Dywan to element dzięki któremu pomieszczenia stają się przytulne.

Najczęściej składzie się w salonach, sypialni lub pokojach dzieci. Z powodu częstego przechodzenia domowników po dywanie powstają mniej lub bardziej trudne do usunięcia plamy. Bardzo ważne jest regularne mycie dywanów w celu uniknięcia sytuacji w której bardzo brudny dywan nadaje się już tylko do wymiany. Zastanawiasz się jak wyprać dywan? Jest kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym pranie dywanu nie sprawia żadnego problemu. Znajdź sposób, który będzie Ci odpowiadał.

Czyszczenie dywanów - postaw na regularność

Jak bardzo brudny będzie twój dywan zależy od jego codziennego czyszczenia. Czyszczenie dywanów warto wykonywać regularnie i na bieżąco. Można sobie rzec, że za każdym razem jak będziesz sprzątał mieszkanie lub dom, to nie ominiesz dywanu. Zastanawiasz się jak prać dywan szybko i skutecznie? Wystarczy zainwestować w odkurzacz, który będzie posiadał odpowiednią końcówkę. Pozwala ona na usunięcie wszelkich pyłów i kurzów. Spowoduje to niewnikanie brudu w strukturę dywanu. Dzięki temu dywan nie będzie trzeba prać zbyt często.

Jak wyprać dywan, który jest poplamiony?

Dywan warto prać jak tylko pojawią się plamy. Szybka reakcja pozwala na pozbycie się natychmiast plam. W przypadkach kiedy plamy są zaschnięte pranie dywanu może nie być takie łatwe. W celu usunięcia takich plam można zastosować środki chemiczne lub domowe skorzystać z domowych sposobów. Dywan narażony jest na wiele niebezpieczeństw głównie jeśli posiadamy dzieci. Dlatego warto być przygotowanym na awaryjne sytuacje i mieć pod ręką środki, które pozwolą szybko zareagować.

Jak wyprać dywan przy pomocy domowych sposobów?

Pranie dywanu można wykonać używając wody i octu. Są to uniwersalne substancje, które sprawdzają się w wielu codziennych sytuacjach. Miejsce, w którym powstało zabrudzenie należy przecierać szmatką nawilżoną w roztworze octu i wody w proporcjach 2:1. Po pozbyciu się zabrudzenia warto miejsce potraktować szmatką z płynem do tkanin. Ma to na celu zwalczenie charakterystycznego zapachu octu. Czy domowe sposoby radzą sobie z bardzo brudnym dywanem? Oczywiście, że tak. Pozwalają na pozbycie się plan nawet z wina. W tym celu należy zastosować wodę z sodą. Trzeba wymieszać je w takich proporcjach, w których otrzymamy pastę. Tak przygotowana mieszankę należy nanieść i odczekać kilka minut. Kolejną czynnością jest zmycie pasty ciepłą wodą.

Jak wyczyścić dywan z tłustych plam?

Tłuste plamy są wbrew pozorom trudniejsze do usunięcia niż plamy z wina lub czekolady. Jak zastanawiasz się czym czyścić dywan z takich zabrudzeń, to poznaj domowe sposoby, które nigdy nie zawodzą. Można skorzystać z octu z sodą, ale niestety nie zawsze udaje się osiągnąć właściwy efekt. Najskuteczniejszą metodą na wywabienie trudnych, tłustych plam jest użycie mąki ziemniaczanej. Wystarczy nałożyć mąkę na plamę i odczekać kilka godzin. Po upływie kilku godzin dywan należy odkurzyć i będzie wyglądać jak nowy. Czyszczenie mąką warto wykonać nocą. Mamy pewność, że nikt nie nastąpi na mąkę i nie rozniesie po całym mieszkaniu.

Czym wyczyścić dywan, kiedy ma plamy z czerwonego wina?

Takie plamy to nie koniec świata. Wystarczy od razu osuszyć plamę za pomocą ręcznika kuchennego. Nie należy wcierać, dzięki czemu wino nie wniknie w głąb dywanu. Tu sprawdza się soda oczyszczona. Nie należy rozcieńczać z wodą. Wystarczy posypać plamę i pozostawić na kilka godzin. Znaczna część sytuacji z winem, dzięki zastosowaniu sody kończy się pozytywnie i użyta soda ratuje sytuację. Jeśli pomimo szybkiej reakcji plamy nadal pozostały wtedy wypróbuj mieszankę wody, octu i sody oczyszczonej.

Jak wyprać dywan w domu za pomocą odkurzacza?

Osoby, które mają dzieci lub zwierzęta wiedzą jak ważne jest regularne czyszczenie dywanu, po to aby nie trzeba było oddawać do profesjonalnej pralni, której usługi nie należą do najtańszych. Czy można uniknąć tej sytuacji? Oczywiście, że tak. Pranie dywanu można wykonać samodzielnie wykorzystując w tym celu nowoczesny sprzęt AGD. Odkurzacz piorący, to sprzęt, który zdobył zaufanie w wielu domostwach. Jest to sprzęt dający spore możliwości i jest bardzo wygodny. Każde urządzenie działa trochę inaczej więc warto zaznajomić się z instrukcją dołączoną przez producenta. Dzięki temu czyszczenie dywanów nie będzie sprawiać kłopotów. Oprócz odkurzacza można użyć myjki parowej, która doskonale nadaje się do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak wyprać dywan za pomocą preparatów chemicznych?

Chcąc wyczyścić dywan można użyć środków chemicznych, które w chwili obecnej dostępne są w niemal każdym markecie i sklepie z chemią. Stosując te preparaty należy zachować szczególna ostrożność. Zanim nałożysz preparat na cały dywan sprawdź na jego niewielkim fragmencie. Sprawdzisz czy nie niszczy włosia i nie powoduje zniszczeń. Jeśli wszystko w porządku, to możesz rozpoczynać pranie całego dywanu.

5 złotych zasad dbania o dywan

Usuwanie uciążliwych plam może być trudne jeśli pozwolisz aby ciecz wsiąkła. W celu niezmęczenia się gruntownym praniem należy regularnie dbać o swój dywan. Poniżej kilka zasad, dzięki którym nie dopuścisz do zaniedbania.

 • odkurzaj dywan przynajmniej raz tygodniu,
 • od razu pozbywaj się świeżych plam,
 • trzep dywan zawsze przed praniem i przynajmniej raz na 3 miesiące,
 • zawsze patrz na skład dywanu i stosuj odpowiednie środki piorące,
 • zawsze po praniu zadbaj o szybkie wysuszenie.

Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł się cieszyć dobrą strukturą dywanu przez długie lata!

Pranie dywanu krok po kroku.

 1. Najpierw odkurzamy dywan. Pozbywamy się wszelkiego rodzaju paproszków, które utrudnią pranie.
 2. Przygotuj preparat zgodnie z opisem na opakowaniu i zrób dużo piany najlepiej wyciskając gąbkę w wodzie.
 3. Nabierz pianę delikatną stroną gąbk
 4. i. Ważne żeby nabierać samą pianę, a nie wodę. Dzięki temu nie przemoczymy dywanu.
 5. Pierzemy miejsce przy miejscu. Jeśli są plamy, to nieraz trzeba uprać kilka razy. Jak piana się skończy, to ja dorabiamy.
 6. Jak będziesz chodzić po świeżo upranym dywanie, to połóż na nim szary papier. Najlepiej jak dywan będzie sechł nieprzykryty.
 7. Po wyschnięciu dywanu, odkurzamy i gotowe.

Jak wyczyścić dywan na sucho – krok po kroku

W praniu na sucho ważny jest fakt, że proces czyszczenia w każdym przypadku wygląda podobnie. Bez względu na to jaki dywan cały proces można podzielić na cztery etapy.

 1. Kupno środka do mycia na sucho lub przygotowanie własnego z płatków mydlanych i mąki ziemniaczanej. Jeśli zależy nam tylko na odświeżeniu, to wystarczy użyć jedynie sody oczyszczonej, która zniweluje brzydkie zapachy.
 2. Należy usunąć brud i kurz. W tym celu można użyć trzepaczki lub odkurzacza. Nieraz warto użyć tego i tego w celu osiągnięcia najlepszego efektu.
 3. Teraz na całej powierzchni dywanu należy rozsypać środek. Gdy plamy są dość mocne, to warto preparat wetrzeć.
 4. Po około 30 minutach lub około godziny należy odkurzyć cały dywan pozbawiając się zastosowanego środka. Na tej czynności czyszczenie dywanu na sucho kończy się.

Jak wyprać dywan za pomocą myjki ciśnieniowej?

Jednym z urządzeń stosowanych do czyszczenia dywanów jest myjka ciśnieniowa, która jednak ma wiele wad i tak naprawdę nie jest polecana do mycia dywanów. Czyszczenie myjką polega na umyciu dywanu wodą pod ciśnieniem, co wykonuje się po użyciu preparatów. Ta metoda powoduje wiele rozprysków wody, a dywan pozostaje bardzo mokry, przez co będzie długo schnąć, co może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Jak już decydujemy się na ta metodę musimy wykonywać ją podczas wysokich temperatur, w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu, dzięki któremu dywan szybko wyschnie. Nie można tego wykonać jeśli dywan leży na wykonanej z drewna lub paneli podłodze, które zniszczą się przy kontakcie z taką ilością wody. Nie należy myć w ten sposób w budynkach wielopiętrowych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież