Dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest fotowoltaika dzisiaj każdy mieć może swoją własną elektrownię słoneczną. Zamontowane panele pozwalają pozyskiwać energię prosto ze słońca. To tak naprawdę najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej. Polega na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny (stały) za pomocą paneli fotowoltaicznych.


Następnie wygenerowany prąd trafia do inwertera (falownika), gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który może zasilać np. cały dom. Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do sieci i mogą później zostać wykorzystane przez użytkownika. Zmniejsza to opłaty za prąd prawie do zera.

Jak zamontować panele?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo podobny do instalowania kolektorów słonecznych Moduły fotowoltaiczne są lżejsze nawet 3-krotnie od kolektorów słonecznych płaskich, a więc wnoszenie ich na dach nie powinno sprawiać kłopotu. Wymagają jednak zachowania wyjątkowej ostrożności. Należy unikać wyginania modułu, czy mocniejszych uderzeń.

Przed montażem paneli fotowoltaicznych trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić dach, aby ocenić stan więźby i uniknąć utrudnień, np. w postaci klinów pod łatami. Do montażu należy stosować tylko elementy wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne – stali nierdzewnej i aluminium. 

Montaż paneli na dachu płaskim

Dach płaski osiąga kąt nachylenia nie większy niż 50. W takim przypadku przy montażu paneli fotowoltaicznych należy zastosować specjalne stelaże oraz konstrukcje wsporcze, które utrzymają moduły we właściwym położeniu (w polskim klimacie za najlepsze nachylenie paneli uznaje się kąt około 300). Ważny jest odpowiedni rozstaw rzędów, tak żeby panele z frontu nie zacieniały tych za nimi. Panele mogą być ustawione w rzędach w pozycji pionowej lub poziomej (z odpowiednim nachyleniem ich płaszczyzny), zależnie od dostępnego miejsca.

Panele fotowoltaiczne na dachu skośnym

W przypadku niezwykle popularnych w Polsce dachów spadzistych, podczas montażu stosuje się konstrukcję wsporczą, którą przytwierdza się do krokwi dachowych. W tym przypadku konstrukcja, tzw. szyny montażowe, służy głównie zamocowaniu paneli na dachu. Możliwe jest jednak delikatne korygowanie ich ułożenia, w celu osiągnięcia jednolitej powierzchni paneli.

Montaż na gruncie

Nie wszyscy mają możliwość umieszczenia paneli na dachu. Powodami mogą być zbyt mała powierzchnia, występujące zacienienie, nieodpowiednia pozycja względem stron świata, czy też względy estetyczne. W takiej sytuacji pozostaje możliwość umieszczenia fotowoltaiki na gruncie. Na gruncie powstają najczęściej farmy fotowoltaiczne. Są to duże instalacje, które wymagają minimalnej powierzchni 2ha. 

Panele zajmują wtedy większą powierzchnię, jednak można to również wykorzystać, dzięki rozwiązaniu carport. Jest to metoda, która polega na zintegrowaniu paneli z zadaszeniem na samochód. Dzięki temu nie traci się miejsca, a także zyskuje się dodatkową funkcjonalność na działce. 

Szukasz profesjonalnej firmy, która obsłuży Cię kompleksowo w zakresie fotowoltaiki? Sprawdź ofertę globaleco.pl.