Do niedawna dachówki były najdroższym, ale również najefektowniejszym wykończeniem dachu. Nie tylko z powodu drogiego materiału, ale również z powodów ceny robocizny. Teraz koszt pokrycie dachu dachówką czy blachą jest podobny. Żeby dach z dachówką wyglądał ładnie i służył przez wiele lat, musi być odpowiednio położony. Nie jest to łatwe. Poniżej opis krok po kroku, jak położyć dachówkę.

Krok 1. Wybór dachówek ceramicznych – rodzajów dachówek jest sporo więc można wybrać odpowiednią. Dachówki ceramiczne nie kładzie się na dachach o spadzie mniejszym niż 10 stopni i nie większym niż 90 stopni. Układanie dachówek na dachu o skosie mniejszym niż 20 stopni i większym niż 40 stopni wymaga spełnienia warunków odnośnie mocowania. Przy mniejszym nachylenia konieczne jest użycie papy na sztywnym poszyciu z desek. Przy większym nachyleniu dachówki mocuje się za pomocą klamry, gwoździ i wkrętaków. Zanim dokonasz zakupu dachówek sprawdź czy twój dach wytrzyma takie obciążenie. Jest to ważne głównie w przypadku dachów przeznaczonych do remontu. Gdy więźba jest słaba, może okazać się, że nie da się położyć podwójnej warstwy dachówek typu karpiówka i mnich-miszka lub w ogóle rozejrzeć się za lżejszymi materiałami. Dachówki ceramiczne powinno dobierać się do kształtu dachu. W przypadku dachu o niestandardowym kształcie warto zrezygnować z wielkoformatowych dachówek zakładkowych lub dachówek mnich-miszka. Łatwiej i taniej wyjdzie ułożenie płaskich dachówek na przykład karpiówka.

Krok 2. Izolacja dachu zgonie z zasadami – dekarz zanim pokryje dach dachówką powinien ułożyć folie pierwszego krycia lub zrobić sztywne poszycie z płyt lub desek, a na nich położyć warstwę papy.

  • układanie folii - folie wstępnego krycie powinno zaczynać się kłaść od dołu połaci. Rozwija się wzdłuż okapu i przymocowuje zszywkami. Pas górny powinien zachodzić na dolny, tworząc zakład 15 centymetrowy. Do krokwi przytwierdza się kontrłaty, które mocują folię i wydzielają przestrzeń powietrza potrzebną do sprawnego przewietrzania dachu. Prostopadle do kontrłat dekarz powinien przybić łaty na których będą położone dachówki.
  • montaż papy na sztywnym poszyciu – sztywne poszycie można wykonać z płyt OSB, desek lub sklejki wodoodpornej. Te elementy mocuje się do krokwi, a następnie układa się izolację z papy. Pasy papy układa się w taki sam sposób na pasy folii.

Solidna izolacja dachu – nowe membrany wstępnego krycia od BMI składają się z trzech warstw włókien najwyższej jakości. Odpowiadają one za żywotność, wytrzymałość mechaniczną oraz hydroizolacyjność i bezpieczeństwo podczas montażu. Membrany zapewniają zabezpieczenie konstrukcji struktury dachu przed korozją biologiczną, grzybami, pleśnią i wilgocią. Chroni również ocieplenie dachu przed utratą właściwości termoizolacyjnych wskutek zawilgocenia, dzięki czemu wydłuża żywotność dachu.

Krok 3. Przygotowanie do układania pokrycia z dachówki ceramicznej. Wygląd połaci będzie zależny od tego czy dekarz dobrze rozmierzy dach i właściwie ustali rozstaw między łatami, na których opierają się dachówki. Dekarz przed przystąpieniem do montażu łat, wylicza ich liczbę i rozstaw. Jeśli wykona to poprawnie, to dachówki zmieszczą się na połaci bez potrzeby ich zwężania i skracania. Tylko dachówki układane w koszach i narożnikach dachowych trzeba przycinać, aby dostosować do kąta skosu połaci. Więc tak zwane łącenie jest pierwszą i najważniejszą z czynności, jakie dekarz powinien wykonać. 24 dachówki układa się na ziemi w dwóch rzędach, grzbietem do dołu. Następnie mierzy się odległość pomiędzy 10 dachówkami w każdym rzędzie. W sumie w pomiarze bierze udział 20 dachówek. Mierzy się raz po wsunięciu zamków i raz po ich rozsunięciu. Wyniki podstawia się do wzoru, który ułatwi wyliczenie rozstawu łat.

Krok 4. Poprawne wykonanie okapu dachowego – zanim położone zostaną dachówki na dach, trzeba w kilku miejscach ułożyć pasy wyprofilowanej blachy, która służy jako zabezpieczenie okapu i boków połaci.

Krok 5. Mocowanie dachówek ceramicznych – układanie dachówki ceramicznej rozpoczyna się od prawego dolnego rogu. W pierwszej kolejności przytwierdza się dachówki skrajne, które trzeba przykręcić do łat. Pozostałe są głównie opierane na łatach, ale nie zawsze i nie wszystkie. Każdą dachówkę zakładkową należy mocować jeśli nachylenie połaci przekracza 60 stopni. Gdy nachylenie mieści się w przedziale 40-60 stopni, to mocuje się co trzecią lub co piątą. Klamrami lub wkrętami mocuje się zakładkowe dachówki wzdłuż kalenic, wokół okien dachowych lub komina. Każda z dachówek typu karpiówka musi być przykręcana, a dachówki typu mnich-miszka powinny być przytwierdzane z użyciem gwoździ, drutem i drucianymi klamrami.

Krok 6. Wykończenie koszy dachowych – kosze to wewnętrzne narożniki u zbiegu połaci. Ich dno powinno zostać zabezpieczone używając wyprofilowanej obróbki blacharskiej, która sprawnie odprowadzi wodę do rynien. Obróbkę blacharską przytwierdza się do łat. Zamiast blachy można użyć specjalnej, elastycznej taśmy koszowej lub dachówki koszowej. Przy kryciu dachówką karpiówką można zrobić tak zwane kosze pełne, czyli całkowicie zabudowane dachówkami, dzięki czemu w tych miejscach nie trzeba używać obróbka blacharskiej. Jednak jeśli izolacją jest folia, należy wbudować w koszu fragment sztywnego poszycia z desek.

Krok 7. Ochrona pokrycia dachowego przed zniszczeniem – dachówki należy docinać nie na dachu, a na dole. Czym grozi używanie szlifierki na dachu, oczywiście oprócz wypadku? Można w ten sposób zabrudzić dach, na przykład przeciąć folię wstępnego krycia.

Krok 8. Prawidłowy montaż gąsiorów – kalenice i naroża dachu wykańcza się gąsiorami. Przytwierdza się je klamrami do drewnianej łaty kalenicowej. Łatę przykręca się do specjalnie przygotowanych metalowych uchwytów, które mocuje się wcześniej do krokwi. Uchwyty należy starannie wypoziomować. Gąsiory w narożach układa się tak samo jak w kaletnicy. Najpierw mocuje się łatę kalenicową i układa taśmę wentylacyjną. Dachówki w narożach wymagają przycięcia. Układanie gąsiorów zaczyna się od dołu. Najpierw mocuje się denko lub gąsior skrajny. Warto pamiętać, że w sąsiedztwie naroży trzeba ulokować kilka dachówek wentylacyjnych.

Krok 9. Wentylacja dachu – pokrycie dachu powinno być od spodu przewietrzane. Wentylacja umożliwia pozbycie się wilgoci i pary wodnej. Ponadto pokrycie będzie schładzane powietrzem, co jest ważne latem. Wentylację dachu zapewnia pusta przestrzeń pod pokryciem. Często dodatkowa 4-5 centymetrowa przestrzeń między wełną, a sztywnym poszyciem lub folią niskoparoprzepuszczalną. Dekarz dodaje tu i ówdzie dachówki wentylacyjne. Stosuje się je gdy połacie są dłuższe niż 4,5 metra. Trzeba też usprawniać wentylację, mocując dachówki wentylacyjne pod i nad takimi przeszkodami jak lukarny, okna dachowe, kominy. Gdy połać jest dłuższa niż 4,5 metra wtedy kładzie się dachówki wentylacyjne wzdłuż kalenicy w trzecim rzędzie od góry. Jeśli połać jest dłuższa niż 7 metrów wtedy dachówki wentylacyjne kładzie się w dwóch rzędach.

Samodzielne kładzenie dachówki nie jest czynnością łatwą. Wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Więc odpowiednim rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowej ekipy. Tych warto wybrać np. na podstawie sugestii producenta dachówki, czy też rekomendacji związanych z wcześniejszymi realizacjami firmy dekarskiej. Postępując w ten sposób zyskasz gwarancję właściwie wykonanego pokrycia dachu, który będzie nie tylko doskonale się prezentował, ale i zachowa świetną kondycję przez lata.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież