Stelaż podtynkowy to w dzisiejszym budownictwie bardzo popularny element wyposażenia większości łazienek. Montaż zestawu podtynkowego to jedno z najczęściej zadawanych pytań na internetowych forach budowlanych. Pytania związane są z budową geberitu i jak wygląda montaż stelaża podtynkowego oraz kiedy zamontować stelaż WC. Jak widać, montaż zestawu podtynkowego jest zagadnieniem szeroko dyskutowanym i popularnym. Poniżej przydatne informacje na temat geberitu.
Montaż geberitu do zabudowy lekkiej.
Podczas montowania geberitu do zabudowy lekkiej stelaż mocuje się do ściany i podłogi przy pomocy specjalnych wkrętów. Do wykonania otworów używamy wiertarki z wiertłem odpowiadającym materiałowi z jakiego został wykonany mur. Podczas instalacji stelaża do ściany gipsowej należy bezwzględnie sprawdzić jego stabilność. Źle dokręcona konstrukcja jest bowiem przyczyną pękania tynku i odpadania glazury.
Solidnie przytwierdzony geberit, który połączony jest z rurami kanalizacyjnymi zakrywamy płytami kartonowo-gipsowym lub wykonanymi z styropianu ekstrudowanego. Zaleca się by ich grubość wykosiła 20mm. Warto pamiętać o wycięciu otworu na przycisk spłuczki, rury kanalizacyjne i śruby do zawieszenia muszli. Wszystkie rysy i szpary wypełnia się zaprawą, a potem wykańczamy gładzią lub podkładem pod klej do glazury.
Montaż geberity do zabudowy ciężkiej.
Jeśli mowa o gebericie do zabudowy ciężkiej proces montażu wygląda nieco inaczej. Prace wykonujemy również od przykręcenia stelażu do ściany, na ustalonej wcześniej wysokości. W tym celu wykorzystuje się elektronarzędzia. Kolejnym krokiem jest podłączenie spłuczki do rur kanalizacyjnych i założenie śrub przeznaczonych do zawieszenia toalety. Następnie zabezpieczamy je specjalnymi nakrętkami, które chronią je podczas prac murarskich. Po wykonaniu tych wszystkich czynności przechodzimy do obmurowania stelażu u jego boków i podstawy. Po wyschnięciu zaprawy zabieramy się za prace wykończeniowe. W tym momencie można zacząć kłaść tynki lub ułatwić sobie pracę montując na przykład płyty gipsowe. Po malowaniu ściany, położeniu płytek lub paneli możemy wreszcie zainstalować przycisk spłuczki oraz muszlę.
Wymiary i parametry geberitu.
Geberity dostępne są w sklepach w kilku standardowych rozmiarach. Najczęściej mierzą 40-50cm szerokości i około 120cm wysokości. Znajdą się również węższe i niższe geberity, które mieszczą się w małych i ciasnych łazienkach. Podczas wybierania modelu warto pamiętać, że toaleta powinna wisieć co najmniej na poziomie 40cm od podłogi. Warto również zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę oraz systemu oszczędnego spłukiwania, a także, czy wybrany przez nas przycisk będzie pasował do mechanizmu.
Montaż geberitu krok po kroku
Geberit to potoczna nazwa, którą określa się podtynkowe stelaże łazienkowe z muszlą klozetową. Z powodu łatwej instalacji oraz możliwości wyjątkowo estetycznego wykończenia toalety w prawie każdej łazience, konstrukcje tego typu cieszą się dużą popularnością. Najpierw zostanie napisane skąd wzięła się nazwa geberit. Pochodzi ona od Szwajcarskiej firmy Geberit, która od kilkudziesięciu lat tworzy produkty przeznaczone do budowy instalacji sanitarnych. Oprócz toalet w ich ofercie znajdują się umywalki i bidety. Chociaż firma nie posiada patentu na wytwarzanie stelaży WC, ich modele są powszechnie uznane najlepsze i najsolidniejsze na rynku. Producent daje gwarancję dziesięcioletnią.
Stelaż WC ustawia się bezpośrednio przy ścianie. Po przeprowadzeniu montażu geberitu i przyłączeniu do kanalizacji, konstrukcję zabudowujemy chowając przy tym wszystkie rury i spłuczkę. Jedynym widocznym na zewnątrz elementem jest przycisk spłuczki oraz rury podłączone do muszli. Te rozwiązanie pozwala na zaoszczędzeniu miejsca w łazience, zapewniając przy tym doskonały efekt wizualny. Toaleta jest zawieszona bezpośrednio na konstrukcji stelaża i nie dotyka podłogi.
Geberity są znane i używane od wielu dekad, ale na większą skalę w naszych łazienkach pojawiły się w ostatnich kilkunastu latach. Stelaże to względnie prosta, ale przemyślana konstrukcja, która oszczędza czas podczas prac remontowych. Zbudowane są one z metalowej ramy, która zawiera pojemnik z spłuczką oraz całą niezbędną instalację kanalizacyjną, którą wystarczy podłączyć rurami w łazience. W zależności od modelu geberitu może być w zestawie dołączony bidet.
Rodzaje geberitów.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy geberitów. Różnią się one sposobem montażu, a także tym, jak wykańczamy wokół nich ścianę.
Geberit lekki - stelaż przytwierdza się bezpośrednio do ściany oraz podłogi, a następnie zabudowany jest w szybki sposób płytami kartonowo-gipsowymi lub polistyrenowym XPS.
Geberit ciężki – najczęściej używany jest w ścianach murowanych i łazienkach w stanie surowym. Konstrukcję stelaża obmurowuje się cegłami. Instalacja jest znacznie dłuższa, bowiem trzeba czekać na wyschnięcie zaprawy oraz dodatkowo wykończyć ściany.
Błędy przy montażu stelaża podtynkowego WC
Błędy montażowe przytrafiają się głównie na etapie budowlano-instalacyjnym. Do najczęstszych mankamentów przy montażu stelaża podtynkowego WC zalicza się:
- zastosowanie materiałów niskiej jakości w instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- zabudowa stelaża pojedynczą płyta kartonowo-gipsową. W przypadku złego montażu i zabudowy zaczynają pękać okładziny ceramiczne,
- słabe umocowanie i niepoprawny montaż ramy stelaża w zabudowie lekkiej.
- złe ustawienie zaworów spustowego i napełniającego.
- źle wykonany pomiar i nieprawidłowe dopasowanie rur odpływowych i dopływowych.
- nieprawidłowo zamontowana płyta z przyciskiem spłukującym,
- osadzenie ceramiki na nieodpowiedniej wysokości. Prawidłowa wysokość miski WC od posadzki do górnego rantu powinna wynosić 41 cm.