Praca w systemie home office w ostatnich latach stała się bardzo popularna.

Brak męczących dojazdów i komfort wykonywania obowiązków z zacisza swojego mieszkania sprawił, że wiele osób chętnie korzysta z takiej możliwości. Urządzając domowe biuro, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie – przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne krzesło. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Dlaczego wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest ważny?

Mogłoby się wydawać, że wybór krzesła jest kwestią drugorzędną. Pracując stacjonarnie zwykle nie zwracamy uwagi na różnorodność modeli, gdyż zakup foteli leży po stronie pracodawcy. Zazwyczaj wyposażenie stanowisk jest jednakowe dla wszystkich pracowników. Musi jednak spełniać normy określone w rozporządzeniu Ministra Pracy.

Zgodnie z regulacjami poszczególne elementy (np. stoły, biurka, czy krzesła) nie mogą powodować nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego lub negatywnie wpływać na wzrok. Jest to bardzo istotne, gdyż przed komputerem, w pozycji siedzącej spędzamy średnio 8 godzin dziennie. Nikt nie chce narażać się na dolegliwości w postaci bólu karku i pleców. Właściwe krzesło lub fotel zminimalizuje ryzyko powstania wad postawy oraz znacznie podniesie komfort i wydajność pracy.

Jakie warunki powinien spełniać ergonomiczny fotel biurowy?

Wyprofilowane oparcie, komfortowe siedzisko oraz możliwość regulacji to cechy, na które powinniśmy zwracać największą uwagę odwiedzając sklepy meblowe. Jeśli chodzi na przykład o opinie klientów Salonów Agata na temat najlepszych krzeseł biurowych , są one zgodne - w sklepach sieci można znaleźć wiele interesujących, ergonomicznych pozycji. Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera oraz większa świadomość konsekwencji siedzącego trybu życia sprawiają, że kupujący chętniej wybierają fotele z oparciem dostosowanym do anatomicznego ułożenia kręgosłupa. Możliwość regulacji pochylenia oparcia do przodu lub do tyłu oraz dodatkowa regulacja części lędźwiowej sprawiają, że nawet po wielu godzinach pracy nie ma mowy o bólu pleców.

Siedzisko powinno być delikatnie wyprofilowane tak, aby nie powodowało ucisku na skraju uda. Regulacja wysokości w zakresie 40-50 cm (od podłogi) to już standard.

 

Kupić krzesło czy fotel? Co sprawdzi się lepiej?

Decydując się na pracę zdalną, często musimy wyposażyć swoje domowe biuro we własnym zakresie. Samodzielny wybór sprzętu pozwala na idealne dopasowanie go do swoich preferencji oraz przestrzeni, jaką dysponujemy.

W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się krzesła biurowe, gdyż mają krótsze oparcia i węższe siedziska. Nie zajmują dużo miejsca i łatwo wsunąć je pod biurko. Fotele są większe, a co za tym idzie – droższe. Mają obszerne, wygodne siedziska, a oparcia często są dodatkowo wyposażone w zagłówek.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież