Szkodliwość kotów w ogrodzie.

Koty są jednym z ulubionych zwierząt domowych. Jednak nie każdy podziela miłość do tego pupila. Jeśli posiadasz ogród po którym chodzą koty, w krótkim czasie mogą wyrządzić szkody. Na przykład robienie toalety z rabat i trawnika, rozkopywanie ich i roznoszenie brzydkiego zapachu. Rośliny podlewane przez koty z czasem zaczną zamierać. Zwierzęta te mogą przenosić różne zarazki, co czyni je nawet niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto pozbyć się kotów z ogrodu, oczywiście odradza się trutki i przemoc. Za pomocą kilku sprawdzonych sposobów, można skutecznie odstraszyć koty na długi czas, bez wyrządzania im krzywd.

Czym odstraszyć kota?

Jak odstraszyć koty z ogrodu? Jest kilka sposobów na pozbycie się kotów. Wszystkie oczywiście są humanitarne i powoduje, że zwierzakowi nie dzieje się krzywda. Po prostu będzie omijał twój ogród. Koty są bardzo milusińskiego więc trudno zrozumieć niektórych ludzi chcących pozbyć się z swojego ogrodu tych zwierząt. Z pewnością zrozumieją to właściciele ogrodów. Rozkopane rabaty, żółte plamy na trawniku, dziecięca piaskownica zmieniająca się w kocią toaletę. Nie wszystkie koty szkodzą w ogrodzie, ale niektóre owszem. Własnego kota można z czasem nauczyć, ale co zrobić z obcymi kotami.

Woda – koty nie znoszą wody. Z pewnością to zwierze będzie pamiętać na długo jak zostaną włączone zraszacze. Jest możliwość kupienia w sklepach zagranicznych zraszacza w fotokomórką, która uruchamia się po wykryciu intruza.

Rośliny – wszystkie koty mają wyczulone powonienie, dzięki temu można wykorzystać zapachy, których nie znoszą. Z pewnością ominą wasz ogród jeśli zostanie posadzona ruta zwyczajna. Jest to bardzo skuteczna roślina, jednak może powodować uczulenie skóry więc warto posadzić ją w miejscach mało uczęszczanych lub za ogrodzeniem. Kolejną bardzo aromatyczną rośliną, które zapachy kot nie zniesie jest bodziszek. Roślina szybko rośnie tworząc kobierce, które kwitną na różowo. Pomocne będzie usunięcie w ogrodu roślin, które zwabiają koty czyli popularnej kocimiętki i aktinidii (kiwi).

Ruta – piękna, ale niebezpieczna – roślina w swoich liściach posiada gruczoły w których znajdują się silne olejki eteryczne. Koty nie przepadają za tak mocną wonią, dlatego zazwyczaj omijają tą roślinę szerokim łukiem. Roślina ta nie stanowi żądnego zagrożenia dla czworonoga, a więc możesz posadzić ją w ogrodzie i patrzeć jak jest omijana.

Lawenda – do doniczki i ogródka – tak pięknie pachnąca roślina wydaje się przyjemna jedynie dla człowieka. Jest więc doskonałym sposobem, aby kot nie zaglądał w konkretne miejsca. Można posadzić w doniczce i postawić tam gdzie kotu nie wolno iść. Dla kotów podobnie jak olejki zawarte w rutynie, jest on jednak zbyt intensywny i dlatego skutecznie je odstrasza.

Specjalne spreje – w sklepach różnych można kupić środki chemiczne w aerozolu, które swym zapachem odstraszają koty. Są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Ich zapach jest jednak bardzo intensywny i oprócz kotów może drażnić również nas.

Naftalina – kulki naftaliny rozrzucone wzdłuż ogrodzenia, w piaskownicy i ogrodzie skutecznie zniechęcą zwierzęta do zaglądania do naszego ogrodu.

Ocet – polana octem podmurówka będzie doskonale odstraszać te zwierzęta. Zapach po jednym dniu znika więc trzeba codziennie spryskiwać. Ocet nie jest drogi więc można na to sobie pozwolić. Nie jest najlepszym produktem do stosowania w domu, ale doskonale nadaje się do ogrodu lub innej przestrzeni w której nie przebywasz zbyt długo.

Cytrusy – zapach cytryny skutecznie odstrasza nieproszonych gości. Jest bardzo intensywna, kwaśna i odczuwalna z dużej odległości. Również inne cytrusy działają na koty, lecz to cytryna ma najmocniejszy, a więc najskuteczniejszy zapach. Można wykorzystać esencję zapachu, czyli sok z cytryny i skropić nim miejsca w których pojawiają się koty. Można również w tych miejscach zostawić skórkę cytryny, która posiada również mocną woń. Dobrze działają również cytrusowe olejki do ciast, których zapach jest skoncentrowany i również dobrze wyczuwalny.

Cebula – kolejnym zapachem za którym nie przepadają ludzie i koty to cebula. Warto wiedzieć, że jej właściwości wywołujące łzy działają również na koty. Warto jednak nie przesadzić z ilością cebuli, ponieważ może podrażnić oczy pupila i osób przebywających w otoczeniu.

Niezależnie od tego po jakie środki sięgniemy, pamiętajmy, że nasz własny kocurek wychodzący na zewnątrz, na terenie podwórka musi mieć własny kącik. Warto w tej sytuacji pomyśleć o zewnętrznej kociej kuwecie, która utrzyma zwierzaka z daleka od ogrodu i dziecięcej piaskownicy. Wyżej wymienione metody odstraszania kotów, są bezpieczne dla zwierząt, nie wyrządzają kotom krzywdy, a jedynie mają za zadanie zniechęcić je do chodzenia po naszym terenie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież