Osiadający kurz i zabrudzenia na telewizorze to nie estetyczny widok.
Nikt nie chce oglądać na zabrudzonym telewizorze. Poniżej przeczytasz jak i czym skutecznie myć swój odbiornik telewizyjny. Poznasz triki proste i przetestowane na zapewnienie błysku swojego telewizora. Przeczytasz jak krok po kroku umyć swoje urządzenie i jakich środków do tego użyć.
Jak wyczyścić telewizor domowym sposobem?
Czyszczenie ekranu wykonywać powinno się systematycznie. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się z nieskazitelnego obrazu i dłuższej żywotności telewizora. Warto zapoznać się z instrukcją i sprawdzić z jakich surowców został wykonany. Dzięki temu wybór metody czyszczenia będzie łatwiejszy. Zanim dowiesz się czym myć telewizor, sprawdź jaki ma rodzaj powierzchni. Współczesne telewizory mają różne ekrany i każde z nich wymagają mniej lub bardziej delikatnej pracy. Dedykowane preparaty znacznie ułatwiają pracę. W miejscu w którym stoi powinien być tak stabilny aby bez problemy można było przetrzeć szmatką.
Czym wyczyścić telewizor? Niezbędne akcesoria
Najlepszym materiałem do czyszczenia ekranów jest mikrofibra, która zgarnia kurz, jest na tyle delikatna, że nie uszkodzi ekranu, poza tym ma dużą chłonność. Często z mikrofibry wykonywane są szmatki do czyszczenia okularów więc z powodzeniem możesz je wykorzystać do przetarcia ekranu telewizora. Przed przystąpieniem do czynności, którą jest mycie ekranu warto zadbać o czystość szmatki i musi być pozbawiona wszelkich okruchów. Ostre drobinki mogą porysować powierzchnię ekranu. Czego unikać? Przede wszystkim szorstkich tkanin czy gąbek. Nie należy zdrapywać zabrudzeń paznokciem. Gdy brakuje ściereczki warto unikać papieru toaletowe czy ręcznika kuchennego gdyż pozostawiają białe smugi i mogą powodować zarysowania oraz mogą uszkodzić delikatną powłokę na ekranie. Nawet najbardziej miękki papier zawiera włókna celulozy, które uszkadzają powłokę wyświetlacza. Jak nie dysponujesz ściereczką z mikrofibry to możesz użyć szmatki bawełnianej.
Jak kupujesz nowy telewizor to zapytaj się sprzedawcę czym czyścić. Warto poprosić o specjalny preparat przystosowany do danego odbiornika. Można zakupić specjalny płyn do ekranów LED lub samemu przygotować. W tym celu mieszamy wodę destylowaną z łyżką octu w proporcji 1:1. Odradzane jest czyszczenie ekranu wodą z kranu. Po kilku myciach pojawi się osad, który ma wpływ na jakość obrazu. Jeśli dysponujesz dzbankiem z filtrem to oczyść nim wodę. Innym rozwiązaniem jest kupno wody destylowanej przeznaczonej dla żelazka. Można ją wykorzystać nie tylko prasują, ale również czyszcząc ekran odbiornika telewizyjnego.
Czyszczenie telewizora krok po kroku
Poniżej instrukcja działania, dzięki której unikniesz usterek sprzętu. Aby czyszczenie odbiornika nie zagrażało awarią stosuj się do poniższych punktów.
- wyłącz telewizor i odłącz go od źródła prądu,
- poczekaj na wystygnięcia ekranu, musi być chłodny,
- wybierz odpowiedni preparat i czyść ekran,
- przed ponownym podłączeniem do prądu należy się upewnić czy jest suchy.
Jak postąpisz zgodnie z tymi wskazówkami, to będziesz miał pewność, że urządzenie będzie bezpieczne. Należy pamiętać o wykonywaniu kolistych delikatnych ruchów dociskając szmatkę. Warto zatroszczyć się o to aby materiał nie był mokry, a lekko zwilżony. Wyciekająca woda może dostać się pod ramki ekranu i wniknąć do wnętrza telewizora. Bezwzględnie nie należy psikać ekranu żadną substancją. Należy zwilżyć ściereczkę przed rozpoczęciem sprzątania. Dzięki temu wrażliwe części nie ulegną zamoczeniu. Po umyciu ekranu warto zadbać o czystość obudowy. W tylnej części często gromadzi się kurz. Nie jest to łatwo dostępne miejsce, dlatego nieraz szmatka nie wystarczy. W tej sytuacji korzysta się z sprężonego powietrza w aerozolu, dzięki któremu pozbędziesz się kurzu z zakamarków.
Zachowaj środki ostrożności
Jak już wiesz czym czyścić telewizor, to przyszedł najwyższy czas na zapoznanie się z czynnikami, które stanowią ryzyko dla twojego odbiornika. Po pierwsze. Nigdy nie używaj płynu do mycia szyb oraz innych substancji nieprzeznaczonych do mycia ekranów. Powodem jest troska o ekran, który w przeciwnym razie może łatwo się uszkodzić. Należy zapoznać się z etykietą środka, który chcesz zastosować. Miej na uwadze, że ekrany LED, OLED i LCD nie tolerują amoniaku, acetonu, rozpuszczalnika, alkoholu czy chlorku metylu. Mikrouszkodzenia nie staną się widoczne od razu. Z każdym niewłaściwym czyszczeniem będą się pogłębiać więc warto czyścić szmatką z dedykowanym preparatem, który zapobiega pogłębianiu się rys.
Czym umyć ekran telewizora w zależności od posiadanego modelu?
Jak umyć telewizor LCD? Jeśli nie masz pod ręką dedykowanej substancji to wspomóż się szmatką, która radzi sobie z kurzem. Do poważniejszych zabrudzeń należy stosować gadżetów o odpowiednim przeznaczeniu.
Czyszczenie ekran telewizora LED i OLED
Bez względu na to jaki model odbiornika posiadasz utrzymanie go w czystości jest rzeczą ważna, która ma wpływ na jego żywotność. Powodem tego są odciśnięte palce na ekranie, resztki jedzenia lub wylane napoje. Telewizor zaopatrzony w matrycę LED i OLED wymaga specjalistycznego traktowania ze względu na delikatną strukturę powierzchni.
Obraz w odbiornikach LED powstaje z maleńkich diod, które zapewniają wysoką jakość obrazu i jego czytelność. Cienka powierzchnia wyświetlacza nasycona mnóstwem drobnych pikseli obliguje do ostrożnego czyszczenia. Nawet odrobina nieodpowiedniego preparatu może powodować łuszczenie się i odbarwianie. Zatem jak czyścić taki ekran? Z pomocą przychodzą domowe sposoby. W większości przypadków wystarczy miękka lekko zwilżona szmatka. Poważniejsze zabrudzenia można usunąć używając stosownego preparatu do tego typu ekranów. Można kupić w zestawie z dołączoną szmatką. Dzięki temu wszystko co potrzebne będziesz miał pod ręką.
Cechą charakterystyczną technologii OLED jest powłoka anty refleksyjna, która zapewnia dobrą widoczność obrazu w dzień jak i w nocy. I tu sprawdzi się miękka szmateczka, która poradzi sobie z kurzem, poza tym wszystko na sucho. W przypadku nieco większych zabrudzeń wystarczy przetrzeć szmatką lekko zwilżoną. Mycie takiego ekranu powinno być krótkie i delikatne. Długotrwałe przecieranie szmatką może spowodować uszkodzenie powłoki anty refleksyjnej.
Jeśli będziesz postępował zgodnie z wskazówkami, to będziesz mógł cieszyć się odbiornikiem przez długie lata. Regularne czyszczenie zapobiega większym zabrudzeniom więc możesz cieszyć się doskonała jakością obrazu. Kupno telewizora to spora inwestycją więc warto o nią dbać, aby cieszył oczy jak najdłużej.