Przygotowując instalację elektryczną w garażu trzeba posiłkować się przygotowanymi schematami. Taki schemat warto skonsultować z profesjonalnym elektrykiem, który zadba o to, aby instalacja w garażu spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Instalacja elektryczna w garażu nie realizuje podstawowych potrzeb domowników lub jest to podłączenie urządzeń do przedłużacza podłączonego w domu. Jest to dużym błędem. Nieprawidłowy montaż instalacji elektrycznej grozi pożarem lub znacznym, groźnym porażeniem. Praca w nieoświetlonym pomieszczeniu lub garażu bez gniazdek elektrycznych jest mocno utrudniona.
Najważniejszy jest projekt instalacji elektrycznej, który warto wspólnie wypracować z elektrykiem. Warto pamiętać o kilku zasadach.
- Gniazdka elektryczne powinny być rozmieszczone minimum na przeciwległych ścianach, dzięki czemu będziesz miał wszędzie dostęp do prądu.
- Przed ustaleniem lokalizacji gniazdek i przyłączy w garażu należy ocenić gdzie będą najpotrzebniejsze. Gniazdko powinno znaleźć się blisko stołu roboczego, poza tym w miejscu składowania narzędzi elektrycznych i w okolicy miejsca, w którym magazynowane są takie sprzęty jak kosiarka lub odkurzacz.
- Gniazdka umieścić można na różnych wysokościach. Warto umieścić kilka gniazdek na wysokości jednego metra, tak aby było miejsce na szafki. Podwójne gniazdko można umieścić na niższej wysokości, bo może przydać się do ładowania sprzętu z krótkim kablem jak na przykład elektrycznej deskorolki lub longboardu.
- Nad stołem roboczym warto umieścić kilka podwójnych gniazdek. Warto mieć więcej niż minimum zapotrzebowania w momencie projektowania instalacji.
- Warto uwzględnić zasilanie bramy wjazdowej.
- Należy pamiętać o oświetleniu wnętrza i zewnątrz przy garażu. Powinno uwzględniać jedne główne źródło światła i kilka dodatkowych funkcyjnych opraw. Alternatywą może być bezprzewodowe oświetlenie LED.
Elektryka w garażu – jak ją zaplanować?
Bezpieczna i wygodna taka powinna być instalacja elektryczna w garażu. Na początku warto zastanowić się gdzie mają być umieszczone gniazdka. Zawsze lepiej zaplanować parę więcej niż zaplanować za mało punktów. Aby określić schemat instalacji elektrycznej w garażu , należy wziąć pod uwagę jego konstrukcje, plan architektury wewnątrz pomieszczenia i rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia.
Kilka porad dotyczących planowania instalacji elektrycznej znajduje się w punktach poniżej:
- Przy wejściu do garażu powinno znajdować się co najmniej jedno gniazdo.
- Przy stole warsztatowym umieść przynajmniej jedno podwójne gniazdko.
- Zawsze warto korzystać z hermetycznych gniazdek elektrycznych.
- Trzeba wybierać gniazdka z uziemieniem.
- Gniazdko powinno być zamontowane na wygodnej wysokości.
- W garażu należy montować gniazdka 3-fazowe, aby móc korzystać na przykład ze spawarki.
Jak zaplanować instalację elektryczną w garażu?
Na początku należy zastanowić się jakie sprzęty będą używane na przykład grzejnik elektryczny. W takiej sytuacji będzie konieczność zamontowania odpowiednich bezpieczników. Projektując oświetlenie warto zaplanować dwie różne lampy. Jedna powinna być energooszczędna i oświetlać teren przed garażem oraz druga, która będzie dobrze oświetlać stół warsztatowy. Druga lampa powinna być mocniejsza. Jeśli mowa o oprawach, to trzeba pamiętać, że dobre są hermetyczne. W garażu nie trzeba dbać o styl wykończenia, dlatego warto zadbać o w możliwie jak największych aspektach o bezpieczeństwo i trwałość elementów.
Instalacja elektryczna i okablowanie
Często jest tak, ze instalacja elektryczna garażowa jest stworzona już po wybudowaniu garażu, dlatego przewody będą położone na ścianie, a nie w jej wnętrzu. Ważne żeby wszystkie kable znalazły się w otulinie, która zwiększa bezpieczeństwo, ale również zapobiega uszkodzeniom. Jeśli jest szansa, że instalację możemy mieć w ścianie warto pamiętać, że przewody elektryczne kładzie się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Chodzi oto aby układ był łatwy do odtworzenia. Dzięki temu kable nie będą przez przypadek uszkodzone. W celu zabezpieczenia się na przyszłość pomocne jest wykonanie zdjęć szczególnie trudnych, nietypowych miejsc przed otynkowanie przewodów. Jednak bez fachowo przygotowanego planu instalacji nie będzie to wystarczający środek ostrożności.
Instalacja elektryczna w garażu a przepisy prawne
Czy niezbędna jest w garażu instalacja elektryczna? Wyjaśniają to przepisy. Zgodnie z §102 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, garaż musi mieć elektryczną instalację oświetleniową. Zwykle też wykonywana jest instalacja elektryczna, zgodnie w istniejącymi przepisami. Trzeba pamiętać o wykonaniu jej w taki sposób, by była odpowiednio zabezpieczona i chroniona przed porażeniem.