Chodniki wykonane z płyty ażurowej to niezwykle często spotykany widok w przestrzeni miejskiej. Z tym rodzajem nawierzchni można spotkać się również w wielu innych miejscach, między innymi na terenie obszarów przemysłowych, prywatnych posesjach. Ażurowe pokrycie powierzchni ma wiele zalet, a przy tym nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów montażu, w związku z czym jest cenionym rozwiązaniem zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Co czyni płytki ażurowe tak atrakcyjnym typem nawierzchni? Kiedy warto je zastosować? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat płytek ażurowych.


Charakterystyka płyt ażurowych

Płyty ażurowe najczęściej wykonywane są z betonu. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu, pozwalającego na uzyskanie nawierzchni, która częściowo pozostaje odsłonięta, a częściowo pokryta płytą. Ta specyficzna konstrukcja daje wiele możliwości. Pokryta płytami ażurowymi nawierzchnia jest utwardzona, a przy tym pozbawiona wad typowych dla asfaltu czy ciasno rozmieszczonych płyt chodnikowych.

Ten rodzaj płyt umożliwia swobodną retencję wody. Może ona swobodnie wnikać w ziemię i nie gromadzi się na powierzchni w postaci kałuż. Ta cecha zapobiega zbieraniu się nadmiaru wody na nawierzchni, co skutecznie chroni teren przed podtopieniami w porze nieco częstszych i silniejszych opadów deszczu. 

Znajdująca się pod płytami roślinność może swobodnie się rozwijać — płyty ażurowe są więc atrakcyjną alternatywą dla wszechobecnych nawierzchni całkowicie pokrytych betonem. Czynnik ten ma również duże znaczenie dla nieustannie zachodzących w ziemi procesów glebotwórczych. Znajdujący się pod płytami ażurowymi grunt nie zostaje z czasem wyjałowiony, wciąż swobodnie docierają tam promienie słoneczne oraz woda.

Płyta ażurowa — zastosowanie

Płyty ażurowe stosuje się w wielu miejscach — na prywatnych posesjach, terenach użyteczności publicznej czy obszarach należących do firm. Przydają się one wszędzie tam, gdzie potrzebne jest usztywnienie gruntu, ale gdzie wolałoby się uniknąć wylewania asfaltu lub wykładania ciężkich, gęsto rozmieszczonych płyt. Zaletą tego rozwiązania jest również stosunkowo niewielki koszt, dzięki czemu na zakup płyt ażurowych mogą sobie pozwolić nawet osoby niedysponujące pokaźnym budżetem.

Ten model płyt można wykorzystać do tworzenia ścieżek, ciągów komunikacyjnych w parkach lub ogrodach czy wykładania nawierzchni tarasów i przydomowego patio. Bardzo często stosuje się go również na parkingach, podjazdach lub leśnych drogach. Płyty ażurowe z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną — nie tylko eksponują naturalną roślinność, lecz także umożliwiają układanie najróżniejszych fantazyjnych wzorów.

Jak wybrać płyty ażurowe?

Na rynku najczęściej można natknąć się na płyty ażurowe wykonane z betonu — model ten jest najbardziej uniwersalny i doskonale sprawdzi się w przypadku wielu terenów. Zwróć uwagę na wymiary danego segmentu i oceń, ile sztuk będzie potrzebne, by pokryć nimi wybraną powierzchnię. Solidne, trwałe płyty ażurowe znajdziesz na przykład w ofercie Bricoman, dostępnej na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/kostka-brukowa-plyty-azurowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież