Mycie okien to zajęcie przez jednych uwielbiane, a przez innych omijane szerokim łukiem.

Choć to czynność, która nie należy do najlżejszych, to dzięki wykorzystaniu kilku sprawdzonych trików będzie o wiele bardziej przystępna. Kto wie, być może mycie okien stanie się jednym z ulubionych domowych zajęć, kiedy zobaczysz zadowalające efekty w postaci olśniewająco błyszczących szyb. Podejmij wyzwanie na wiosnę - naucz się myć okna z łatwością i przyjemnością.

Jak umyć okna bez smug?

Smugi powstające podczas mycia okien to zmora wielu osób. W pierwszym momencie po wykonanej pracy okna wydają się być czyste, ale wystarczy krótkie spojrzenie pod słońce, by oczom ukazały się znienawidzone smugi. Masz wtedy wrażenie, że cała Twoja praca poszła na marne? Nie musi tak być, wystarczy skorzystać z praktycznych metod, by nieestetyczne ślady nie szpeciły szyb.

Z doświadczenia wiesz, że przed zabraniem się do czyszczenia okien należy przygotować miskę z ciepłą wodą, papierowe ręczniki i ściereczki. Dobra organizacja to podstawa, więc możesz również zaopatrzyć się w inne akcesoria, które pomogą doprowadzić okna do należytego porządku np. ściereczki z mikrofibry, myjki czy gumową ściągaczkę do szyb.

Warto pamiętać o odpowiednich preparatach, gdyż sama woda nie zawsze wystarczy. Jak umyć bardzo brudne okna? Istnieje kilka wariantów do wyboru, które pozwalają usunąć najbardziej oporny bród:

  • niewielka ilość płynu do naczyń dodana do wody,
  • roztwór wody i soku z cytryny, dzięki któremu zyskasz czyste okna i miły zapach,
  • mieszanina wody i octu, która sprawdzi się przy trudniejszych zanieczyszczeniach,
  • tradycyjny płyn do szyb lub chusteczki nawilżane idealne do ekspresowego przetarcia lekkich zabrudzeń.

Gwarancją braku smug jest przetarcie okien na mokro, a następnie bardzo dokładnie wytarcie szyb do sucha. Drugą rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze to... pogoda. Najlepiej myć okna w pochmurne i suche dni, wówczas płyn wolniej paruje, więc można go dokładnie zebrać z powierzchni okna.


Jak dobrze umyć okna plastikowe?

Okna plastikowe królują w naszych domach i warto dbać o nie regularnie, by jak najdłużej wyglądały jak nowe. Nie każdy o tym pamięta, ale podczas mycia okien bardzo ważna jest kolejność czyszczenia ich poszczególnych elementów. Dzięki odpowiedniej organizacji cała praca będzie przebiegać sprawnie, zaoszczędzisz czas i Twoje wysiłki zostaną wynagrodzone oknami, które będą pięknie lśnić.

Pamiętaj, że zawsze jako pierwsze należy wyczyść ramy i w tym celu wykorzystasz wyżej wymienione roztwory i płyny. Jeżeli jednak na ramach pojawiają się żółte, nieestetyczne plamy, do czyszczenia warto użyć ekologiczną pastę domowej roboty. Wykonasz ją z połączenia sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz octu. Wystarczy nanieść ją na ramę, wyczyścić ją delikatną szczoteczką, a następnie zmyć ciepłą wodą. Kiedy uporasz się z tą częścią okna, możesz zabrać się za szyby. Taka przemyślana hierarchia prac sprawi, że mycie okien będzie zdecydowanie lżejsze i szybsze.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież