znać dokładne jego położenie. W tym celu wykonuje się projekt instalacji, który warto zlecić specjaliście, który zadba o każdy szczegół i bezbłędną koncepcję. Dzięki takiemu projektowi unikniemy w przyszłości rozkopywania ogrodu. Dobrze rozplanowane oświetlenie nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa. Podłączenie lamp w ogrodzie wiąże się z koniecznością zintegrowania jej z domowym źródłem prądu. W tym przypadku potrzebny jest przewód, który połączy oświetlenie zewnętrzne. Przydatne będzie zastosowanie oddzielnego obwodu dla modeli zewnętrznych, ponieważ gdy dojdzie do jakiejkolwiek awarii, nie ucierpi na tym sprzęt umieszczony wewnątrz domu. Trzeba wiedzieć w jak głębokim wykopie umieścić przewody. W zupełności wystarczy taki 50 cm. Rozmiar można zwiększyć w zależności od elementów wypełniających teren. Decydując się na oświetlenie sufitowe lub ścienne lub wiszące nie musisz wykonywać wykopów.

Oświetlenie ogrodu to nie lada wyzwanie, które warto podjąć. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i stylowej oprawie Twój ogród po zmierzchu może stać się prawdziwą krainą czarów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież