Każdy profesjonalista zgodzi się, że warto wcielać w życie hasło „work smart, not hard”. W przypadku branży dekarskiej dobrym sposobem na realizację tej maksymy jest zakup specjalnej windy, która bardzo przyspiesza prowadzenie wszelkich robót na wysokości. Windy dekarskie stanowią dziś podstawowe wyposażenie nie tylko ekip specjalizujących się w wykonywaniu pokryć dachowych, o czym więcej piszemy w naszym artykule.


Czym są windy dekarskie?

Windy dekarskie konstrukcyjnie przypominają zwykłe drabiny aluminiowe. Ich specyfika polega natomiast na tym, że są wyposażone w dodatkowy mechanizm umożliwiający wnoszenie różnego rodzaju ładunków np. na połać dachu bez nadmiernego wysiłku.

W praktyce więc winda dekarska zastępuje, a w zasadzie odciąża pracowników, którzy dziś są odpowiedzialni za ręczne transportowanie ciężkich przedmiotów, jak dachówki, arkusze blachy itd. Dzięki windzie można znacząco przyspieszyć czy wręcz zautomatyzować ten proces, co przekłada się na podkręcenie tempa pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Nie tylko dla dekarzy

Nazwa „windy dekarskie” informuje nas o podstawowym przeznaczeniu tych urządzeń transportowych. Warto natomiast podkreślić, że takie windy znajdują zastosowanie także poza typowymi pracami dekarskimi.

Można je wykorzystać m.in. do:

  • Przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych, jak bloczki betonowe, płyty, pustaki itd.;
  • Transportowania narzędzi, zwłaszcza ciężkich i nieporęcznych;
  • Przenoszenia worków z cementem, klejem, zaprawą, wapnem itp.;
  • Przenoszenia szczelnie zamkniętej chemii budowlanej;
  • Transportowania okien dachowych, blachy, materiałów izolacyjnych, elementów złącznych;
  • Wnoszenia na dach paneli fotowoltaicznych, konstrukcji do mocowania instalacji PV;

Jak widać zakres zastosowania wind dekarskich jest bardzo szeroki i każdy profesjonalista, który realizuje zlecenia na wysokości, zwłaszcza na połaci dachu, powinien rozważyć zakup takiego urządzenia do swojej firmy.

Rada

Jeśli nie masz przekonania, czy winda dekarska rzeczywiście sprawdzi się w Twojej działalności, to rekomendujemy zacząć od wynajęcia tego urządzenia i przetestowania go w realnych warunkach użytkowych.

Dlaczego warto korzystać z wind dekarskich?

Podstawowym powodem jest wygoda. Trudno się nie zgodzić z opinią, że windy dekarskie bardzo ułatwiają realizowanie jakichkolwiek zadań na wysokości. Pozwalają szybko i niemal bez wysiłku przetransportować ciężkie, nieporęczne przedmioty z poziomu gruntu np. na dach czy balkon, a nawet na konstrukcję rusztowania.

Idąc tym tropem warto napisać, że winda dekarska pozwala lepiej zarządzać zespołem pracowników. Nie ma już potrzeby delegowania np. dwóch osób tylko do przenoszenia ładunków między gruntem a np. połacią dachu. W dobie dużych problemów ze znalezieniem rąk do pracy jest to zaleta, obok której pracodawcy nie przejdą obojętnie.

Nie zapominajmy również o kwestii bezpieczeństwa. Korzystanie z wind dekarskich znacząco minimalizuje ryzyko wypadków na placu budowy, w tym bardzo groźnych, związanych z upadkiem z wysokości. Dzięki odciążeniu pracowników zmniejsza się również prawdopodobieństwo doznawania przez nich urazów czy przewlekłych kontuzji np. pleców.

Więcej o zastosowaniu wind dekarskich możesz przeczytać w artykule na stronie https://geda-polska.pl/content/9-windy-dekarskie.

Jaką windę dekarską wybrać?

Na rynku znajdziemy windy dekarskie wielu producentów, przy czym pamiętajmy, że mówimy tutaj o urządzeniu, które będzie bardzo intensywnie eksploatowane. Ma ono również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy, stąd radzimy, aby nie oszczędzać na jakości wykonania windy.

Szczególnie polecane przez fachowców są windy dekarskie renomowanej marki GEDA, które są dostępne w ofercie generalnego dystrybutora w Polsce – Marut Maszyny i Urządzenia. Spółka oferuje zarówno nowe, jak i używane windy dekarskie, na te drugie udzielając aż 6-miesięcznej gwarancji. Dodatkowo możesz skorzystać z usługi wynajmu windy – szczegóły sprawdzisz na stronie geda-polska.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież