Palety coraz częściej znajdują zastosowanie w naszych domach i wykorzystywane są do tworzenia mebli.

Charakteryzują się mnogością zalet: są tanie, ogólnodostępne, dodają wnętrzu oryginalności, a co najważniejsze można wykończyć je samodzielnie, według własnego pomysłu.

Przygotowanie palety do malowania – najważniejszą czynnością jest odpowiednie przygotowanie palety. W tym celu pozbywamy się wszelakich gwoździ, zeszlifowujemy drzazgi, a nierówności traktujemy szpachlą do drewna. Koniecznie trzeba usunąć powstały pył, odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Od odpowiedniego przygotowania podłoża nie zależy tylko przyczepność farby, ale także dalsze użytkowanie palety. Dlatego czynności te muszą zostać wykonane bardzo starannie.

Gruntowanie - użycie gruntu zapewnia stworzenie bezpiecznej powłoki na drewnie. To przyczynia się do poprawienia przyczepności farby oraz odporność na warunki pogodowe. Dzięki temu można cieszyć się z stworzonymi meblami nawet w ogrodzie lub tarasie. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zaleca się użycie wałka z krótkim włosiem. Kolejną powłokę można nanosić po upływie minimum 16 godzin.

Czym pomalować palety?

Najodpowiedniejsza będzie farba do drewna, ale koniecznie przeznaczona do elementów zewnętrznych. Lepiej jak będzie kilka warstw cienki, a lepiej wyschniętych niż jedna lub dwie warstwy grube, które będą długo schły i na których mogą pojawić się nieestetyczne zacieki. Zazwyczaj dwie lub trzy warstwy położone pędzlem wystarczają, aby drewno pokryło się kolorem lub po prostu było dobrze przygotowane do pełnienia swojej roli w przydomowym ogrodzie. Jakie produkty sprawdzą się do malowania europalet?

Jakie są rodzaje lakierobejc do wyboru?

  • Lakierobejca wodna – tworzy jedwabistą powłokę, która odporna jest na deszcz i zarysowania. Doskonale podkreśla słoje drewna i często jest transparentna lub półtransparentna. Zaleca się użyć dwie lub trzy warstwy tego impregnatu. Najlepiej nakładać pędzlem lub wałkiem malarskim.
  • Lakierobejca żelowa – bez problemu można kupić w popularnych marketach budowlanych. Jej celem jest ochrona drewna, ale w równym stopniu liczy się również wygląd, jaki nadaje meblom w europalet. Jest bardziej przyjazna środowisku, trwała i elastyczna. Należy nanieść dwie lub trzy warstwy w odstępach 90 minutowych.
  • Farba do drewna - jest to jedno z najpopularniejszych sposobów na pomalowanie drewna. Podłoże musi być suche i odtłuszczone. Emalia akrylowa musi być nakładana pędzlem wzdłuż słojów. Warto położyć dwie lub trzy warstwy w odstępach 5 godzinnych.
  • Olej do drewna – celem olejowania jest zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników pogodowych i uzyskania szlachetnego efektu dekoracyjnego. Zapewniają bardzo dobre nasycenie drewna, wzmacniają jego strukturę i podkreślają naturalny rysunek drewna. Nadaje się do malowania wewnątrz jak i na zewnątrz.

Jaka farba i jak ją nanieść?

Zaczynając malować drewniane elementy należy sprawdzić czy wcześniej szlifowana powierzchnia jest czysta i sucha.
Na początku warto drewno pokryć specjalnymi preparatami gruntującymi, dzięki którym później nakładana emalia będzie dobrze przylegać do drewna, a w późniejszym czasie nie będzie odchodzić. Meble z palet na balkon można tylko zaimpregnować i pokryć bezbarwnym lakierem. Zachowa on kolor drewna z którego wykonana jest paleta i nada naturalny charakter. Do nakładania farb doskonale sprawdzi się wałek gąbkowy. Pozwoli nałożyć farbę bardzo estetycznie w celu otrzymania oczekiwanego koloru.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież