Paprocie to jedne z najstarszych roślin na Ziemi. Pojawiły się już 360 milionów lat temu i osiągały pokaźne rozmiary. Obecnie istnieje około 11000 odmian. Można spotkać je w prawie każdej strefie klimatycznej za wyjątkiem pustyni i obszarów pokrytych stale śniegiem. Paprocie, które są sprzedawane w doniczkach pochodzą z regionów tropikalnych i subtropikalnych. Paprocie należą do ulubionych roślin doniczkowych. W czasach PRL-u niemal w każdym domu był ten kwiat. Można powiedzieć, że moda wróciła. W czasach dzisiejszych możemy wybierać spośród bogatej gamy gatunków i odmian, które mogą osiągać rozmaite rozmiary, a ich liście mają różny kształt i kolor. Oprócz walorów estetycznych roślina ma wpływ zdrowotny.
Co to jest paproć i skąd pochodzi?
Wśród najpopularniejszych paproci znajduje się nefrolepis. Jest to roślina, która pochodzi z terenów Ameryki Południowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej. W naturze występuje zazwyczaj w lasach tropikalnych, jednak znamy ją głównie jako jedną z najczęściej spotykanych roślin doniczkowych.
Gatunek ten można rozpoznać po charakterystycznym układzie liści. Paprotka wyróżnia się zwartą budową, a jej kolor ma intensywną zieloną barwę. Pierwsze odmiany były stosunkowo wysokie i sięgały 150cm. Jednak w aranżacji wnętrz stosuje się jednak mniejsze wersje, które subtelnie ozdabiają przestrzeń.
Popularność paprotki wynika między innymi z właściwości prozdrowotnych. Pochłania ona formaldehyd z powietrza i produkuje tlen. Dzięki temu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywa dużo osób. Również podnosi wilgotność powietrza. Jeśli po przebudzeniu masz suchość w gardle, to paprotka powinna rozwiązać ten problem.
Paproć – właściwości lecznicze.
Z liści paproci w odróżnieniu od innych roślin nie przygotowuje się naparu ani maści. Pomimo tego uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin doniczkowych jakie możemy uprawiać. Dlaczego? Liście paproci to cenny filtr powietrza, który oczyszcza z bardzo szkodliwych cząsteczek na przykład z z formaldehydu, zawartego w części farb do ścian, wykładzin czy elementów wyposażenia. Aby zadziałała musi stać w odpowiednim miejscu. Także paproć stawiamy na parapecie w kuchni lub w pomieszczeniach w których na podłodze jest dywan lub wykładzina z sztucznych włókien. Można umieścić również pomieszczeniu, w którym na ścianach są tapety i zostały pomalowane farbą o słabej jakości.
Paproć można postawić w pokoju, w którym jest telewizor lub komputer, a także tam gdzie pali się papierosy, gdyż jonizuje powietrze, wzbogacając je w cenne dla zdrowia jony ujemne. Ich niedobór w powietrzu może spowodować niepokój, złe samopoczucie, obniżą zdolność koncentracji i pogarsza pamięć oraz powoduje częste infekcje. Duże liście paproci mają działanie nawilżające, produkują dużo tlenu i znakomicie poprawiają domowy mikroklimat. Jesienią i zimą powinny zatem stać w sypialni, w której powietrze wysuszone jest przez kaloryfer, zwłaszcza kiedy budzisz się rano z wysuszonym gardłem. Mało ludzi ma świadomość, że paproć jak i skrzydłokwiat jest doskonałym oczyszczaczem powietrza. Szczególnie cenne są liście tej rośliny, których działanie można przyrównać do filtra powietrza. Co ciekawe, paprotki są w stanie pozbyć się z domowych pomieszczeń nie tylko dwutlenku węgla, ale także innych szkodliwych elementów. Mam tu na myśli cząsteczki znajdujące się w preparatach, jakie zastosowane były do malowania ścian.
Paprocie dostępne na rynku
Dzięki bogatej różnorodności samej paprotki można stworzyć atrakcyjnie wizualnie grupę roślin, która doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, biurach i recepcjach. Na rynku hurtowym dostępnych jest sporo odmian. Jedną z najczęściej uprawianych jest Nefrolepis wyniosły, który najbardziej przypomina klasyczną paproć. Ma mocno rozcięte, łukowato zakrzywione liście, które w zależności od odmiany mogą być dłuższe, krótsze lub pierzaste. Do popularnych odmian należy Bostoniensis, który posiada wyjątkowo długie liście. Ciekawie prezentuje się mocno poskręcana Emina czy dwukolorowy Tiger. Oprócz Nefrolepis jest też dużo więcej odmian, które znajdują zastosowanie jako rośliny ozdobne.