Storczyki to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Mimo tego, że większość gatunków, to rośliny egzotyczne doskonale czują się w naszych mieszkaniach. Zdobią je swoimi pięknymi kwiatami. Aby rośliny jak najdłużej zdobiły mieszkanie trzeba je odpowiednio pielęgnować. Poniżej napisano jak pielęgnować storczyki by zdrowo rosły i pięknie kwitły.

Jak pielęgnować storczyki?

Te kwiaty zdobią mieszkania i domy. Zachwycają delikatnymi kwiatami i szeroką gamą kolorów. Są to kwiaty najczęściej wybierane. Kwitną miesiącami, a kolorami i kształtami przyprawiają o zawrót głowy. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Decydując się na kupno storczyka warto wybrać roślinę w dobrej kondycji czyli taką, która nie ma plam na liściach, a korzenie są jędrne. Pączki, które są zwiędnięte informują o złym stanie rośliny. Najlepiej wybrać storczyk z jednym rozwiniętym kwiatem i sporą ilością pąków.

Jak dbać o storczyki?

Te kwiaty lubią oświetlone miejsca, dlatego warto postawić je na parapecie. Rosną dosyć wysokie więc będą widoczne z zewnątrz. Dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu liście będą zielone i błyszczące, pozbawione ciemnożółtych plam.

Jak podlewać storczyki?

Storczyki nie lubią zbyt dużego nawilżenia. Ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie. Roślinę należy podlewać co 4-7 dni. Można to zrobić wlewając wodę do specjalnego pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki. Można też moczyć doniczkę wraz z osłonką przez 15 minut w misce z wodą lub w wannie. Te kwiaty najlepiej czują się w temperaturach 13-30 stopni Celsjusza. Na kwitnienie dobrze wpływają różnice temperatur pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim dobrze jest wystawić kwiaty na taras lub balkon lekko ocieniony. Należy pamiętać, aby nie sadzić w uniwersalnej ziemi ogrodowej. Lecz w specjalnej mieszance z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową. Przyda się również specjalna odżywka, którą można zakupić w kwiaciarniach. Dzięki niej roślina będzie pięknie kwitła.

Jak pielęgnować storczyka w doniczce?

Storczyki są bardzo wymagające jeśli mowa o stanowisko. Wybór odpowiedniej doniczki ma duży wpływ na kondycję rośliny. Storczyki najlepiej czują się w przezroczystych doniczkach, dzięki czemu światło dociera do korzeni. Decydując się na plastikowe doniczki należy pamiętać, że bezpośrednia ekspozycja na słońce Dendrobium mimo tego, że ten gatunek uwielbia słońce nie jest wskazane. Plastikowa doniczka szybko nagrzewa się, co ma niekorzystny wpływ na rozwój storczyka. W sklepach ogrodniczych i marketach znajdziecie specjalne osłonki do hodowli storczyków. Warto pamiętać, że plastikowe doniczki są łatwo wywrotne, co ma znaczenie przy dużych roślinach. Wyjściem z tego będą doniczki ceramiczne. Dobrym wyborem pod storczyki są donice gliniane, w których korzenie mogą swobodnie oddychać.

Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu?

Warto wiedzieć, że storczyki mają różny okres kwitnięcia. Niektóre z nich kwitną przez cały rok, inne zaś kilka miesięcy. Najczęściej rozwijają pąki w październiku i listopadzie. Kwitną całą zimę i wiosnę, a przekwitają na przełomie marca i kwietnia. Okres kwitnięcia uzależniony jest od gatunku rośliny, nawożenia i warunków jakie jej zapewniamy. Kiedy storczyk gubi swoje kwiaty to informacja, że roślina przeszła w stan wegetacji. Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu? Trzeba przyciąć pędy rośliny lub poczekać, aż sama zgubi.

Jak pielęgnować storczyki - przycinanie

Czynność jaką jest przycinanie jest bardzo istotna dla ich pielęgnacji. Regularne i odpowiednie przycinanie przyczynia się do wzmocnienie pędów i wypuszczania nowych listków. Roślinę warto przyciąć przed przesadzeniem, ale po przekwitnięciu, co jest bardzo szczególnie istotne. Po przekwitnięciu i przycięciu nowe pędy z kwiatostanami będą silniejsze i jeszcze piękniejsze. Samo przycinanie powinno odbywać się przy pomocy specjalnego sekatora. Warto posiadać ten specjalny sekator do storczyków, którego nie używa się do innych roślin, bo na sekatorze mogą przenosić się choroby grzybowe. Storczyk źle znosi zadrapania liści i rany, dlatego warto zachować rozwagę i ostrożność podczas przycinania. Pęd storczyka przycina się na wysokość około 0,7cm od węzła łodygi.

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Orchidee tak jak inne kwiaty wymagają przesadzenia. Tą czynność wykonuje się przynajmniej co 2 lata. Jeśli roślina ma bardzo rozrośnięte korzenie, to znak, że trzeba nowej ziemi i doniczki. Przesadzenie jest konieczne gdy ziemia jest przesolona i rozłożona, korzenie zaczynają gnić, storczyk zaatakowany jest przez szkodniki, ale również gdy zdarzy się przelanie. Czynność przesadzania zaczyna się od otrzepania korzeni z ziemi oraz dokładnego sprawdzenia czy nie mają uszkodzonych końcówek. Jeśli takie są, to trzeba odciąć je sekatorem. Dokonując zakupu doniczki warto zwrócić uwagę na jej wielkość. Osłonka nie powinna być zbyt mała, gdyż roślina nie może mieć ściśniętych korzeni. Storczyk powinien mieć osłonkę i doniczkę. Najpopularniejszą osłonką jest ta przezroczysta szklana lub wykonana z tworzywa sztucznego. Widoczne korzenie będą lepiej przyjmowały światło, co za tym idzie, roślina będzie ładniej się rozwijała i kwitła.

Jak pielęgnować storczyki zimą?

Orchidee uwielbiają wysoką wilgotność powietrza. Zima to raczej problematyczny okres dla storczyków. Powietrze w domach jest suche, gdyż działa ogrzewanie. Warto zapewnić tym kwiatom doniczkę, która będzie wypełniona wodą i keranzytem. Nie sprzyjające dla roślin jest wietrzenie. Na nie należy pominąć obserwacji liści. Kiedy stają się szkliste i wiotczeją, to sygnał, że roślinie jest zimno i należy szybko przenieść do ciepłego miejsca, z dala od zimnej szyby i przeciągów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież