Komary są prawdziwym utrapieniem lata. Potrafią zepsuć rodzinnego grilla lub spacer, poza tym ich irytujące brzęczenie nie pozwala zasnąć. Ciekawostką jest to, że ludzi atakują tylko samice komarów, które potrzebują protein z naszej krwi. Samce żywią się nektarem kwiatowym. Na całym świecie istnieje 3500 gatunków tych zwierzątek. W Polsce mamy do czynienia głównie z jednym gatunkiem, a jest nim Culex Pipiens, czyli popularnym "komarem brzęczącym", który nie przenosi chorób zakaźnych. Co nie znaczy, że ugryzienie komara jest bezpieczne. U niektórych może wywołać uczulenie na składnik śliny komara. Jednak to należy do rzadkości. Zwykle ukąszenie wiąże się z opuchlizną i dużym swędzeniem. A więc, co zrobić, że odstraszyć komary? Przede wszystkim warto wiedzieć jak ich nie przyciągać.

Co przyciąga komary?

Co sprawia, że pomimo ciemności komary potrafią trafić na ludzkie ciało? Może dysponują doskonałym wzrokiem? Nic mylnego. Te owady posiłkują się termodetekcją, dlatego na ich ataki narażone są osoby o podwyższonej temperaturze ciała to jest dzieci, młodzi mężczyźni i kobiety w okresie owulacji. Poza tym te owady rozpoznają nas po zapachu. Wyczuwają kwas mlekowy i amoniak, który jest składnikiem potu. Wabi je również naturalny zapach ciała na który komary są szczególnie uczulone. Wabi je dwutlenek węgla zawarty w wydychanym powietrzu.

Co zrobić żeby nie przyciągać do siebie komarów? W upalne dni należy brać często prysznic w celu zniwelowania zapachu potu. Poza tym warto ubierać odzież w kolorze innym niż czarny, gdyż słabo odbija promienie słoneczne i szybko się nagrzewa. Ponadto warto unikać wysiłku fizycznego w godzinach największej aktywności komarów, a więc popołudniu i wieczorami. Należy unikać ich naturalnych siedlisk czyli lasów liściastych, jezior i zarośli. Trzeba przebywać na słońcu, a nie w cieniu. Nie powinno się pić napojów gazowanych, gdyż posiadają dwutlenek węgla, który może przyciągać te insekty.

Domowe sposoby na komary.

Jeśli nawet zastosujesz się do wszystkich wymienionych porad, a komary nadal będą do ciebie lgnęły wtedy wykorzystaj jeden z sprawdzonych domowych sposobów na te owady. Poniżej domowe sposoby na komary.

  • profilaktyczne wiosenne sprzątanie piwnicy – samice komarów lubią zimować przy suficie piwnic, dlatego należy dokładnie posprzątać. Nie ruszone komarzyce potrafią znieść nawet kilkaset jajeczek.
  • usuwanie nadmiary wody z otoczenia – tu należy zwrócić uwagę na wszystkie źródła wody takie jak oczka wodne, zatkane rynny, dziury w drzewach i niepoprawnie odwodnione grządki. Komarzycy do rozmnażania się potrzeba zaledwie 2,5cm wody.
  • moskitiery – na oknach tworzą barierę której komar nie pokona. Są bardzo cienkie i delikatne więc zapewniają dopływ świeżego powietrza. Przy tym są tanie i łatwe w montażu. Jest to dobry sposób na komary dla osób śpiących przy otwartym oknie.
  • terpentyna – jest to ciecz o intensywnym i charakterystycznym zapachu. Nadaje się doskonale do odstraszania komarów. Wystarczy odrobina terpentyny i pozostawić w pomieszczeniu na czas 20 minut. Po tym czasie owady powinny leżeć na podłodze. Pamiętać należy żeby nie przebywać w tym pomieszczeniu, a po wszystkim dokładnie wywietrzyć.
  • rośliny doniczkowe – komary są bardzo czułe na zapachy. Woń ludzkiego ciała przyciąga je, a niektóre rośliny doniczkowe wydzielają aromat, który skutecznie odstrasza te owady. Do ich grona należy z całą pewnością kocimiętka, mięta, geranium, pelargonia, koper włoski, lawenda wąskolistna czy plectranthus zwany powszechnie komarzycą, który skutecznością przewyższa preparaty z sklepu. Doniczki powinno umieścić się na parapecie lub na balkonie. Zdobią mieszkanie i skutecznie odstraszają insekty.
  • olejki eteryczne – są źródłem intensywnych zapachów. Niektóre z nich można wykorzystać do odstraszania komarów. Głownie olejek z trawy cytrynowej drażni komary, meszki i muchy. Skuteczne okażą się również olejki cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazyliowy, cynamonowy, olejek z geranium, olejek z mięty pieprzowej oraz olejek z eukaliptusa cytrynowego. Można używać ich jako spray do ciała lub w kominkach zapachowych.
  • cebula, czosnek i liście pomidorów – cebula i czosnek to sprawdzony sposób na komary. Wystarczy pokroić i podstawić na talerzyku na parapecie. Minusem tej metody jest zapach, który unosi się w całym mieszkaniu. Kolejnym sposobem jest pozostawienie liści pomidorów na parapecie. Według niektórych jest to skuteczna metoda na odstraszenie insektów.
  • cytryna i świece – kładzie się skórkę cytryny przy zapalonym knocie świeczki. Wydzielany jest delikatny cytrynowy zapach, który drażni owady. Ta metoda nie generuje nieprzyjemnych zapachów.
  • zostaw w spokoju pająki domowe – jest to sposób dla osób, które nie boją się pająków. Są nieszkodliwe, a w walce z komarami są niezastąpione. Każdego dnia likwidują setki komarów, dlatego warto pająkom pozwolić na bytowanie choćby podczas sezony letniego.
  • zaproś jerzyki – to wyjątkowo skuteczna metoda, gdyż już jeden jerzyk jest w stanie zjeść nawet 20 000 komarów na dobę. Problem polega na tym, a by te ptaki umiejscowić koło mieszkania lub domu. W tym celu warto zbudować domek dla ptaków i cierpliwie czekać, aż nasz wybawca będzie chciał zamieszkać.
  • pułapka z butelki – do stworzenia takiej pułapki potrzebna jest butelka, nożyczki, drożdże, woda i cukier. Uciąć trzeba górę butelki i rozpuścić w wodzie cukier i drożdże. Uciętą część butelki kładzie się do góry nogami tworząc taki lejek. Komar, który wleci do środka już z niego nie wydostaje się i topi się w przygotowanej mieszaninie.
  • kawa na komary - zmieloną kawę rozsypuje się na aluminiowej folii i podpala. Zapach spalanej kawy skutecznie odstrasza insekty.

Dlaczego ugryzienie komara jest niebezpieczne?

Nieprzyjemne swędzenie jest nieodłącznie związane w ukąszeniem komara. Jest rezultatem nie tyle samego ukłucia, co wydzielenia kropelki śliny, którą wstrzykiwana jest przez kłujkę pod skórę. Zapobiega ona krzepnięcie krwi. U wielu ludzi ta substancja wywołuje alergię i opuchnięcia. Na to najlepiej działa wapno rozpuszczone w wodzie. Dobrą wiadomością jest to, że w Polsce występuje 47 gatunków komarów z których najczęściej pojawia się Culex pipiens, który nie przenosi chorób zakaźnych. Każdego roku z krajów, w których komary roznoszą malarie powracają setki ludzi po spędzonych wakacjach. Także leki malaryczne trzeba przyjmować przed wyjazdem, w trakcie i po powrocie. Kraje, w których występuje malaria to kraje Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej. Jednak ostre uczulenia na ślinę insekta są rzadkie, co nie znaczy, że może skończyć się na wstrząsie anafilaktycznym. Dlatego ukąszeń nie należy bagatelizować w szczególności u małych dzieci.

Podsumowanie. Choć komary pojawiły się dużo wcześniej na świecie niż człowiek i odgrywają istotną rolę w ekosystemie. Nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Charakterystyczne brzęczenie, które pojawia się po zgaszeniu światła, zakłóca spokojny sen, a świąd skóry wywołany ugryzieniem komara może trwać przez kilka dni. Na szczęście istnieją domowe sposoby na komary, dzięki którym twój sen będzie niezakłócony i nie będzie swędzących bąbli na skórze.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież