Opalarka elektryczna należy do podstawowych, najbardziej przydatnych elektronarzędzi. Wykazuje szerokie zastosowanie i można ją wykorzystać do rozmaitych zadań, zarówno w domu, warsztacie, garażu, jak i w firmie. Głównym zadaniem opalarki jest wydmuchiwanie gorącego powietrza. Ten sposób działania sprawia, że przydaje się ona między innymi do łatwiejszego usuwania zaschniętej farby. Jakie jeszcze funkcje i możliwości zastosowania oferuje?






Zasada działania opalarki elektrycznej

Opalarka elektryczna działa na bardzo podobnej zasadzie co suszarka do włosów, jednak wydmuchuje powietrze o znacznie wyższej temperaturze, nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Dzięki temu sprawdza się w rozmaitych zastosowaniach.

Zimne powietrze z otoczenia zostaje zassane przez wentylator opalarki. Następnie przechodzi ono przez spiralę, czyli grzałkę elektryczną, by wydostać się na zewnątrz za pomocą dyszy. Taka budowa, którą prezentują opalarki elektryczne, wraz z zainstalowaną wybraną końcówką, wpływa na możliwość precyzyjnego kierowania strumieniem gorącego powietrza.

Zastosowanie

Dzięki dość uniwersalnej budowie, łatwości i prostocie użytkowania, opalarka znajduje szerokie zastosowanie. Przydaje się w domu, w garażu i warsztacie, a nawet w ogrodzie. Korzystają z niej odbiorcy prywatni oraz firmowi.

Zastosowania, do których można wykorzystać opalarkę to:

  • usuwanie starej, zaschniętej farby lub lakieru,
       
  • gięcie i zgrzewanie materiałów termoplastycznych,
  • przyspieszenie procesu suszenia powierzchni malowanych lub lakierowanych,
  • odmrażanie metalowych rur lub instalacji,
  • lutowanie połączeń,
  • odklejanie naklejek,
  • luzowanie zardzewiałych bądź zapieczonych śrub i nakrętek,
  • zgrzewanie folii okiennej,
  • obkurczanie powłok kabli,   
  • nadawanie kształtów tworzywom sztucznym.    

Można ją zatem wykorzystać do niemalże dowolnego celu – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest podwyższenie temperatury obrabianego elementu, materiału lub powierzchni.

Funkcje opalarek elektrycznych

Podstawową funkcją opalarek jest podniesienie temperatury obrabianego materiału, aby łatwiej usunąć starą powłokę, zgrzać lub uformować dany element czy też lutować połączenia. To jednak nie wszystkie możliwości.

Opalarki mogą być mieć różne końcówki, dzięki czemu łatwo z nimi pracować nawet w trudno dostępnych i wąskich miejscach. Dysza opatrzona bokami pozwala na precyzyjną pracę, z nagrzewaniem tylko ściśle określonej powierzchni. Opalarki można także użyć bez dyszy.

Ponadto możliwe jest sterowanie nią ręcznie lub – w zależności od wybranego modelu – ustawienie pionowo. Dzięki temu można także łatwiej schłodzić opalarkę po zakończonej pracy.

Modele elektryczne, które znajdujemy w ofercie sklepu Emast, przydadzą się do prostych i nieco bardziej złożonych prac. Elektronarzędzie wydajne, wysokiej jakości i o odpowiedniej obudowie posłuży przez długi czas, będzie uniwersalne i zagwarantuje bezpieczną pracę.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież