Obecność kuny na poddaszu to istne utrapienie. Nie dość, że hałasuje i brudzi to jeszcze powoduje szkody w postaci przegryzionych kabli lub ubytków w dachu.

Walka z tym zwierzęciem jest trudna, ale jest szansa na wygranie. Jak humanitarnie pozbyć się kuny z domu? Nie warto poddawać się po pierwszym nieudanym razie. Warto pamiętać aby zastosować naturalne metody, a pułapki w ostateczności.

Gdzie można spotkać kunę domową?

Kiedyś wolno żyjące kuny zakładały swoje gniazda w dziuplach, pustych drzewach, i skałach. W chwili obecnej do zwierzęta synantropijnie czyli takie, które przystosowały się do życia w środowisku bardzo zmienionym przez ludzi. Kuna domowa spotykana jest wśród zabudowań ludzkich. Wybiera raczej miejsca mniej uczęszczane przez ludzi takie jak strychy, poddasza, altany ogrodowe i piwnice. Są to miejsca w których będzie kunie ciepło, a człowiek nie będzie często niepokoił.

Szkody wyrządzone przez kuny

Kuna żywi się głównie owadami, nornicami, szczurami, jak również myszami, które wyrządzają szkody w ogrodzie. Pod tym względem jest pożyteczna. Jednak jeśli przychodzi okres lato-jesień to kuna żywi się głównie owocami takimi jak winogrona, śliwki, morele, czereśnie, gruszkami, jabłka i morwa. W ten sposób zwierze to wyrządza szkody w ogrodach. Pojawiają się również uciążliwości związane z trybem życia kuny. Kuna znakuje swoje terytorium tworząc sterty odchodów. Jak zwierze dostanie się do środka altany ogrodowej lub domu to powoduje liczne uszkodzenia ocieplenia. Potrafią zniszczyć izolacje przewodów. Są przypadki w których kuna atakuje ptactwo domowe jak na przykład kury i wyjada jajka. Przy dużej dostępności pokarmu, kuna zabija więcej niż potrzebuje. Nie można pominąć wydawanego przez kunę hałasu.

Metody na pozbycie się kuny

W celu pozbycia się ze strychu nieproszonego gościa możemy użyć ultradźwięków,, które mają różną częstotliwość i skutecznie odstraszają kunę. Skutecznym sposobem mogą być odstraszacze zapachowe. Mają to do siebie, że jak zwietrzeją to kuna powraca. Kolejnym sposobem jest złapanie kuny i wywiezienie daleko do lasu. W tym celu można użyć pułapek z zapadką tak zwane pułapki żywołowne. Przynęta na kunę mogą być jajka, owoce lub mięso drobiowe. Z taką pułapką warto przyzwyczaić kunę, a gdy zauważymy znikanie przynęty wtedy włączamy zapadki. Skutecznym sposobem może okazać się elektryczny pastuch. Umieszcza się go przy okapach dachu najczęściej wzdłuż rynny. Prąd o niewielkim napięciu powinien skutecznie zniechęcić kunę do wizyt w naszym domu. Pamiętać należy o uszczelnieniu wszystkich otworów i dziur przez które kuna dostaje się do środka. Nie należy wykonywać tej czynności w ciągu dnia gdyż możemy niechcianego gościa uwięzić w środku. Wykonujemy wieczorem kiedy pójdzie na żer. Warto okna na poddaszu zabezpieczyć siatką, a na rynny nałożyć kolczastą taśmę przeciw ptakom. Kunę można wypłoszyć przy pomocy środków domowych. Możemy np. rozrzucić (w rękawicach) sierść psa lub kota po poddaszu i wokół domu. Tą czynność należy co jakiś czas powtarzać jednak niezbyt długo, bo kuna przyzwyczai się do sierści i nie będzie już straszna.

Gdy próby pozbycia się kuny są nieskuteczne… Dlaczego tak się dzieje?

Pułapka kupiona, odstraszacz użyty, a kuna nadal nie opuszcza strychu. Problem z pozbyciem się tego niechcianego gościa jest dwojaki. Kuny charakteryzują się neofobią czyli wrażliwością na nowości. Jak na drodze kuny pojawi się nowy przedmiot na przykład odstraszacz to kuna w pierwszych chwilach będzie unikać konfrontacji z nim. Jednak istnieje możliwość przyzwyczajenia się kuny do tego przedmiotu przez co nie będzie już działał jak trzeba. Drugim problemem jest działanie zapachów na kunę. Wieść niesie, że dobrze działają rozbite jajka, ale jest warunek. Jajka nie mogą być umieszczone gołą ręką. Jeśli zastosujemy tą zasadę to kuna nie wyczuje zapachu człowieka i nie ominie jajka.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież