Pluskwy domowe, coraz więcej osób pada ich ofiarą. Kojarzone są z niskim stanem sanitarnym, brakiem higieny i brudem.

Zastanawiamy się kiedy padliśmy ofiarą tych owadów. Dostrzegamy ślady ukłuć i kolonie owadów w łóżku zastanawiając się jak doszło do infekcji. Okazuje się, że brud i brak higieny jest owadom obojętne i coraz więcej przypadku zalęgnięcia się pluskwy notuje się u osób żyjących na wysokim poziomie, czystych, śpiących z świeżej pościeli i podróżujących po Świecie.Skąd się biorą pluskwy domowe?

Pluskwy domowe w czasie II Wojny Światowej prawie zniknęły. Przez wiele powojennych lat nie było problemu z tym owadem. Nieświadomy niczego człowiek przenosi pluskwy z miejsca na miejsce nie wiedząc o tym. Z pewnością sprzyjają temu podróże. Jednym z miejsc gdzie możemy nabawić się pluskiew są hotele, szpitale, noclegownie, akademiki, pensjonaty, a nawet kilku gwiazdkowe hotele.

Pluskwy domowe przeniósł tam człowiek. Owady te są wyjątkowo odporne na głód więc z powodzeniem przetrwają. Pożywieniem ich jest ludzka krew. Pluskwy bardzo szybko adoptują się do nowego miejsca. Wystąpienie pluskwy to nie wynik zaniedbań. Kolejnym sposobem na nabawienie się pluskwy jest przyjmowanie odzieży lub mebli na przykład tapczanu.

Przed przyjęciem odzieży warto ją wyczyścić, wyprać i przejrzeć. W ten sposób przeniesiona pluskwa szybko zagości się w naszym domu lub mieszkaniu. Sposobem na nabawienie się pluskwy domowe jest przenocowanie znajomych mających problem z tym owadem.

Pluskwy domowe wczepiają się w ubrania. W ten sposób przemieszczają się. W takim przypadku pluskwy najprawdopodobniej zostaną w łóżku. Warto zwrócić uwagę na tego owada w czasie przeprowadzek. Możemy napotkać go w nowym mieszkaniu. Wymiana wszystkich rzeczy i remont nie gwarantują pozbycia się pluskwy.

Kolejnym miejscem gdzie możemy mieć styczność z pluskwami domowymi to miejsca z tapicerowanymi meblami czyli sale kinowe, teatry, pociągi. W tych miejscach możemy spotkać ludzi mających problem z pluskwami i nieświadomie przenoszącymi je z sobą. Pluskwie wystarczy tylko niewielki kawałek tapicerowane mebla aby poczekała na kolejną ofiarę o którą w ruchliwym miejscu nie trudno.


Jak wyglądają pluskwy domowe?

Jaja pluskwy domowej mają kolor perłowy więc nie jest łatwo wypatrzyć ich w pościeli. Dorosła postać ma wielkość około 5mm. Jest silnie spłaszczona przez co przetrwa w szczelinach łóżka nie zostając przygnieciona. Kolor dorosłego owada to brązowy. Pluskwa domowe ma okrągły kształt zwężony ku głowie. Napita krwią pluskwa pęcznieje.


Pluskwy domowe

Dostrzeżenie pluskwy domowej na ubraniu nie jest wcale łatwe, a praktycznie mało możliwe. Śladami po tym owadzie są swędzące i zaczerwienione miejsca na ciele. Zaczerwienienia często układają się w linie lub trójkąt. U niektórych osób może wystąpić nieznośne swędzenie, a u innych jakby ukąszenie komara. Zależy to od indywidualnej wrażliwości człowieka. Jeśli zaobserwowaliśmy ukąszenia pluskiew należy niezwłocznie przejrzeć łóżka. Zajrzeć należy pod prześcieradło, po poszewkę kołdry i poduszki, a także popatrzeć na szwy w łóżku i zakamarki.

Często pluskwa domowe zostawia ślady krwi na pościeli. Trzeba wiedzieć, że pluskwy mogą znajdować się w promieniu 2 metrów od łóżka, a więc należy zajrzeć za firanki, pod obraz. Sprawdzamy listwy przypodłogowe i inne zakamarki w których możemy znaleźć pluskwę. Pluskwa w czasie niepokoju wydziela specjalnym gruczołem zapach zgniłych malin. W przypadku jednego lub kilku osobników zapach jest niewyczuwalny, jednak kiedy go poczujemy możemy być pewni, że kolonia pluskiew jest już ogromna. Wtedy należy przystąpić do zmasowanego ataku.


Jak zwalczyć pluskwy domowym sposobem?

Chcąc ograniczyć występowanie pluskwy można zastosować kilka porad. Z pewnością należy ograniczyć ilość rzeczy w pobliżu łóżka. Także odsuwamy dywaniki, zdjęcia w ramkach i obrazy. Warto zadbać o brak szczelin w pobliżu łóżka w których pluskwa mogłaby się schować. Po powrocie z na przykład kina w którym są tapicerowane meble należy szybko zdjąć ubrania i uprać je w temperaturze 45 stopni Celsjusza. W czasie pobytu w motelu lub noclegowni zajrzeć pod materac i wokół łóżka. Walizki i torby po powrocie w podróży warto potraktować parownicą nawet taką kupioną w markecie.

Zwalczanie pluskiew nie jest wcale łatwe. Na rynku nie istnieje środek, który po jednym użyciu eliminuje pluskwy. Firmy zajmujące się odpluskwianiem stosują trzy opryski z trzema różnymi preparatami mowa tu o substancji aktywnej. Po pierwszym oprysku pluskwa, która uodporniła się na tą substancje traktowana jest inną na którą odporna już nie jest. Po trzecim spryskaniu jest pewność całkowitej likwidacji pluskwy. Dobrym sposobem na pluskwy jest gorąca para wodna na którą nie są odporne.


Domowe sposoby na pluskwy

W ostatnich latach obserwuje się wzrost populacji pluskiew. Domowe sposoby walki z nimi dają im czas na rozmnażanie. Widocznie w pobliżu człowieka jest im dobrze. Krótko, co warto wiedzieć w celu ustrzeżenia się przed pluskwą. Pluskwy zamieszkują najciaśniejsze szczeliny w okolicy łóżka. W nocy udają się w stronę naszego ciała aby się pożywić krwią. Samica składa jaja w zakamarkach w okolicy łóżka lub między materacem a łóżkiem.


Objawy ugryzienia przez pluskwy domowe

Ugryzienie pluskiew jest charakterystyczne. Jest to swędzące i zaczerwienione miejsce. Czerwona plamka nie ma ramki w środku, a jej kształt jest owalny. Swędzenie jest mniejsze niż w przypadku ukłucia przez komara. W podrażnionym drapaniem miejscu może zgromadzić się płyn surowiczy, a samo miejsce ukąszenia stać się pęcherzem. Najbardziej charakterystyczne są trzy ukłucia symetryczne w prostej linii lub w trójkącie. Jakie są ślady obcowania pluskiew. Z pewnością należą do nich niż czerwone i brązowe plamki najlepiej widoczne na białej pościeli. Jest to krew i odchody pluskiew.

Kolejnym śladem są małe pancerzyki, które pluskwa co jakiś czas zmienia. Szukać ich należy w łóżku. W końcu widoczne owady umiejscowione między materacem a łóżkiem skąd mają blisko do ciała człowieka. Zapach gnijących malin, ale tylko wtedy jest wyczuwalny kiedy kolonia pluskiew jest już okazała. Pluskwa może być pamiątką z podróży. Jest bardzo cierpliwa i odporna na brak pożywienia może w naszym bagażu przetrwać tysiące kilometrów podróży aż położymy się do łóżka. Pluskwy możemy przynieść na odzieży z sklepów w odzieżą używaną, z kina, teatru, pociągu lub szpitala. W ostatnich latach ilość przypadków obecności pluskiew zwiększyła się o 500%. To nasz nowy styl życia ułatwia im przemieszczanie się i rozwój.
jak zwalczyc pluskwy domowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież