Grzejniki żeliwne kojarzone są raczej ze starym wystrojem wnętrza. W dzisiejszych czasach często wybierane są jako uzupełnienie stylizowanych aranżacji wnętrz. Wyglądają niezwykle estetycznie, a dodatkowo zapewniają odpowiednie ogrzanie pomieszczenia w okresie grzewczym. Kaloryfer żeliwny jest stosunkowo łatwy do wykonania renowacji. Na rynku dostępnych jest wiele artykułów, które pozwalają go przystosować do własnej aranżacji wnętrza.
Korzyści wynikające z przeprowadzonej renowacji:
- Nowy wygląd grzejnika – walory estetyczne.
- Uzyskanie gwarancji na szczelność i powłokę lakierniczą.
- Podwyższenie sprawności grzewczej grzejnika.
- Aspekt ekologiczny – ponowne wykorzystanie produktu.
- Brak konieczności przerabiania rozstawów podłączeń instalacji grzewczej pod nowe grzejniki.
Na wstępnie należy oczyścić grzejnik. Można to wykonać na kilka sposobów:
- Piaskowanie kaloryfera – jest to najbardziej skuteczna metoda. Polega na oczyszczeniu grzejnika do żeliwa używają sprężonego powietrza z piaskiem, dzięki temu jest możliwość oczyszczenia całego grzejnika. Grzejnik po piaskowaniu sam w sobie stanowi ciekawy wystrój, dlatego nie jest potrzebne jego dalsze malowanie. Aby skorzystać z tej metody czyszczenia należy grzejnik zdemontować i przetransportować do zakładu, gdzie odbędzie się piaskowanie.
- Opalanie kaloryfera – w tej metodzie pozbywamy się starej farby spalając ją. Stara farba łatwo odchodzi więc wystarczy ją tylko zdrapać. Tej czynności nie można wykonać w domu więc należy odkręcić grzejnik i zawieść do specjalistycznego zakładu.
- Chemia – farbę można rozpuścić chemicznie używając środków żrących. Po takim zabiegu farba sama odchodzi. Trzeba zachować ostrożność gdyż takie środki mogą zagrażać zdrowiu i życiu.
- Ręcznie – jest to najbardziej czasochłonna czynność, którą wykonać można szczotkami drucianymi lub papierem ściernym. Jest to najtańszy sposób na pozbycie się powłoki farby. Praca jest męcząca, ale nie wymaga zdjęcia kaloryfera. Metoda ta jest dostateczna , a by ponownie pomalować kaloryfer, ale nie daje takiego efektu jak powyższe metody.
Odnawianie grzejników z zewnątrz – malowanie
-
Przygotowanie – najczęściej odnawianiu podawane są grzejniki żeliwne. Przed rozpoczęciem malowanie albo zostawiamy grzejnik na miejscu, albo demontujemy, a jego otoczenie zabezpieczamy przed zabrudzeniem. Powierzchnie grzejnika powinno się odpowiednio przygotować do malowanie. W zależności od ich stanu postępuje się nieco inaczej.
-
Jeśli grzejniki są mocno zniszczone i podrdzewiałe – przy użyciu szlifierki kątowej z ściernicą szczotkową z stalowymi drutami albo przy użyciu drucianej szczotki dokładnie czyścimy grzejnik z rdzy. Następnym etapem jest usunięcie wszystkich warstw starej farby. Po tej czynności przecieramy grzejnik papierem ściernym w celu uzyskania gładkiej i jednolitej powierzchni. Potem odpyla się i odtłuszcza z użyciem benzyny ekstrakcyjnej. Odsłonięte przez te czynności metalowe części grzejnika powinny zostać odpowiednio zagruntowane, najlepiej antykorozyjną farbą podkładową.
-
Jeśli grzejniki są mało zniszczone, a chcemy jedynie zmienić kolor lub nieco odświeżyć wygląd: Na początku bardzo delikatnie traktujemy starą farbę na przykład używając szlifierki, ale głównie przy użyciu papieru ściernego. Po osiągnięciu pełnego zmatowienia i wyrównaniu starych powłok usuwamy powstały podczas szlifowania pył. W tym celu używamy wilgotnej szmatki i odtłuszczamy. Następnie przystępuje się do kładzenia nowej warstwy farby.
-
-
Farby do grzejników – najodpowiedniejszymi farbami do malowania grzejników będą: farby specjalnie do rur i grzejników, które są wytrzymałe na wysokie temperatury. Nie tracą one barwy i są najbardziej trwałe. Zwykłe farby ftalowe lub akrylowe do powierzchni metalowych. Ważne żeby wytrzymały temperatury w zakresie 30-40 stopni Celsjusza. Powinny mieć trwałe barwy oraz zapewniać dobrą przyczepność do podłoża i zdolność dokładnego krycia. Farby wodorozcieńczalne, na spoiwie akrylowym. Sprawdzą się lakiery akrylowe szybkoschnące, a także dobrze kryjące.
-
Techniki nanoszenia farby: Można użyć specjalnego pędzla do grzejników, który jest płaski, ale umieszczony na długim i zakrzywionym trzonku. Farbę nałożyć można zwykłymi pędzlami i wałkami, które będą dobre do malowania grzejników płytowych. Użyć można pistoletu natryskowego dla farb o odpowiedniej gęstości. Sprawdza się rękawica malarska, którą zanurzamy w farbie po czym nanosimy farbę na powierzchnię grzejnika. Zastosować można farby w sprayu, które są wygodne i łatwe w użyciu.
-
Prawidłowe warunki malowania – malowane grzejniki nie mogą być ciepłe, a ich temperatura nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. W innym przypadku farba będzie schła szybciej, będzie nietrwała i nierówna. Grzejniki żeliwne powinno malować się z przerwą. Między położeniem pierwszej i drugiej warstwy powinno odczekać się około 4 godzin. Kaloryfer można włączyć dopiero po całkowitym wyschnięciu farby, czyli po około 24 godzinach. Wyjątkiem są szybkoschnące lakiery, gdzie nie trzeba wyczekiwać.