Urządzanie własnego ogrodu należy rozpocząć od wyszukania profesjonalnej firmy, następnie musi powstać piękny projekt, umowa, a na samym końcu wykonanie. Jak przebiega cały proces krok po kroku?


Piękny ogród z bujną zielenią to wizytówka każdej zadbanej posesji. Decydując się na urządzanie ogrodu warto skorzystać z profesjonalnych usług. Wieloletnie doświadczenie w tej branży pozwala projektantom na stworzenie niezwykłej przestrzeni, która to potrafi oczarować każdego właściciela ogrodu. Zatem w jaki sposób powstają unikatowe oraz nieszablonowe projekty?

Urządzanie ogrodu z pomocą profesjonalisty

Wielu osobom może wydawać się, że urządzanie ogrodu wiąże się tylko z gustownym rozmieszczeniem wybranej roślinności. Tymczasem jest to bardzo złożony proces, który musi być zawsze perfekcyjne zaplanowany.

Na wstępnie trzeba stworzyć odpowiednią wizję działki. Wówczas to eksperci dokonują analizy znajdującej się w ogrodzie szaty roślinnej, lokalizują ujęcia wody oraz dokonują ogólnego zarysu możliwości, jakie stwarza dana działka. Następnie jest przygotowywany wstępny plan przygotowania działki. Na tym etapie wykonywana jest wycinka zbędnych drzew i krzewów. Ponadto nawożona jest nowa ziemia oraz następuje rozmieszczenie budowli tj. altanka czy taras oraz urządzeń nawadniających.

Jak przygotować projekt ogrodu?

Po zaakceptowaniu wstępnego pomysłu na wygląd ogród oraz określenia jego szacunkowych kosztów, wdrażana jest kolejna faza, a więc podstawa projektu. W tym celu niezbędny jest wywiad z właścicielem oraz przedstawienie wizji działki. Wówczas to projektanci przedstawiają w jaki sposób zamierzają zagospodarować działkę oraz tworzą wstępne założenia projektu, które to zostaną ujęte w przygotowanej umowie.

Podczas tworzenia projektu brana jest pod uwagę funkcjonalność oraz dekoracyjność ogrodu. W tym celu sporządzany jest dokładny opis działki, zabudowań oraz wykonywana jest pełna inwentaryzację zieleni, która to ma być zaadaptowana w nowym ogrodzie. Na tym etapie tworzony jest również szczegółowy opis rozmieszczenia trawników, drzew, krzewów, kwiatów, ścieżek, kostki czy oczka wodnego. Koncepcja na wygląd ogrodu jest zawsze omawiana wspólnie z właścicielem.

Roślinność – istotny element ogrodu

Profesjonalne urządzanie ogrodu obejmuje również wybranie odpowiedniej roślinności. W tym celu tworzone jest zestawienie ilościowe szaty roślinnej, z podziałem na drzewa liściaste, iglaste, krzewy i pnącza.

Przedstawione wyliczenia są bardzo precyzyjne. W sporządzonej w tym celu tabeli opisany zostaje przez firmę dokładnie gabaryt drzew, np. objętość pnia w centymetrach. Projektowanie ogrodu musi być przeprowadzone w detaliczny sposób, bowiem założenia przyjęte na wstępie, decydują o tym czy ogród będzie w przyszłości funkcjonalny, dekoracyjny i estetyczny.

Istota detali w projektowaniu ogrodu

Podczas projektowania ogrodu ważne są nawet najmniejsze szczegóły. Bardzo istotne jest nawiązanie do otaczającej zabudowy oraz zieleni. Roślinność oraz pozostałe elementy dekoracyjne muszą być w pełni spójne z całym otoczeniem. W związku z tym projektanci w podpunktach wymieniają poszczególne czynności związane z adaptacją trawnika z siewu, sadzeniem drzew, krzewów, bylin czy traw ozdobnych.

Stworzony opis projektu ogrodu zawiera również opis przygotowania terenu pod trawniki, a więc zostaje w nim ujęte: spulchnianie, nawożenie oraz oczyszczanie działki. Profesjonalny projekt wskazuje sposoby sadzenia roślinności, a więc uwzględnia wysiewanie nawozów oraz wskazuje pory roku, w jakich należy wykonywać poszczególne czynności.

Zawiera on też opis materiałów użytych do stworzenia budowli, instalacji czy tarasu ogrodowego. W projekcie wyszczególnione są również rodzaje kostki użytej do wykonania ścieżek, podjazdów oraz materiały wykorzystane do ich budowy. Ponadto projekt pokazuje na zdjęciach roślinność oraz ich szczegółowy opis. Zostaje w nim również zaplanowane odpowiednie oświetlenie ogrodowe, które to uzupełni powstałą kompozycję.

Profesjonalna opieka nad ogrodem na miarę XXI wieku

Każdy piękny ogród wymaga nieustannej opieki, bowiem dzięki temu może on zachować swoje walory estetyczne oraz rekreacyjne. W związku z tym projekt ogrodów zawiera również wskazówki profesjonalnej pielęgnacji.

Dokładne oraz bardzo precyzyjne opisy zawarte w projekcie obejmują nie tylko materiały i czynności wykonywane w ramach projektowania, lecz również informacje dotyczące opieki roślinności w stworzonym ogrodzie. Projekt pokazuje, jak i czym nawozić poszczególne gatunki roślin oraz przedstawia sposób ich nawadniania.

Ponadto przekazuje również istotne informacje dotyczące pielenia chwastów, przycinania drzewek oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów. Ujęta jest w nim też kontrola, monitorowania stanu fitosanitarnego roślin, która to polega na ciągłej obserwacji zielni.

Monitorowanie to ma na celu przeciwdziałanie niekorzystnym czynnikom chorobotwórczym roślin za pomocą dostępnych metod zapobiegania oraz ich zwalczania. Szczegółowy projekt pozwala przez długie lata cieszyć się z posiadania pięknego oraz zadbanego ogrodu.

Urządzanie ogrodu – jak wygląda umowa?

Urządzanie ogrodu nie należy do łatwych zadań, zatem warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy z długoletnim doświadczeniem.

Wówczas to na wstępie każdej współpracy z klientem zostaje skonstruowana profesjonalna umowa, która zawiera poszczególne etapy wykonania projektu. Ponadto są w niej wyszczególnione materiały oraz rośliny użyte do wykonania ogrodu. Dzięki temu klient na każdym etapie realizacji projektu ma pełną kontrolę nad wykonywanym zleceniem. Może on w każdej chwili skontrolować, na jakim etapie są wykonywane poszczególne prace oraz czy idą one zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie.

Część pierwsza umowy opisuje zawsze inwentaryzację działki oraz założenia projektu, które to są tworzone na podstawie wytycznych inwestora. Jednoznacznie podpunkty dokładnie wskazują, czego oczekuje klient i co musi zrobić wykonawca w ramach projektu.

Drugi etap jest połączeniem możliwości, jakie daje teren inwestycyjny przeznaczony na ogród z oczekiwaniami klienta. Wszystkie spostrzeżenia są uwzględnione w szkicu koncepcyjnym, który to zawiera kształt i układ rabat, chodników czy trawników.

Z kolei wstępny szkic nie obejmuje doboru roślin, wizualizacji oraz szczegółowego doboru materiałów. Dopiero trzeci etap podpisanej umowy jednoznacznie wskazuje te wszystkie istotne detale.

Następnie tworzony jest pełnowartościowy projekt. Wówczas to najpierw powstaje podstawowa plansza, a następnie plansza z dodanym, kolorowym katalogiem zdjęć roślin oraz zestawieniem ilościowym. Następie powstaje plansza techniczna, która zawiera: projektowane nawierzchnie, wymiarowanie, ogólny dobór oświetlenia i zestawienie poszczególnych materiałów. Na samym końcu tworzona jest dla każdego klienta pełna wizualizacja projektu.

Każda profesjonalna firma nie tylko wykonuje oryginalne projekty ogrodów, lecz również zajmuje się ich realizacją, a później na życzenie klienta podejmuje się również pełnej opieki nad powstałym ogrodem. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która to jest gwarantem na to, że nasz ogród będzie przyciągał oko każdego przechodnia.

Sprawdź naszą stronę http://kraina-zieleni.pl/ po więcej inspiracji. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież