Śpiew ptaków jest zawsze mile widziany w lesie, na łące i w ogrodzie. Ale gruchanie gołębia na balkonie lub szpak, który wyjada czereśnie to już inny temat. Niejednemu spędza sen z oczu, bo walka z niemile widzianymi gośćmi i szukanie sposobu na to, jak odstraszyć ptaki z ogrodu, balkonu czy dachu może okazać się żmudna i mało efektywna. Podpowiadamy jak zrobić odstraszacz ptaków i jak wykorzystać naturalne mechanizmy obronne ptaków, stosując ptaki odstraszające i głosy do ochrony przed ptasimi szkodnikami.
Domowe sposoby odstraszania ptaków z parapetu i balkonu,
Będą mieszkańcem miast przychodzi walczyć z gołębiami i innymi małymi ptakami, które często przesiadują na balkonach i parapetach. Zostawiają po sobie trudny do sprzątnięcia bałagan. Ich odchody nie tylko zanieczyszczają, ale również niszczą elewację. Możemy je zniechęcić kilkoma akcesoriami, które znajdziemy w domu. Warto pamiętać, aby od czasu do czasu zmieniać metodę odstraszania, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się.
Płyta CD lub wiatraczek – do wykonania prostego straszaka wystarczy płyta CD oraz sznureczek lub tasiemka. Przyda się również gwóźdź, jeśli na balkonie nie ma odpowiedniego miejsca do zawieszenia. Płyta ma na celu odbijanie promieni słonecznych i odstraszać ptaki blaskiem. Dobrym wyjściem jest umieszczenie kilku straszaków na przykład pod sufitem płytę można przymocować do szyby za pomocą taśmy dwustronnej. Alternatywą jest umieszczenie kilku kolorowych wiatraczków. Poruszane przez wiatr przepłoszą ptaki z parapetu lub balkonu. Można włożyć do doniczki z kwiatami lub przyczepić do poręczy taśmą klejącą.
Balon z podobizną sowy – nieproszonych gości odstraszy przymocowany balon. Dobrym pomysłem jest narysowanie na baloniku podobizny sowy lub innego drapieżnika. Takie zjawisko można zaobserwować w formie naklejek na ekran dźwiękochłonny stawiany wzdłuż tras. Przymocuj go do parapetu taśmą klejącą lub zawieś na balustradzie balkonu lub tarasu.
Żyłka ze szmatkami lub folia aluminiową – w celu zapobieżenia przesiadywaniu przez ptaki na balkonach i parapetach można rozwiesić żyłkę, na której zawieszone będą kolorowe szmatki. Podobnie działają skrawki folii aluminiowej, które dodatkowo odstraszają ptaki blaskiem.
Nieprzyjemny dla ptaków zapach – jeśli chcemy walczyć z ptakami w mniej rzucający się w oczy sposób, to możemy wykorzystać zapachy, które dla ptaków będą nieprzyjemne. Powierzchnie można przecierać octem, benzyną lub płynem do naczyń. Substancje te parują więc warto czynność powtórzyć codziennie lub postawić pojemnik z pachnącą cieczą.
Jak odstraszyć ptaki z balkonu, parapetu i elewacji?<?h2>
Kiedy domowe sposoby zawiodą lub nie mamy czasu, to warto sięgnąć po gotowe i proste urządzenia, które skutecznie odstraszą nieproszonych gości.
Kolce na parapet – skuteczną metodą walki z skrzydlatym gościem jest rozłożenie specjalnych kolców na parapet. Zapobiegają siadaniu, grzędowaniu i zakładaniu gniazd. Są mało widoczne więc nie mają wpływu na wygląd okna. W przypadku dbania o ptaki warto wybrać kolce stępione, o których pozytywna opinię wydała Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ważne jest aby rozstaw kolców dopasować do wielkości ptaków. Rozstaw 55 cm powinien być wystarczający do odstraszenia miejskich ptaków.
Siatka przeciw ptakom na balkon – jeśli kolce nie wystarczają lub chcemy zabezpieczyć większy obszar wtedy warto skorzystać z siatki przeciw ptakom. Najlepiej jak będzie miała kolor piaskowy, ponieważ nie zaburza estetyki budynku i nie zacienia okien. Wykonana jest z polietylenu więc jest odporna na warunki pogodowe takie jak woda i światło słoneczne. Będzie znakomita do zabezpieczenia elementów elewacji przed przesiadywaniem ptaków.
Kruk odstraszacz na balkon – mniejsze ptaki, które przesiadują na parapetach i balkonach można odstraszyć imitacją kruka. Wystarczy umieścić go w widocznym miejscu, aby ptaki przestraszyły się i nie zatrzymały się na naszym balkonie. Uniwersalne mocowanie, umożliwia powieszenie na uchwycie lub postawienie odstraszacza. Sztucznego kruka można również wbić w ziemię w doniczce. Najprostszym sposobem na ptaki jest kruk. Wystarczy wydrukować podobiznę kruka i przykleić na szybę. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się skrzydlatych gości, ale również uchronimy młode ptaki przed wlatywaniem w szybę.
Ultradźwięki – urządzenia emitujące ultradźwięki mogą skutecznie odstraszyć ptaki zarazem nie przeszkadzając sąsiadom. Mogą być stosowane z powodzeniem na parapetach i balkonach. Wygląda jak niewielka puszka i posiada zasilanie na baterię lub nie, poza tym wyposażony jest w czujnik ruchu. Zazwyczaj wiesza się w miejscach gdzie fotokomórka nie jest zasłonięta. Nie są polecane do ogrodów, ponieważ zasięg działania nie jest wystarczająco duży. Działanie polega na emitowaniu dźwięków słyszalnych dla ptaków.
Jak odstraszyć ptaki z ogrodu?
W ogrodach walczymy głównie z ptakami, które zjadają owoce. Musimy też objąć ochroną większy teren, dlatego wyżej wymienione metody nie nadają się. Można jednak posłużyć się:
Dźwiękowy odstraszacz ptaków – ciekawa opcją jest umieszczenie urządzenia emitującego odgłosy drapieżników takich jak orzeł i sokół. Dzięki temu urządzeniu możemy zabezpieczyć większy obszar. Jest wada. Emitowane dźwięki mogą być uciążliwe dla domowników jak i dla sąsiadów. Działa na zasilacz sieciowy. Można podłączyć pod akumulator samochodowy. Są też modele na baterie i solarne.
Strach na wróble – najbardziej znanym sposobem odstraszania ptaków jest umieszczenie stracha na wróble. Można wykonać go samodzielnie przy użyciu słomy, patyków, starych ubrań lub zdecydować się na wersję gotową. W ofertach można spotkać strachy elektroniczne, które pod wpływem powietrza poruszają się płosząc przelatujące ptaki. Jest ładowany akumulatorem i można ustawić czas działania. Należy postawić w sadzie lub ogródku, czyli miejscach gdzie ptaki lubią żerować.