Kanapa jest meblem, który najczęściej ulega zabrudzeniom, dlatego warto co jakiś czas odświeżyć i wyczyścić, aby prezentowała się świeżo i czysto.

W domach, których są małe dzieci z pewnością czyszczenie będzie trzeba powtarzać częściej. Z tego powodu warto znać kilka sprytnych sposobów, na to, aby kanapę doprowadzić do ładu. Należy działać rozważnie i zastanowić się jak wyprać kanapę aby jej nie zniszczyć. Kluczowym staje się fakt czym czyścić kanapę?

Czyszczenie kanapy – jak wybrać najlepszą metodę?

Chcąc wyczyścić kanapę domowymi sposobami warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej metody. Inaczej będzie przebiegało czyszczenie skórzanej kanapy, a inaczej czyszczenie kanapy materiałowej. Jeśli zamierzasz wyczyścić kanapę welurową, to środki dobierz ze szczególną uwagą, aby nie zniszczyły delikatnej powierzchni. Szczególny dobór środków musisz stosować chcąc wyczyścić kanapę z weluru. Dobór odpowiedniego sposobu czyszczenia powinien być uzależniony również od rodzaju i stopnia zabrudzeń. Kanapę, która jest lekko zabrudzona wystarczy delikatnie odświeżyć za pomocą pary. Natomiast większe plamy wymagają mocniejszego środka. Warto wiedzieć, że kanapy należy regularnie czyścić, co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 2-3 dni.

Czyszczenie parowe kanapy – jak je samodzielnie przeprowadzić?

Czyszczenie kanapy parownicą to świetne rozwiązanie, dzięki któremu pozbywamy się drobnych zabrudzeń, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów. Czyszczenie takim sprzętem jest ekologiczne i bezpieczne, gdyż cały proces przebiega bez użycia środków chemicznych. Jest to doskonały sposób na zachowanie czystości w domach alergików. Gorąca para pozwala na pozbycie się większości szkodliwych substancji z powierzchni kanapy. Jak wyczyścić kanapę parownicą? W tym celu warto użyć parownicy z krótką rączką. Taką parownicą w prosty sposób, powoli i dokładnie przejedziesz po całej powierzchni mebla. Kanapy modułowe podczas czyszczenia warto rozsunąć i wyczyścić w wszystkich trudno dostępnych miejscach.

Jak wyczyścić kanapę? Sprawdź domowe sposoby

Sprzątanie jest raczej proste. Jak jesteś osobą, która woli naturalne środki do czyszczenia zamiast chemii, to z pewnością wiesz, że niemal każdą powierzchnię w domu można wyczyścić bez udziału chemii. Również kanapę.

Czyszczenie kanapy sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona nie służy tylko do wypieków, ale również jest sprzymierzeńcem osoby lubiącej i stosującej naturalne środki czyszczące. Do dwóch szklanek sody dodaj 20-30 kropli olejku cytrynowego. Taka mieszankę należy rozsypać po kanapie i pozostawić na około 2 godziny. Po upływie tego czasu dokładnie odkurz kanapę.

Czyszczenie kanapy szarym mydłem

W celu usunięcia plam z kanapy materiałowej można użyć dobrze znanego szarego mydła. Wystarczy natrzeć gąbkę lub szmatkę tym mydłem i delikatnie przetrzeć miejsce zabrudzenia. Warto pamiętać o jednej zasadzie, która tyczy się wszystkich metod czyszczenia kanapy. Zanim przystąpi się do czyszczenia należy użyć środka na niewidocznej części kanapy. Taka ostrożność wskazana jest nie tylko podczas czyszczenia białej kanapy. W przypadku białej kanapy źle dobrany środek może pozostawić nieestetyczne ślady. Czysta woda i szare mydło to połączenie, które nadaje się nawet w przypadku sofy z skóry ekologicznej.

Czyszczenie kanapy octem

Do wyczyszczenia kanapy można również użyć środka, który jest często wykorzystywany w domowych porządkach. Mowa tu o occie. Należy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1. W tak powstałym środku należy zamoczyć szmatkę i przystąpić do czyszczenia. Metodę tą należy stosować wówczas gdy zapach octu nie przeszkadza. Po czyszczeniu zapach będzie długo pozostawał na kanapie. Jeśli chcesz wyczyścić kanapę skórzaną to świetnie sprawdzi się środek powstały z połączenia octu i oleju. Mieszane są w proporcjach 3/4 szklanki octu i 1/2 szklanki oleju. Efektem będzie usunięcie zabrudzeń i natłuszczenia skóry, która będzie prezentować się doskonale. Podczas stosowania należy pamiętać, aby taką mieszankę nakładać powoli, małymi porcjami i dokładnie wcierać w tapicerkę.

Jak wyczyścić kanapę z sierści?

Czyszczenie mebla z sierści to codzienna czynność osób posiadających czworonożnego pupila. Na szczęście jest kilka szybkich sposobów na pozbycie się sierści:

  • użyj rolki do ubrań,
  • przejedź po kanapie suchą gąbką, która zadziała jak magnez,
  • załóż na dłoń gumową rękawicę, zamocz w zimnej wodzie i zacznij ściągać kłaczki z tapicerki. Jest to bardzo skuteczny sposób. Cała sierść zwija się w wałki, które łatwo usunąć.

Jak wyczyścić kanapę bez zacieków?

Zacieki są prawdziwą zmorą, która skutecznie psuje humor po dokonanym procesie czyszczenia. Tapicerka wysycha, a twoim oczom ukazują się bardzo nieestetyczne plamy, które często są większe niż te, które czyściłeś. W takim razie jak przeprowadzić czynność czyszczenia, która nie pozostawi zacieków? Należy pamiętać aby nie pocierać zbyt mocno. Podczas usuwania plamy warto ściereczką kierować się do wewnątrz plamy, a nie na zewnątrz, gdyż tylko zwiększymy powierzchnię zabrudzoną. W przypadku stosowania detergentu należy dokładnie wypłukać go z tkaniny. Zacieki powstają podczas niedokładnego spłukania płynu. Sposobem na brak zacieków jest czyszczenie tapicerki na sucho na przykład przy pomocy sody oczyszczonej.

Usuwanie różnych plam

Jak wyczyścić kanapę z trudnych plam? Z pewnością trzeba działać szybko, bo łatwiejsze jest pozbycie się świeżej plamy.

Plamy z herbaty i kawy oraz wina – jak zaproszony gość rozleje kawę lub herbatę, to nie trzeba się martwić. Taką plamę osusza się papierowym ręczniczkiem i traktuje wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem. Tapicerkę w tym miejscu można przemyć roztworem kwasku cytrynowego w wodą. Jak pozbyć się świeżej plamy z wina? Najpierw wysuszamy plamę, a potem nasypujemy na nią sodę oczyszczoną lub sól i czekamy kilka godzin.

Plamy po tłuszczu, krwi i owocach – w takim przypadku poleca się mydełko odplamiające. Innym sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie mąki ziemniaczanej i pozostawienie na kilka minut. Po tym wystarczy odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką. Czyszczenie kanapy pokrytej skórą lub ekoskórą

Jak wyczyścić kanapę pokrytą naturalną i sztuczną skórą? Kanapa z takim obiciem wymaga innych sposobów czyszczenie niż meble z tapicerką materiałową. Jeśli mowa o domowych sposobach, to sprawdzi się roztwór mydła i letniej wody. Dobrze wyciśniętą szmatką przecieramy delikatnie plamy. Po tej czynności, aby skóra była błyszcząca i miała ładny wygląd stosujemy olej roślinny. Kanapy z skórzaną tapicerką mogą być czyszczone nawilżanymi chusteczkami dla dzieci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież