Karaluchy są szczególnie nie lubianymi lokatorami. Szybko przywiązują się do miejsca i jest je ciężko przegonić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się karaluchów.

Jak pozbyć się karaluchów?

Karaluchy chętnie zamieszkują nasze domy. W Polsce żyje kilka gatunków tych uciążliwych owadów. Gromadzą się w stada wyczuwając i rozpoznając się, dzięki specyficznemu zapachowi. Lubią wilgotne i ciepłe miejsca, dlatego nasze domostwa są dla nich najlepsze i jeśli znajdą właściwe miejsce to szybko rozmnażają się i rozprzestrzeniają. Dorosłe osobniki osiągają długość 15-30mm.

Stare prawdy głoszą, że karaluchy były, są i zawsze będą. Zamiast godzić się z tymi lokatorami można z nimi walczyć. Oto kilka sposobów.

  • zastosowanie mieszanki cukru z kwasem borowym – kwas dostępny jest w aptekach. Zabija owady, a jest bezpieczny dla ludzi. Przygotowaną mieszankę rozkładamy w ulubionych miejscach karaluchów na przykład pod szafami, lodówką i w kątach. Cukier zwabia owady, a kwas przykleja się im do odnóży. Zaniosą ten kwas do gniazda gdzie potrują resztę karaluchów.
  • inne odmiany trującej substancji – wraz z kwasem borowym można połączyć z żółtkiem jajka, ziemniakami lub mąką, a nawet z dodatkiem wapna niegaszonego. Z tak przygotowane ciasta robimy małe kuleczki i rozkładamy po mieszkaniu. Pokarm wabi owady, a po chwili je niszczy.
  • sposób rosyjski – stosuje się trutki przygotowane z jajek, które gotuje się 3 godziny. W tym czasie w jajku wytwarzają się szkodliwe substancje, które skutecznie tępią karaluchy.
  • piwo – jest to przysmak karaluchów, który może być dla nich pułapką. Można wlać piwo do miski i zrobić karaluchom drogę do niego kładąc kartkę papieru opartą o miskę. Karaluchy, które tam wejdą opiją się i nie będą w stanie wydostać się. Można również piwem nasączyć szmatki i rozłożyć, a później wraz z karaluchami spalić lub zlać wrzątkiem.
  • podobnie jak piwo karaluchy lubią również kawę. Kawę zaparzamy. Wodę wylewamy, a fusy zostawiamy. Będą one dla nich pułapką. Umieszczamy je w słoiku lub innym naczyniu o śliskich i stromych ściankach. Po najedzeniu się taki karaluch nie jest w stanie wydostać się.
  • Jeśli nie mamy czasu walczyć z karaluchami naturalnymi metodami to warto rozpatrzeć zastosowanie środków chemicznych. W sklepach są dostępne takie substancję w proszku, sprayu lub żelu. Dostępne są również lepy, które zwabiają owady, poza tym dostępne są płytki owadobójcze, które samym zapachem mogą unieszkodliwiać i odstraszać karaluchy.
  • dezynsekcja – stosuje się ją jeśli inne środki zawiodły. W tym celu wynajmuje się odpowiednich specjalistów. Warto od razu odkazić całe mieszkanie lub cały blok. Po upływie 4 tygodni taka dezynsekcje należy powtórzyć w celu zniszczenia jaj karaluchów. liść laurowy i kocimiętka – szkodniki nie lubią zapachu tych roślin. Działają na nie odstraszająco. Po zlokalizowaniu gniazda karaluchów należy rozłożyć tam liście wymienionych wyżej roślin.
  • ocet – działa na karaluchy jak naturalna bariera nie do przebycia. W celu wzmocnienia efektu można użyć pieprzu. Ten sposób stosuje się gdy nie uszkadza dywanów i wykładzin podłogowych.
  • proszek do pieczenia – połączony z cukrem pudrem rozsypany w odpowiednim miejscu odstrasza insekty.

Zwalczanie karaluchów wymaga cierpliwości i wytrwałości. Z pewnością nie skończy się na jednym oprysku. Jeśli walka po upływie 6 tygodni nie daje efektów wtedy trzeba pokusić się o wynajęcie grupy specjalistów.

Środki prewencyjne. Zachowanie czystości, częste mycie, wietrzenie, pranie i dokładne sprzątanie mogą zapobiec pojawieniu się karaluchów. Ważne jest zadbanie o szczelność mieszkania w tym celu zalepiamy miejsca przy rurach, zaklejamy wszelkie otwory. Warto zwrócić uwagę na kratki wentylacyjne, które można zabezpieczyć gęstą siatką. Nie warto zostawiać resztek żywności. Trzeba zmywać i sprzątać wszelkie okruchy. Pojemniki, naczynia i szafki należy szczelnie zamykać. Brak dostępu do żywności nie będzie zachęcał karaluchów do wizyty.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież