Komary wykluwają się z jajeczek, które komarzyca złożyła w wodzie lub wilgotnej ziemi i razem z deszczem spływają do najbliższej kałuży.

Jajeczka komarów mogę czekać nawet kilka lat zanim wyklują się małe komary. Jedna komarzyca może złożyć do 300 jaj, które w ciągu 10 dni rozwijają się, przechodząc kilka różnych przemian. Komary uwielbiają wodę tą stojącą. Taka woda najczęściej wydaje się nam brudna, ponieważ rozwijają się w niej glony, bakterie i taka woda robi się mętna. Młode komary chętnie zjadają glony i bakterie, które pojawiają się w takiej niepłynącej wodzie czy nie natlenionej wodzie – oczyszczając ją.

Komary widliszki pojawiają się tylko w czystej wodzie. Te komary są mistrzami przetrwania i szybkiego pojawiania się wszędzie tam, gdzie tylko mogą. Wystarczy, że woda pozostanie na dwa tygodnie na przykład w wiadrze, a temperatura powietrza będzie wyższa niż 10 stopni Celsjusza to mamy gotowy przepis na pojawienie się komarów. Właśnie dlatego najwięcej komarów spotyka się podczas deszczowej i ciepłej wiosny i lata, a mniej w chłodną jesień. Zimą można powiedzieć nie występują, gdyż temperatura jest zbyt niska, a woda zamarza.
Komary przeżywają zimę nie tylko pod postacią jajeczek, ale również dorosłych osobników. Zimują w różnych mysich norkach, w dziuplach i naszych piwnicach. Są doskonale zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Prawda jest taka, że ilość komarów wiosną i latem zależy od mocnych opadów deszczu oraz od ilości w naszej okolicy komarzych smakoszy.

Skąd się biorą komary w domu?

Komary w domu pojawiają się ze względu na kilka czynników. Jednym z nich jest szukanie pożywienia przez samice w celu późniejszego złożenia jaj. Polują na łatwo dostępne złoża krwi, którymi są ludzie. Samce komarów są zupełnie nie groźne, gdyż żywią się nektarem kwiatowym. Kolejnym czynnikiem jest ludzki pot, którego wydzielanie latem jest intensywne. Związki znajdujące się w pocie i wydychanym powietrzu tworzą kombinację, której żaden moskit nie pominie. Dwutlenek węgla i kwas mlekowy przyciągają głodne samice, które szukają pożywienia. Nie należy pominąć faktu podążania komarów za światłem. Wystarczy jedna zapalona lampka, by gromada komarów zleciała się do naszego domostwa. Wszystkie te czynniki razem wzięte pod uwagę sprawiają, że w zasadzie nie da się uniknąć lata bez konfrontacji z komarami.

Kiedy w ciągu dnia możemy spotkać najwięcej komarów?

Komary nie posiadają ciężkiego pancerza, który chroniłby przed wyschnięciem na gorącym słońcu. Komary są bardzo delikatne i narażone na wysychanie. Dlatego komary najczęściej spotkamy rano, po południu lub wieczorem kiedy wilgotność powietrza jest wyższa i nie tylu pierzastych amatorów przysmaku w postaci komara. W dzień komary chowają się do chłodnych miejsc z niewielka ilością wilgoci. Komary są bardzo lekkie i ich lot jest raczej powolny, dlatego unikają wietrznej pogody. Wieczorami gdy mamy zapalone światło widzimy jak na ścianach i suficie siedzą sobie spokojnie komaty. Dopiero gdy wyłączymy światło zaczynamy słyszeć charakterystyczne bzyczenie. Spowodowane jest to unikaniem polowania jak jest jasno, aby nie narazić się na wyschnięcie w gorących promieniach słońca. Choć żarówki produkują nie wiele ciepła w porównaniu z słońcem, to i tak świecą wystarczająco jasno, żeby oszukać komarze zmysły. Komary wolą poczekać na zmierzch, noc lub świt, aby zacząć poszukiwać żywiciela. Komarów jest o wiele więcej na wsiach z uwagi na sprzyjające warunki. W miastach również spotykamy się z insektem, ale jest ich tam znacznie mniej. Poza tym miastowi, którzy mieszkają na wysokich piętrach posiadają dodatkową naturalną ochronę w postaci wysokości. Komar raczej nie pofatyguje się wyżej niż na 3 piętro.

Jakie zapachy odstraszą komary

Komarom można przeciwdziałając różnym zapachom. Można zainwestować w wonie, które nie przypadną do gustu komarom – dzięki temu domostwo będą omijać szerokim łukiem. Komary nie przepadają za zapachem niektórych ziół. Do grona takich ziół należy zaliczyć bazylię, lawendę, trawę cytrynową, melisę, rozmaryn i czosnek. Pojemniki z tymi ziołami można ustawić na tarasie lub balkonie. Można również kupić olejki zapachowe i rozpylić je w domu. Wychodząc na podwórze warto wysmarować ciało waniliowym aromatem do ciast. Komary będą nas unikać.

Żerowanie komarów.

Jest kilka metod wykorzystywanych przez komary w celu odnalezienia swoich ofiar. Te insekty zauważają swoje ofiary za pomocą oczu, wykrywają wydzielane przez ciało ciepło i wykrywają wydzielane przez nie substancje. Metody te są bardziej skuteczne w wykrywaniu niektórych typów ofiar i mniej skuteczne w wykrywaniu innych typów ofiar. Osobami, które najczęściej narażone są na atak komarów to te z grupą krwi 0, kobiety w ciąży i posiadające dużą ilość bakterii na skórze. Najczęściej komary znajdują ofiarę wykrywając wydzielany przez nią pot i dwutlenek węgla. Tylko nieliczne gatunki komarów takie jak na przykład komarnica tygrysów azjatyckich latają i żerują w ciągu dnia. W trakcie ukłucia komar wprowadza do organizmu ofiary koagulant czyli substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi. Poprzez komarzą ślinę do organizmu człowieka i zwierząt dostają się patogeny. Większość gatunków komarów żywi się tylko na jednym konkretnym gatunku żywiciela. Jedynie podczas niedostatku zaczyna żerować również na innych gatunkach zwierząt. Jakkolwiek większość komarów żeruje na kręgowcach lądowych to znane są przypadki komarów na muchach, gąsienicach i cykadach. Narządy gębowe komarów są szeroko wyspecjalizowane w przekłuwaniu skóry i ssaniu krwi oraz innych płynów.
Każde pobranie krwi wiąże się z ryzykiem, a ewentualni gospodarze są trudni do znalezienia, dlatego komar wysysa znaczną ilość krwi. Wiąże się to z jeszcze jednym problemem. Trawienie krwi zajmuje komarzycom sporo czasu, a między czasie insektowi jest potrzebna energia, którą czerpie z cukrów. Komary unikają tego problemu, dzięki specyficznej budowie układu pokarmowego. Potrafią przechowywać w nim dwa rodzaje pokarmu i trawią ten składnik, który jest aktualnie potrzebny. Umożliwia im to przyswajanie cukru, gdy nadal trwa trawienie krwi potrzebnej do złożenia jaj.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież