Jeśli interesuje Cię fotografia studyjna, o którą chcesz poszerzyć zakres usług. Robienie zdjęć do twoje hobby, które chcesz przerodzić w zawód. Szukasz w jaki sposób profesjonalnie sfotografować swoje produkty. Niezależnie od sytuacji potrzebujesz studia fotograficznego. Jednak zamiast je wynajmować możesz urządzić w własnym domu. Zaaranżowanie domowego studia fotograficznego to doskonały pomysł. Dzięki temu skończą się dojazdy do lokalu i oszczędzisz na kosztach wynajmu. Poza tym będziesz mógł urządzić przestrzeń, tak jak potrzebujesz bez spełnienia warunków najemcy. Jednak , aby mieć studio, nie wystarczy ustawić aparat w dowolnym miejscu w domu. Trzeba odpowiednio zaplanować przestrzeń i zadbać o sprzęt fotograficzny.

Jakie pomieszczenie wybrać na studio fotograficzne?

Pierwszym krokiem w tworzeniu domowego studia fotograficznego jest wybór odpowiedniego pomieszczenia. Be względu na to czy aranżacja będzie tymczasowa czy na dłużej powinieneś zadbać o to:

  • by można było zasłonić okna – światło dzienne jest cenne w przypadku wykonywania zdjęć w terenie, lecz w studiu nie zapewni odpowiedniego i jednolitego oświetlenia. O odpowiednie oświetlenie zadbają lampy. Warto więc zadbać aby w pomieszczeniu były grube zasłony i rolety zewnętrzne, które odetną nierównomierne światło.
  • zadbać o miejsce na lampy i tło – najlepiej sprawdzi się wolna ściana posiadająca miejsce do przyczepienie tła lub taka, którą można przemalować na dowolny kolor. Jeśli jednak nie masz takiej ściany wtedy zadbaj o żeby w przestrzeni do fotografowania znalazło się miejsce na stelaż na przykład przed meblościanką.
  • by można było oddalić się z aparatem na odpowiednią odległość – jest to ważne zwłaszcza jeśli zamierzasz fotografować ludzi, gdyż tylko odległość 3-5 metrów pozwala na uzyskanie odpowiedniej głębi i ostrości obrazu. Jeśli masz zamiar fotografować przedmioty, to odległość 1-2 metrów w zupełności wystarczą.

Warto zadbać o miejsce do przechowywania gadżetów i akcesoriów, dzięki czemu nikt z domowników nie zniszczy przypadkiem sprzętu, a Ty zawsze będziesz gotowy do pracy.

Jakie lampy do fotografii w domowych warunkach to dobry wybór?

Oświetlenie jest najważniejszą rzeczą w domowym studio. Niestety światło słoneczne i lampa w aparacie jest niewystarczające. Jeśli chcesz uzyskać doskonały efekt, to nie obejdzie się bez profesjonalnych lamp fotograficznych, które dają łagodne światło i usuwają z twarzy lub przedmiotów cienie. Dobry wyborem jest składana lampa, którą po skończonej sesji można schować do szafy. To pozwoli zaoszczędzić miejsca. Najlepsza jest ta, w której jest możliwość modyfikowania położenia i wysokości w zakresie 180 stopni od 80 do nawet 200cm. Tylko dzięki takiej lampie oświetlisz wysokich modeli. W lampie powinien znaleźć się uniwersalny gwint, aby można było zamontować dodatkowe akcesoria na przykład lampy błyskowej i uzyskać pożądane efekty. Taka lampa powinna sprawdzić się na początku przygody z fotografią, zarówno podczas fotografowania rodzin, ale również przedmiotów. Najmniejsze, a zarazem najczęściej wybierane modele, to lampy błyskowe reporterskie. Sprawdzają się zwłaszcza na początku, lecz przydają się również fotografom z doświadczeniem. Nie będziesz miał trudu, bo lampy są lekkie i stosunkowo małe. Jest możliwość sterowania nimi na odległość, zwłaszcza gdy sesja wymaga udziału większej liczby lamp. Większym i mocniejszym odpowiednikiem są studyjne lampy błyskowe, dzięki którym zyskujesz większą kontrolę nad światłem. Dają również lepszy efekt. Takie lampy nie są tanie i zajmują sporo miejsca w studio. Kolejnym przykładem są lampy do światła ciągłego. Obecnie powodzeniem cieszą się lampy LED. Zwykle zapewniają światło białe i ciepłe, światło zbliżone do naturalnego. Są też modele lamp z możliwością zmiany barwy. Na rynku jest wiele rodzai lamp więc bez problemu znajdziesz odpowiednią dla siebie, które umożliwią wykonanie sesji produktowej czy nawet zdjęć na portalach społecznościowych.

Jakie tło w studio fotograficznym w domu sprawdzi się najlepiej?

Kluczem do stworzenia dobrych zdjęć jest tło, które uwydatnia piękno fotografowanych obiektów i tworzy pożądany klimat odpowiednie do okoliczności. Jeśli jest taka możliwość, to można przemalować ściany, jednak za każdym razem musiałbyś zmieniać ustawienie lamp i dekoracji. O wiele prostszym sposobem jest korzystanie z teł fotograficznych. Do wyboru są tła w różnych kolorach na przykład:

  • białe i czarne – doskonale sprawdzają się do zdjęć portretowych i minimalistycznej sesji,
  • zielone – z łatwością zastąpisz innym kolorem podczas obróbki graficznej,
  • różowe – idealnie sprawdzi się podczas sesji cukierniczej.

Zdalny wyzwalacz – wygoda w domowym studiu fotograficznym

Konfigurowanie oświetlenia może być naprawdę sporym wyzwaniem. Wszystko zależy od pomysłu na sesję. Satysfakcjonujący efekt wynagrodzi nasz wysiłek. Jednak chcąc ułatwić sobie pracę warto wdrożyć w swoim domowym studiu fotograficznym system bezprzewodowego wyzwalania lamp błyskowych. W ofercie sklepów jest radiowy wyzwalacz, który umożliwia operowanie nawet kilkoma lampami błyskowymi. Tak więc praca z rozbudowanym systemem oświetleniowym staje się przyjemnością i przebiega bezproblemowo.

Namioty bezcieniowe, czyli idealne rozwiązanie dla fotografii produktowej

Jeśli interesuje Cię fotografia produktowa, a Ty w twoim domu nie masz miejsca na zaprojektowanie większego studia, to idealnym rozwiązaniem może być kupno namiotu bezcieniowego. Dzięki niemu jesteś w stanie zrobić profesjonalne zdjęcia poszczególnych produktów, nie zajmując dużo przestrzeni w domu. Przed zakupem warto wiedzieć jak duże będą produkty fotografowane i pod tym kątem dobrać odpowiednią wielkość namiotu. Decydując się na namiot warto zakupić kompletny zestaw, dzięki któremu twoje mini studio sprowadzi się do zakupu zaledwie jednego produktu. Decydując się na zakup mobilnego studia Orangemonkie Foldio 3 oprócz oświetlenia LED i namiotu bezcieniowego otrzymujemy również podstawkę 360 stopni, wraz z dedykowanym programem iOS, który umożliwia robienie zdjęć 360 stopni. Dzięki uzyskaniu szerokiego wachlarza możliwości, zakup Orangemonkie Foldio 3 jest z pewnością wszechstronnym wyborem przy wyborze namiotu bezcieniowego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież