Jak wiemy drewniane schody mogą być znakomitą ozdobą wnętrza.

Jednak z upływem czasu niszczeją i tracą na atrakcyjności. W takim przypadku należy pokusić się o renowację. Należycie wykonana pozwoli przez długie lata cieszyć się z znakomitego wyglądu.


Jak odnowić schody?

Jak wykonać samodzielnie renowację drewnianych schodów? Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej. Kiedy powinniśmy wykonać renowację schodów? Z pewnością kiedy zauważymy, że zaczynają skrzypieć, widać już uszkodzenia mechaniczne i są brudne. Warto zauważyć, że podczas renowacji schodów nie wolno poruszać się po nich. Dlatego trzeba właściwie zaplanować ich odnowienie. Z pewnością będzie to blokowało dostanie się do pomieszczeń do których prowadzą schody. Dlatego najpotrzebniejsze sprzęty z tamtych pomieszczeń warto przenieść do innych.


Jak odnowić schody pomalowane lakierem?

Przed rozpoczęciem prac warto wykonać inspekcję w której to ustalamy jak duże są przetarcia i czym drewno zostało pomalowane na przykład farbą, lakierem lub lakierobejcą.

Pierwszym etapem renowacji drewnianych schodów jest pozbycie się wierzchniej warstwy jeśli chcemy malować innym wyrobem. Jeśli chcemy pomalować tym samym produktem to szlifujemy tylko tam gdzie są poważne przetarcia i uszkodzenia. Można to wykonać szlifierką lub papierem ściernym. Ten ostatni sposób jest bardzo pracochłonny.

Warto poddać parkiet cyklinowaniu w celu wydobycia i uzyskania znakomitego wyglądu. Ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie drewna do kolejnych czynności. Podczas cyklinowania i szlifowania schodów powstaje pył, który po zakończeniu prac należy usunąć.

Po usunięciu pyłu przystępujemy do lakierowania. Lakier zabezpiecza drewno przed zarysowaniem i ścieraniem, poza tym lakierowane schody będą prezentowały się wspaniale. Najlepszy efekt daje dwu lub trzykrotne malowanie lakierem za pomocą wałka lub pędzla rzadziej natryskowo. Między kolejną warstwą lakieru musimy odczekać. Po dobie od ostatniego lakierowania schody nadają się do użytkowania.

Zanim przystąpimy do malowania zapoznajmy się z specyfiką środka którym pokryjemy schody. W przypadku mocno eksploatowanych schodów środek którym będziemy malować musi zapewnić długoletnią odporność na uszkodzenia mechaniczne. W jaki sposób nakładać środek i jak długo schnie piszą w specyfikacji produktu.

Jednym z problemów podczas użytkowania schodów z drewna jest ich skrzypienie. Wywołane jest to złym spasowaniem elementów lub tarciem gwoździ o drewno. W takim przypadku należy połączyć elementy za pomocą wkrętów samonawiercających.

Po tej czynności przechodzimy do maskowania główek wkrętów. W tym celu zakupujemy zaślepki. Przed założeniem zaślepek trzeba wywiercić na nie gniazda o głębokości i szerokości zaślepek. Wkręcamy wkręt , a następnie maskujemy zaślepką. W niektórych przypadkach trzeba zastosować kątowniki i drewniane podpórki mocowane do spodu chodu.


Jak odnowić drewniane schody z jesionu, buku i dębu?

Warto zauważyć, że schody z jesionu, buku i dębu poddaje się renowacji w ten sam sposób. Różnica bowiem polega na kolorze, twardości, właściwościach i cenie. Na szczęście odnawianie powierzchni drewnianych schodów nie jest zbyt trudna, dlatego wielu woli wykonać to samodzielnie. W przypadku wynajęcia specjalisty trzeba liczyć się z kosztem wynoszącym około 80 złotych za każdy stopień.

Nie warto odkładać renowacji schodów, gdyż może dojść do dalszych uszkodzeń, co wydłuży i skomplikuje ich odnowienie. Pamiętajmy, że wszystko robimy dla ich funkcjonalności i świetnego wyglądu.

Komentarze  

0 #1 Małgorzata 2021-04-24 12:23
bardzo lubię produkty Vidaron. Nie są drogie, a jakość przyzwoita. Trzeba się jedynie przyłożyć do samego nakładania. Dobrze oczyścić drewno, ładnie zeszlifować i solidnie pomalować
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież