Myszy małe gryzonie o niegroźnym wyglądzie potrafią narobić wielu szkód szczególnie jak dostaną się do piwnicy, domu lub auta.
Przegryzione kable, odchody, zanieczyszczenia i zepsute jedzenie na którym można zauważyć ślady małych zębów. To najczęstsze niedogodności osoby walczącej z myszami. Czy istnieje jeden najskuteczniejszy sposób na myszy? Niestety nie. W każdym przypadku może zadziałać coś innego. Zatem jak pozbyć się gryzoni z domu? Warto sięgnąć po odstraszacz myszy. Można postawić na domowe sposoby. Najpierw poznajmy przeciwnika i to, co go przyciąga.
Jak pozbyć się myszy z domu: sprawdź, co je przyciąga?
Zazwyczaj nie mamy wpływu na to, czy w domu pojawią się myszy. Warto wiedzieć, co je przyciąga i gdzie najczęściej zakładają gniazda. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca składowania żywności. Właśnie w te miejsca gryzonie skierują swoje kroki jak tylko na dworze pojawi się chłód. Mysz domowa może dostać się również na wyższe piętra budynku, gdyż jest doskonałym wspinaczem po murze. Jeśli co roku walczycie z myszami, to warto sprawdzić czy nie ma dziur przez które mogą dostać się do środka. Myszy z łatwością przegryzą styropian i watę mineralną i bardzo chętnie zakładają w nich gniazda.
Jak pozbyć się myszy z domu: domowe sposoby
Jak pozbyć się tych gryzoni? To pytanie zadaje sobie każdy kto znajdzie mysie odchody. Tak jak na komary i muchy są sposoby, tak na myszy również. Domowe sposoby na myszy zazwyczaj związane są z pewnymi zachowaniami zapobiegawczymi i odstraszającymi. Jakie sposoby mogą przynieść oczekiwany efekt? Poniższe propozycje warto wypróbować. Pozbądź się dziur – Jak już wspomniano myszy przedostają się do mieszkań i domów przez dziury, których na co dzień się nie widzi. W celu pozbycia się intruzów dziury należy zagipsować. Mysz potrafi przegryźć wiele materiałów, dlatego zapchanie ich watą lub styropianem nie przyniesie pożądanego efektu.
Zadbaj o porządek – Gryzoń uwielbia zepsute jedzenie. Z tego powodu należy dbać o porządek w pomieszczeniach, piwnicy i składzikach. Jeśli gromadzisz zapasy, to przechowuj je w słoikach szklanych lub plastikowych naczyniach. Trzeba dokładnie myć naczynia i nie pozostawiać żywności na noc. Noc, to czas w którym mysz najczęściej wybiera się na polowanie.
Pozbądź się niepotrzebnych śmieci – Myszy często sięgają do śmieci. Mowa jest tu nie tylko o odpadach biologicznych, ale również takich śmieci jak folie i kartony.
Zadbaj o bujną roślinność – Jest wiele roślin, których zapachu mysz nie znosi. Można posadzić je w ogrodzie lub w doniczkach w mieszkaniu w różnych miejscach. Mysz nie lubi aromatu mięty, oleandra, dzikiego rumianku, dziewanny, lawendy, liści pomidora i kwiatu wrotyczu. Ponadto myszy nie lubią zapachu octu i lakieru do włosów.
Pokochaj zwierzaka – Można sprawić sobie kota lub psa. Rasami psów, które radzą sobie z myszami to teriery, spaniele i jamniki. Koty dachowce doskonale sprawdzają się jako strażnicy spokoju.
Szeleszczący i błyszczący przeciwnik – Do końca nie wiadomo dlaczego myszy boją się folii aluminiowej. Może chodzić o szelest lub blask. Domowym sposobem jest rozmieszczenie folii w najbardziej zagrożonych miejscach.
Wśród dostępnych sposobów na myszy można wyróżnić te bardziej tradycyjne i te nowocześniejsze, które charakteryzują się mniejszą lub większą inwazyjnością. Pułapka na myszy i żywołapki – najpopularniejsze w użyciu jest łapka na myszy. Bardziej nowe rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością mowa tu o żywołapkach na myszy, które pomaga w humanitarny sposób pozbyć się problemu.
Odstraszacze na myszy – jest to kolejny nieszkodliwy sposób pozbycia się gryzonia. Emituje od ultradźwięki, których mysz nie znosi. Takie ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości na dłuższy czas są nie do zniesienia. To tak jak mieszkanie z lokatorem, który głośno słucha metalowej muzyki, a my wolimy ciszę i spokój. Dzięki tym ultradźwiękom myszy opuszczają pomieszczenie, w którym zastosowano to urządzenie. Najlepsze odstraszacze myszy posiadają zautomatyzowany system zmiany sygnału ultradźwiękowego. Dzięki temu mysz nie przyzwyczai się do działania urządzenia. Skuteczność odstraszania mysz zależy głównie od człowieka. Częste pozostawianie nie schowanej żywności i braku porządku zapewniają gryzoniom pokarm i miejsce kryjówki. To swego rodzaju zaproszenie dla mysz. Przed użyciem urządzenia należy upewnić się czy jest porządek i czy nie ma pokarmu na wierzchu.
Trutka na myszy – jest to jeden z ostatecznych sposobów na myszy. Posiada postać pasty, granulatu lub zatrutego ziarna w które zaopatrywane są karmniki deratyzacyjne czyli pojemniki na trutkę, które zostały zabezpieczone przed ludźmi, zwierzętami domowymi, wilgocią i deszczem. Skuteczna trutka na myszy oparta jest o działanie substancji antykoagulacyjnych. Substancje czynne najczęściej używane w rodentycydach to difenakum, bromadiolon i brodifakum. Najskuteczniejsza i najwydajniejsza jest niebieska trutka na myszy z brodifakum.