Dobór oświetlenia do domu jest bardzo ważną decyzją, ponieważ dzięki starannie przemyślanym źródłom świata w poszczególnych pomieszczeniach łatwiej się w nich funkcjonuje.
W niektórych wnętrzach potrzebne jest mocne oświetlenie, w innych można zainstalować słabszą lampę.
Jak dobierać oświetlenie? Gdzie powinno być dużo światła, a gdzie sprawdzi się światło punktowe?
Lampy sufitowe do pokoi i do kuchni
Najczęściej montowanym rodzajem lamp we wnętrzach mieszkalnych są lampy sufitowe. Do salonu zwykle wybieramy stylowe, zgrane ze stylem wystroju, pasujące do mebli i zastosowanej kolorystyki, ale jednocześnie mocno oświetlające wnętrze, ponieważ to w nim spędzamy najwięcej czasu. W sypialni nie potrzebujemy już tak mocnego światła i choć lampa też musi zgrywać się z aranżacją, to można zastosować słabszą żarówkę, ponieważ w tym pomieszczeniu raczej się wyciszamy przed snem.
Jeżeli wieczorem lubisz czytać w łóżku książki, warto pomyśleć o stylowym kinkiecie, dającym dodatkowe światło akurat tam, gdzie jest ono potrzebne. Mocne światło i dodatkowe źródła oświetlenia z pewnością przydadzą się w domowym gabinecie i w pokoju młodzieżowym. Pokoje, które służą do nauki i pracy, muszą być dobrze doświetlone, dlatego oprócz lamp sufitowych często stosuje się lampy stołowe. Mocna lampka na biurku jest niezastąpiona podczas odrabiania lekcji lub pracy zdalnej.
Z kolei kuchnia to miejsce, w którym oświetlenie powinno być mocne, szczególnie nad blatem roboczym lub kuchenną wyspą. Ponieważ kuchnia jest miejscem szczególnym, warto mieć w niej możliwość zastosowania światła punktowego, które pozwoli na uzyskanie większej mocy światła tam, gdzie tego potrzebujemy. Punktowe światło sprawdzi się również w łazience nad lustrem lub obok niego.
Gdzie sprawdzą się plafony, lampki nocne, lampy stojące?
Plafon nie zabiera wiele miejsca, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem do niedużych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się w malutkim pokoju, przedpokoju, łazience, domowej spiżarni. W sypialni powinno znaleźć się miejsce dla małej, dyskretnej lampki nocnej. Jej delikatne światło pomoże w wyciszeniu się przed snem.
Lampka nocna to także idealne uzupełnienie do pokoju dziecięcego. Łagodne światło schowane za kloszem z kolorowym motywem z bajki pomoże dziecku spokojnie zasnąć. Lampa stojąca jako dodatkowe światło do salonu wprowadzi tam przyjemny nastrój. Jej światło jest o wiele przyjemniejsze niż rzęsiste oświetlenie z lampy sufitowej. Taka lampa pozwoli też wyeksponować ulubioną część pokoju czy podkreślić konkretny mebel, roślinę albo ozdobę.
Doświetlić pokój można też przy pomocy gustownego, dobrze komponującego się z aranżacją kinkietu ściennego. Kinkiet sprawdzi się również w kuchni, jadalni, czy ciemnym, długim przedpokoju.
Dobór oświetlenia w domu – o czym należy pamiętać?
Jeśli chodzi o dobór oświetlenia w domu, lampy muszą współgrać z wybranym przez Ciebie stylem wystroju. Przykładowo: do glamour pasuje złoto, kryształy, przyciągające wzrok ozdoby, styl skandynawski lubi biel i drewniane dodatki, do wnętrza boho możemy zastosować lampę z rattanowym kloszem, a do nowoczesnego – z dodatkiem metalu. Jeżeli interesuje Cię oszczędność energii, wybierz żarówki LED.
Dowiedz się więcej na temat doboru odpowiedniego oświetlenia do domu. Zajrzy na te strony: https://swiatloicien.com.pl, https://swiatloicien.com.pl/2022100329/przydatne-porady-odno%C5%9Bnie-wyboru-w%C5%82a%C5%9Bciwego-o%C5%9Bwietlenia-do-domu-lub-mieszkania.