Drewniane domki ogrodowe są ważnym elementem małej architektury ogrodowej.

Doskonale sprawdzają się na działkach i działkach rekreacyjnych. Umożliwiają nie tylko przechowywanie i uporządkowanie sprzętu ogrodowego w tym narzędzi. Jest to również wygodne miejsce na spędzanie wolnego czasu w deszczowe chwile. Można w nich stworzyć siłownię, warsztat, mini biuro i pracownię artystyczną lub po prostu pokój do relaksu.

Mały domek ogrodowy na działkę rekreacyjną – jaki wybrać?

Drewniany domek, który będzie stał na działce musi być przede wszystkim funkcjonalny. Powinien pomieścić wszystkie potrzebne nam rzeczy. W wielu przypadkach jest to zarówno pomieszczenie rekreacyjne jak i składzik. Jest możliwość skorzystania z kombinacji klasycznego domku z narzędziowym, co pozwoli oddzielić te dwie strefy. Postawione konstrukcje można powiększać, dzięki pomocy dodatkowych elementów na przykład zadaszenia lub tarasu.

Najbardziej typowym projektem domku jest ten z kopertowym dachem z lekkim spadem i niewielkim tarasem. Można ustawić ławeczkę lub zestaw wypoczynkowy. Takie domki mają przynajmniej jedno okno, które pomaga wentylować domek i oświetlać.

W ofertach dostępne są bardziej nowoczesne projekty domków ogrodowych z drewna. Niektóre maja całkiem płaski dach, co sprawdzi się w terenie w którym nie spada wiele deszczu i śniegu. Nowoczesny charakter można nadać konstrukcji przez pomalowanie go na modny kolor czyli nawiązujący do tradycji norweskiej czerwony, skandynawskiej szary lub na ciekawe odcienie pastelowe.

Domki narzędziowe można wyposażyć w taras, który zwiększy powierzchnię wypoczynkową. Zadaszenie umożliwia skrycie się przez deszczem i nadmiernym promieniowanie słońca. Na tarasie można postawić krzesła z stolikiem i zestaw wypoczynkowy. Może zawisnąć huśtawka lub krzesło brazylijskie. Tarasy mają często powierzchnię 7-8m2.

Domek ogrodowy jako magazyn i narzędziownia

Typowe modele domków ogrodowych przeznaczonym na narzędzia to miniatury tych standardowych. Z pewnością pomieszczą wszystkie sprzęty ogrodowe, a jeśli chcemy przechowywać w nim na przykład kosiarkę to warto sprawdzić jak duże są drzwi wejściowe. W temacie domków na narzędzia ciekawą opcją jest szafa w której po rozłożeniu stołu można posiadać warsztat. Zajmuje niewiele miejsca, a jest pojemna i pomaga w utrzymaniu porządku.

Drewniany domek ogrodowy do 70 m2 bez pozwolenia – przepisy

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, które obowiązują od 3 stycznia 2022 roku, budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70m2 nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłosić składając odpowiednie dokumenty.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież