Prawdziwy szampan musi pochodzić z regionu zwanego Szampanią która leży w północno-wschodniej Francji. Chociaż wina musujące są produkowane na całym świecie, tylko wina produkowane w regionie Szampanii mogą prawnie używać nazwy Champagne na etykiecie i są uznawane za autentyczne. Nazwa Champagne jest chroniona przez prawo UE. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o szampanie i sprawdzisz, ile kosztuje i gdzie kupić najlepszy.

Poziom słodyczy szampana

Ten artykuł pomaga zidentyfikować ważne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę na etykiecie (lub podczas wyszukiwania), aby wybrać najlepsze szampany. Wszystkie szampany są oznaczone słowem wskazującym poziom słodyczy. Jest to: Brut Nature, Extra Brut, Brut, Extra-Dry, Dry i Doux. 

Słodycz szampana jest inna niż słodycz wina. Występuje w postaci słodzonej „dawki” (mieszanka wina i cukru lub moszczu gronowego), która jest dodawana pod koniec drugiej fermentacji (część, w której powstają bąbelki). Odpowiednia dawka jest niezbędna, ponieważ kwasowość jest tak wysoka, że ​​byłaby nie do picia (lub jak picie zwykłego soku z cytryny). Zdecydowana większość szampanów jest produkowana na poziomie słodyczy Brut. Ten i inny rodzaj szampana znajdziesz i kupisz w sklepie alkohole online. Atrakcyjne ceny, ogromny i profesjonalna obsługa, to tylko kilka atutów. Eszampan to również sklep z wódką online i innymi, bardziej lub mniej popularnymi alkoholami.

Styl szampana

Główne rodzaje szampana, które możesz zamówić na https://eszampan.pl/19-szampan, to Standard, Blanc de Blancs, Blanc de Noirs, Rosé. Ponadto istnieją trzy główne winogrona używane do produkcji szampana, a są to Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Dla bardziej wtajemniczonych dostępne są również cztery, znacznie rzadsze szczepy szampana: Arbane, Pinot Blanc, Petite Meslier i Fromenteau (alias Pinot Gris). Sposób, w jaki te winogrona są używane (lub nie), daje nam wskazówkę co do stylu. Jeśli Szampan nie ma podanego stylu, można założyć, że producent stworzył mieszankę wszystkich trzech winogron w stylu blanc (białym). Kupując szampana, możesz też poprosić obsługę o pomoc. Sklep internetowy eszampan to sztab fachowców z ogromną wiedzą gotowych do pomocy.

Blanc de Blancs

Blanc de Blance, czyli białe z białych.  To jest szampan w stylu blanc wykonany w 100 proc. z białych winogron. W Szampanii oznacza to, że wino jest w 100 proc. Chardonnay. Blanc de Blancs zazwyczaj mają więcej cytrynowych i jabłkowych smaków owocowych. Istnieje oczywiście kilka wyjątków od tej reguły z kilkoma bardzo rzadkimi winogronami (w tym samym regionie), w tym Pinot Blanc, Petite Meslier i Arbane, ale w większości Blanc de Blancs to 100 proc. Chardonnay.

Blanc de Noirs

Blance de Noirs, czyli biały z czarnych. To jest szampan w stylu blanc wykonany w 100 proc. z czarnych winogron. W Szampanii oznacza to pewną kombinację samego Pinot Noir lub Pinot Meunier. Blanc de Noirs zazwyczaj mają więcej smaków truskawek i białych malin.

Rose

Różowy styl jest zwykle uzyskiwany przez zmieszanie białego szampana z odrobiną czerwonego wina Pinot Noir lub Pinot Meunier. Czerwone wino do szampana bardzo różni się od Pinot Noir. Jego celem jest dostarczenie w smaku czystych owocowych aromatów takich jak truskawka i malina. Wina są cierpkie, z niską taniną i bardzo wysoką kwasowością. Do wytworzenia różowego wina nie potrzeba dużo czerwonego wina, a kilku producentów używa 10 proc. lub mniej Pinot Noir do swojego różowego szampana.

Ile kosztuje najlepszy szampan i gdzie go kupić?

Cena szampana to temat rzeka. Zajdziesz szampany za kilkanascie, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie musisz wydawać, aż takich pieniędzy, aby spróbować najlepszego szampana. Sklep z szampanem eszampan to miejsce, gdzie znajdziesz wyjątkowe szampany już za kilkaset złotych. Warto przejrzeć ich ofertę oraz skorzystać z promocji i rabatów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież