W dzisiejszych czasach bywa, że występują przerwy w dostawie prądu i gazu, poza tym gaz jest drogi, a drewno trudno dostępne.
Czym zatem ogrzać mieszkanie? Tu z pomocą przychodzi biokominek, który staje się dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Taki biokominek staje się coraz popularniejszy, bo ceny paliw tradycyjnych rosną, a zagrożenie jakim jest katastrofa klimatyczna jest bardzo realne. Interesującą alternatywą są biokominki, które są w 100% niezależnym dodatkowym źródłem ciepła.
Jak działają nowoczesne kominki na biopaliwo?
Najważniejszym elementem kominka na biopaliwo jest pojemnik, który znajduje się w palenisku. Składa się z wkładu chłonnego umieszczonego w biowkładce, która zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Zebrane w miej paliwo nie wyleje się nawet gdy pojemnik przewróci się. Warto kupować kominki na biopaliwo, które mają biopojemniki z certyfikatem TÜV. Takie pojemniki posiadają dodatkową komorę, która przeciwdziała wylewaniu się paliwa. Plusem jest wskaźnik maksymalnego poziomu biopaliwa. W celu wygaszenia płomienia wystarczy posłużyć się ruchomą przesuwką, która zamyka się za pomocą uchwytu. Kominki na biopaliwo posiadają odporną na wysokie temperatury obudowę. Nie można pominąć szklanej szyby, która chroni przed płomieniem. W biokominku mogą znajdować się polana i ceramiczne kamienie, dzięki którym ciepło wkoło kominka będzie utrzymywało się o wiele dłużej.
Jak wybrać dobry biokominek do swojego domu?
Na pierwszy miejscu należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo, dlatego warto wybrać elektroniczny kominek na biopaliwo. Nie wykazują żądnych właściwości toksycznych, a w czasie spalania emitują minimalne ilości produktów ubocznych. Warto wybrać biokominki, które będą miały zabezpieczenie na wypadek problemów związanych z użytkowaniem. Czujnik powinien wykryć awarię i powstrzymać płomienie. Ważne jest też prawidłowe napełnianie pojemnika i mechanizmy zapobiegające jego otwarciu, jeśli palnik jest gorący lub nadal pracuje. Kolejną rzeczą, którą bierze się pod uwagę kupując biokominki jest wielkość pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w którym mają być biokominki. Im większe pomieszczenie tym większa wkładka. Warto pamiętać, że w przypadku wielkich pomieszczeń kominek może nie spełnić swojej funkcji, ale będzie elementem dekoracyjnym. W końcu pod uwagę bierzemy styl twojego domu. Wybór zależy również od stylu twojego wnętrza. Choć takie kominki stosowane są w ultra nowoczesnych wnętrzach, to nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby taki biokominek stanął w twoim domu. Na rynku jest wiele wzorów i modeli więc na pewno któryś z nich przypadnie Ci do gustu. Ciekawą ofertę posiada https://ambusto.pl
Czy biokominek grzeje?
W biokominku mamy do czynienia z prawdziwym ogniem więc taki biokominek wytwarza ciepło. Jednak we wszystkich urządzeniach grzewczych ilość ciepłą będzie uzależniona od kilku czynników. Każdy biokominek posiada inne palenisko. Od pojemności i powierzchni spalania oraz użytej technologii zależy ile ciepła będzie generowane. Najprostszy biokominek jest w stanie ogrzać pomieszczenie o wielkości 30m2. Nie jest to urządzenie, które poleca się jako jedyne źródło ciepła z uwagi na niską akumulację ciepła oraz brak wyposażenia w płaszcz wodny. Można stosować je w okresach przejściowych lub jako wygodny i prosty w obsłudze grzejnik.