Hale namiotowe są niedrogie, a jednocześnie funkcjonalne oraz bezpieczne. Dodatkowym atutem jest możliwość ich przystosowania do specyfiki danej branży. Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz częściej stanowią one alternatywę dla tradycyjnych budynków, które są kosztowne oraz czasochłonne w wykonaniu. Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, czy konstrukcja namiotowa sprawdza się w branży przemysłowej.



Już na początku dobrze jest zaznaczyć, że niemal każdy posiada zupełnie inne potrzeby oraz oczekiwania. Właśnie dlatego hala powinna zostać od postaw zaprojektowana na podstawie dostarczonej specyfikacji. Oczywiście bez większych trudności można znaleźć konstrukcje używane, jednak zakup z drugiej ręki nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. 

Gdzie wykorzystuje się hale namiotowe?

W ostatnim czasie odnotowano wzrost zainteresowania halami namiotowymi. Jeszcze kilkanaście lat temu było to relatywnie nowe rozwiązanie, które wzbudzało wiele wątpliwości oraz obaw. Obecnie inwestorzy przekonali się, że właściwie zaprojektowana oraz profesjonalnie wykonana konstrukcja może sprawdzić się równie dobrze, co budynek murowany, czy też drewniany. 

W przemyśle konstrukcje namiotowe służą jako m.in.:

  • magazyny (w tym magazyny wysokiego składowania),
  • hale produkcyjne,
  • sortownie,
  • chłodnie,
  • obiekty do magazynowania pojazdów i maszyn,
  • hale do przechowywanie sprzętów i narzędzi,
  • hale przetwórstwa spożywczego,
  • hale do celów rolniczych.

Oczywiście priorytetem jest to, aby hala została przystosowana do standardów obowiązujących w danej branży. Jako miejsce pracy musi być również zgodna z przepisami BHP. Osoby, które pragną dowiedzieć się więcej na ten temat, mogą zapoznać się z wpisem Grupy Łukasiuk o halach namiotowych. Jest to przedsiębiorstwo, które od lat wiedzie prym w branży budownictwa przemysłowego. Na stronie internetowej funkcjonuje tzw. baza wiedzy, która pozwala bezpłatnie zdobyć wiele cennych z punktu widzenia przyszłego inwestora informacji. 


Czy warto postawić na halę namiotową? Zestawienie plusów i minusów

Hale namiotowe wykorzystywane są do wielu różnych celów. Zapewniają one szeroki zakres możliwości, ponieważ relatywnie łatwo można przystosować konstrukcję do indywidualnych wymagań inwestora. Poniżej przedstawiono krótkie porównanie, dzięki któremu podjęcie ostatecznej decyzji stanie się łatwiejsze.

Zalety hal namiotowych:

  • Niski koszt budowy – wzniesienie omawianej konstrukcji jest o wiele tańsze, niż budowa obiektu tradycyjnego. Usatysfakcjonuje to tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem.
  • Szybkie załatwienie formalności – w przypadku obiektów tymczasowych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, co dla wielu inwestorów stanowi ogromny plus. 
  • Krótki czas wzniesienia obiektu – montaż hali namiotowej przebiega w ekspresowym tempie. Dodatkowym atutem jest fakt, że prace mogą przebiegać w niemal każdych warunkach. Zwykle po kilkudziesięciu dniach obiekt oddawany jest do użytku.
  • Możliwość dopasowania konstrukcji do potrzeb – obiekt namiotowy jest równie funkcjonalny, jak murowany lub drewniany. Nie trzeba więc obawiać się, że będzie on niewygodny w codziennej eksploatacji. Istnieje możliwość wdrożenia szeregu udogodnień, które zadowolą nawet najbardziej wymagających.
  • Bezpieczeństwo eksploatacji – prawidłowo wykonane hale są stabilne, trwałe oraz ergonomiczne. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla użytkowników. 
  • Dostępność obiektów do użytku całorocznego – hala namiotowa może zostać wyposażona w nowoczesną izolację termiczną oraz system grzewczy. Dzięki temu sprawdzi się również mroźną zimą.

Wady hal namiotowych:

  • Niższa żywotność – obiekt namiotowy nigdy nie będzie tak wytrzymały, jak budynek murowany. Może on jednak przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, co dla wielu osób jest w pełni satysfakcjonujące.
  • Relatywnie niska waga – lekka konstrukcja ułatwia montaż oraz demontaż, jednak może zwiększyć wrażliwość na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma fachowe i rzetelne wykonanie m.in. kompleksowe zabezpieczenie hali przed wpływem warunków otoczenia.
  • Konieczność konserwacji – hale namiotowe wymagają systematycznej konserwacji oraz wymiany zniszczonych elementów. W ten sposób można przedłużyć ich żywotność. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież