Dom składa się nie tylko z wnętrza, lecz również z przestrzeni wokół samego budynku. Ogród, wjazd do garażu lub dojście do drzwi wejściowych wszystko jest istotne.

Zatem trzeba zadbać o estetyczny wygląd, a nawet wygląd nietuzinkowy, taki oryginalny. W tym celu można zastosować kostkę brukową. W wielu miejscach takich jak chodnik, deptaki i parkingi stosowana jest kostka brukowa przemysłowa. Jest ona mało estetyczna, ale tańsza od szlachetnych kostek brukowych. Żeby nasze domostwo było oryginalne można zastosować kostkę szlachetną wśród której wyróżniamy: kostkę o płukanej powierzchni, kostkę postarzaną czyli taką, która imituje staroświecki bruk, kostkę strukturalną i kostkę łupaną, a także kostkę szczotkowaną.

Kostka brukowa - którą wybrać?

Kostka brukowa może być kamienna lub betonowa. Kostka betonowa może być jednowarstwowa wtedy to jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i odporna na warunki pogodowe. Kostka betonowa dwuwarstwowa jest estetyczniejsza, gdyż dodawane jest kruszywo. Ta spodnia warstwa odpowiada za trwałość, a ta wierzchnia za wygląd. Wśród kostek kamiennych należy wymienić tą z kamienia polnego nadającą nietuzinkowy wygląd stosowaną bardzo często przy dekoracji ogrodów. Warto zainwestować w położenie tej kostki, bo nie jest to czynność zbyt łatwa. Kolejnym przykładem kostki kamiennej jest kostka z granitu, która nada oryginalny i bogaty wygląd. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i odporny na mróz czyli niskie temperatury. Granit nada urody i pięknego wyglądu nie tylko ogrodowi, ale również tarasom.

Warto zatroszczyć się o nietypową aranżację w skład której będzie wchodziła kostka brukowa o ciekawym kształcie. Istnieją bardzo proste kostki np. w kształcie cegły czyli prostokąta. Przykładem kształtu kostki jest kość, którą często można spotkać w przestrzeni publicznej. Kolejnym kształtem jest trapez, który odpowiednio ułożony daje niebanalny efekt. Następnym kształtem jest młotek czyli kostka o kształcie „młoteczka”. Nie należy zapomnieć o kształcie fali, który wykorzystywany jest często w naszych domostwach na podjazdach, ogrodach i ścieżkach. Warto również pomyśleć o wyjątkowej kolorystyce kostki brukowej lub jej wielobarwności.

Decydując się na kostkę brukową należy zwracać uwagę nie tylko na kolor, kształt i wygląd, ale również na inne parametry do których można zaliczyć grubość. Kostkę najcieńszą można ułożyć wszędzie tam gdzie nie mamy do czynienia z zbyt dużym obciążeniem czyli z ogrodach i na podjazdach. Kostka o średniej grubości nadaje się nawet pod przejeżdżające samochody ciężarowe. Najgrubsza kostka ma grubość 14 cm. Kolejnym parametrem jest ścieralność kostki brukowej. Należy dążyć do zakupu kostki o niskiej ścieralności, która zachowa swój kolor i estetyczny wygląd. Za ten parametr odpowiada odpowiednia produkcja zgodna z norma PN-EN 1338.

Odpowiednio dobrana kostka brukowa kamienna czy betonowa nada całości posesji wymarzony wygląd. Wszystko zależy od zasobności portfela, projektu i odpowiedniemu dobraniu materiałów oraz miejmy nadzieję bardzo kompetentnej ekipie fachowców. Warto zatem zatroszczyć się o te wszystkie czynniki mające wpływ na efekt końcowy. Zatem. Do dzieła!

Komentarze  

0 #2 Olaf 2019-12-19 21:00
Kostka brukowa daje nieograniczone możliwości układania naprawdę fajnych wzorów. Układałem sam na swoim podjeździe i wyszło całkiem nieźle. Jest w sieci kilka fajnych poradników, jak układać kostkę brukową, np.: przelom.pl/27195-jak-ulozyc-kostke-brukowa-praktyc zne-porady-i-przyklady-wzorow.html, z których warto korzystać.
Cytować
0 #1 richi 2019-10-09 09:38
U moich znajomych na podejściu do domku jest kostka betonowa i zdaje egzamin. Prosty wzór. Estetycznie i całkiem ekonomicznie.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież