Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Niektórzy uważają psa za członka rodziny. Jest bardzo wierny i bez interesownie co dzień pilnuje twojego domostwa. To on ostrzeże Cie przed zbliżającymi się gośćmi lub odstraszy złodzieja. Bez względu na to czy jest to kundelek czy może pies rasowy codziennie strzeże domu. Jak przychodzą niskie temperatury możesz odwdzięczyć się ocieplając psią budę. Pies również potrzebuje swoich czterech kątów, dlatego jeśli nie trzymasz psa w domu tylko na podwórku, to powinieneś zapewnić odpowiednie warunki. Zbita buda z kilku desek, to na szczęście widok którego już się nie spotyka. W dzisiejszych czasach spotyka się solidne budy, które nierzadko posiadają izolację termiczną. Takie rozwiązanie zapewnia psu komfort i bezpieczeństwo przed kaprysami matki natury.
Dopasowana buda do czworonoga.
Zanim przejdziemy do tematu ocieplania budy dla psa opisane zostaną podstawowe założenia budowania psiego schronienia. Buda powinna być wygodnym miejscem dla psa. Każda buda powinna być stworzona z myślą o potrzebach danego zwierzęcia. Wielkość budy. Pies w takiej budzie powinien swobodnie stał i się obracać. Jeśli jednak będzie za duża, to czworonóg nie poradzi sobie z ogrzaniem jej. Warto pamiętać, że w budzie nie ma ogrzewania, a całe ciepło pochodzi od psa. Ocieplenie pozwoli na nie wydostawanie się ciepła z budy. Można zastosować zasłonę lub przedsionek, który zatrzyma mroźne podmuchy wiatru. Budę warto postawić w takim miejscu, w którym pies będzie mógł obserwować całe podwórze. Zwierzak będzie czuć się pewnie obserwując całe podwórze i dom. Ty też będziesz spokojniejszy wiedząc, że czworonóg w porę zaalarmuje.
Jak ocieplić budę dla psa
W ociepleniu budy stosuje się warstwę termoizolacyjną. W zimie pozwoli zatrzymać ciepło, a latem daje schronienie od upału. Sprawdź jak efektywnie możesz zabezpieczyć psie schronienie.
Podłoga w budzie dla psa.
Podłoga jest miejscem w którym pies odczuwa najwięcej zimna. Powoduje to na trwałe wyziębiony grunt, po którym zwierzak dodatkowo stąpa. Kładzie się również do snu. Zwykła podłoga nie wystarczy żeby tego uniknąć. Jednym z lepszych sposobów jest ułożenie w budzie słomy lub siana. Jest to dobre rozwiązanie jeśli posiadasz więcej snopków, które posłużą do uzupełnienia ubytków oraz do zmiany wyściółki. Warto pamiętać, że psy również mają alergię na trawy, roztocza i pleśni. Ponadto pies może niechcący roznosić słomę po całym podwórzu – to jest minus tego rozwiązania. Trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie warstwy styropianu. W celu zabezpieczenia przed zniszczeniem na styropian można położyć wykładzinę. Można położyć na niej deskę lub sklejkę. Warto poddać te elementy impregnacji, a przed sezonem jesień zima odpowiednio zakonserwować. Dzięki temu ocieplenie posłuży przez naprawdę wiele lat.
Ściany w budzie dla psa.
Jak mowa o ścianach, to powinny zostać wykonane z materiałów wysokiej jakości, takich przez które nie będzie przedostawało się mroźne powietrze. Dzięki temu twój pupil nie będzie narażony na podmuchy zimnego powietrza. Dobrym sposobem na szczelność jest położenie dwóch warstw. Układając ściany pamiętaj, aby szczeliny nie nachodziły na siebie. Najlepiej deskę drugiej warstwy położyć w połowie deski z pierwszej warstwy. Obowiązkowo należy zaimpregnować drewno, którego używasz do stworzenia budy. Jak chcesz aby buda była kolorystycznie dopasowana do reszty ogrodu, to użyj odpowiedniego odcienia farby akrylowej. Nieraz dwie warstwy to za mało więc między nie można włożyć materiał termoizolacyjny. Tak jak w przypadku podłogi można zastosować ekonomiczny i skuteczny styropian.
Dach w budzie dla psa.
Najczęściej popełnianym błędem podczas budowy budy jest kładzenie blachy na dachu. Należy pamiętać, że blacha podczas letnich upałów bardzo się nagrzewa. Gorąco bije to budy i tworzy zaduch. W okresie zimowym blacha nie zatrzymuje ciepła. Wręcz przeciwnie. Można dotknąć blachy i przekonać się, że jest równie zimna jak otoczenie. Jaki zatem zadaszenie wybrać do psiej budy? Dobrym sposobem jest zastosowanie papy dachowej, która jest łatwa w montażu i bardzo tania. Ponadto wyróżnia się znaczącymi właściwościami termoizolacyjnymi. Na wyłożenie dachu psiej budy nie potrzebujesz dużej ilości papy. Jak masz dach domu wyłożony papą, to możesz użyć resztek. Jak blaszane zadaszenie jest dla ciebie ważne z powodów estetycznych wtedy stwórz drewniany sufit z warstwą izolacyjną – podobnie jak w przypadku ścian. Na tak przygotowany dach bez problemów i negatywnych konsekwencji możesz położyć blachę lub każdy inny materiał, który pasuje do otoczenia.
Multiocieplenie
Jeśli nie dysponujesz czasem aby ocieplić psią budę, to wystarczy zakupić maty termorefleksyjne. Należy dokładnie wyłożyć nimi wnętrze to jest podłogę, ściany i oczywiście sufit. Montaż jest naprawdę łatwy i wykonuje się z użyciem specjalnych rzep i wszywek. Maty będą idealnie przylegały do powierzchni i zapewnią odpowiedni komfort termiczny twojemu zwierzakowi. Rozwiązanie w postaci mat jest dobre, gdyż nie przepuszcza wilgoci. Wysokiej jakości mata nie odkleja się i jest bardzo trwała. Podczas wielu lat użytkowania na macie nie pojawiają się odkształcenia. Jest hipoalergiczna więc nie zaszkodzi tobie jak i twojemu pupilowi. Należy pamiętać, że ocieplenie styropianem lub matą przynosi korzyść nie tylko w sezonie jesień zima. Dobrze wykonana izolacja przyda się również w upalne letnie dni. Dzięki temu pies będzie czuł się jakby leżał pod rozłożystym drzewem, więc będzie wypoczęty i zadowolony. Zadowolony piesek będzie bardziej skory do zabaw. Jego komfort przełoży się na lepsze stróżowanie i czujność.
A może ogrzewana buda dla psa?
Dla niektórych te rozwiązanie może być szalone, ale naprawdę można wprowadzić ogrzewanie do psiej budy. Nie jest to trudne i kosztowne jakby się wydawało. Najlepsze rozwiązanie to kupno panelu z termostatem. Ten mały system grzewczy można odpowiednio zaprogramować, aby uruchamiał się po przekroczeniu ustalonej temperatury. To spowoduje spadek poboru prądu, co za tym idzie oszczędności. Te rozwiązanie przyniesie rachunek opiewający na kilkadziesiąt złotych. Koszt nie jest duży, za to pupil będzie cieszył się z ciepłego kąta. Taki panel w psiej budzie można wyposażyć nie tylko w termostat, ale również w licznik, dzięki któremu będziesz mógł kontrolować zużycie prądu. Decydując się na takie ogrzewanie psiej budy nie należy zapominać o tradycyjnym ociepleniu, dzięki któremu zapobiegniesz zbyt dużej eksploatacji panelu, a ciepło wyprodukowane przez niego utrzyma się w budzie znacznie dłużej. Termoizolację można dodatkowo zastosować, co pozwoli na skuteczne obniżenie kosztów ogrzewania.
Aby mieć pewność, że ocieplenie budy będzie odpowiednie i solidne, warto zastosować poniższy schemat:
- W pierwszej kolejności przygotowujemy podłoże W tym celu można wykorzystać sklejkę, deski lub płytę OSB. Całość należy zagruntować stosując preparat gruntujący.
- Jeśli na budzie występuje korozja biologiczna lub naniesiony jest lakier, to wszystkie te warstwy należy usunąć. Dzięki temu mamy pewność, że zaprawa klejąca będzie miała odpowiednią przyczepność.
- Wybór styropianu – w tym wypadku eksperci radzą, aby wybierać materiał o podwyższonej twardości.
- Jak posiadasz już odpowiedni materiał, to przyszedł czas przymocować go do budy. Tu można zastosować klasyczną zaprawę mineralną.
- Po zamontowaniu styropianu nadszedł czas na jego zabezpieczenie. W tym wypadku wykonujemy te same czynności, co przy ocieplaniu domów. Montuje się siatkę zbrojną. Warto skorzystać z kątowników na brzegach i wokół otworu wejściowego.
- Po położeniu siatki wszystko trzeba pomalować. W tym celu korzystamy z farb akrylowych. Można też pokryć tynkiem tylko należy wybrać ten o najdrobniejszym uziarnieniu. Powyższe kroki sprawią, że pies przez lata będzie szczęśliwy z budy w której ma ciepło.