Suwmiarka to przyrząd, który pozwala na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów każdego przedmiotu. Mierzona jest szerokość zewnętrzna i wewnętrzna, grubość, głębokość czy rozstaw kilku elementów od siebie. Standardowe suwmiarki posiadają zakres pomiarów 0-150 milimetrów. Dokładność przyrządu związana jest z z rodzajem suwmiarki. Jednak potrafi sięgać 0,01 milimetra.

Jak mierzyć suwmiarką noniuszową?

Aby wykonać pomiar należy przedmiot umieścić w szczękach i przesuwać suwak tak, by płaszczyzna stykowe szczęk zetknęły się z krawędzią przedmiotu. Następnie odczytuje się pomiar na podziałce. Pełną liczbę milimetrów wskazuje zerowa kreska noniuszowa, zaś liczba po przecinku to numer kreski noniusza pokrywającą się z kreską skali głównej. Taką suwmiarką można zmierzyć z rozdzielczością do 0,1mm, 0,05mm i 0,02mm.

Jak mierzyć suwmiarka zegarową?

Tego typu suwmiarki posiadają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy. Wyróżnia się bardzo dobrą dokładnością nawet rzędu 0,01 milimetra. Głowna skala pokazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setną część milimetra.

Jak mierzyć suwmiarką elektroniczną?

Taka konstrukcja pozwala na pomiar wygodny i prosty. Pierwszym krokiem jest uruchomienie urządzenia, następnym złapaniem przedmiotu. Teraz wystarczy odczytać wartość, która pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu.

Dokładność suwmiarki cyfrowej jest zdecydowanie większa niż suwmiarki tradycyjnej. Dokładność suwmiarki manualnej wystarczy do przydomowego warsztatu lub na budowie. Jednak do już bardziej precyzyjnych prac jubilerskich lub modelarskich poleca się suwmiarkę cyfrową. Narzędzie te znajduje zastosowanie w precyzyjnych pracach przy motocyklach, samochodach, rowerach, ogrodnictwie i wszędzie tam gdzie potrzebny jest precyzyjny pomiar. Taka suwmiarka powinna być na wyposażeniu nie tylko majsterkowiczów amatorów jak i profesjonalistów.

Kiedy sprawdzi się suwmiarka?

Suwmiarką można zmierzyć, to co linijką z tym że pomiar jest dokładniejszy. Przyda się nie tylko do przeprowadzeniu prostych napraw jak i w warsztacie podczas skomplikowanych prac. Dzięki niej można między innymi precyzyjne zmierzyć średnice gwintów, rur, śrub, łożysk czy grubość kantówek. Sprawdzi się również podczas kontroli grubości tarcz hamulcowych lub głębokości bieżnika opon. Suwmiarka nie jest drogim przyrządem, który nie obciąży portfela.

Jakie zalety posiada suwmiarka?

Do zalet zaliczamy:

  • szybki i intuicyjny pomiar,
  • bardzo duża precyzja i dokładność otrzymanego wyniku,
  • nie zajmuje zbyt dużo miejsca,
  • wielofunkcyjność, dzięki której może sprawdzić się w domu jak i w pracy,
  • różnorodność w zakresie suwmiarek,
  • niewielka awaryjność i łatwa dostępność.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież