Niższe rachunki za energię elektryczną, a także wsparcie środowiska. Są to dwa główne powody, dla których sporo osób decyduje się na montaż systemów fotowoltaicznych. Mimo że podłączenie fotowoltaiki wymaga pewnego nakładu finansowego, warto się na nią zdecydować. Co można jeszcze powiedzieć o systemach fotowoltaicznych? W jaki sposób działają, a także gdzie zakupić wszystkie potrzebne elementy służące do montażu? Odpowiadamy poniżej.







Z czego składa się fotowoltaika?

Jeśli chcesz zamontować u siebie system fotowoltaiczny, czy to w domu, czy w biurze, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób działa taka instalacja. Przede wszystkim składa się ona z kilku urządzeń, które współpracując ze sobą, są w stanie wyprodukować prąd. Poniżej przedstawiamy krótką listę niektórych, ważnych urządzeń składających się na cały system fotowoltaiczny.

  • Panele fotowoltaiczne - są to urządzenia, które absorbują energię słoneczną. Panele decydują o mocy instalacji PV. Najczęściej montuje się je na dachach lub na gruncie.
  • Inwerter, falownik - sprzęt ten odbiera prąd stały wytwarzany między innymi dzięki poborowi energii przez panele i przekształca go w prąd zmienny zasilający różnorodne urządzenia elektryczne.
  • Licznik dwukierunkowy - jego zadaniem jest kontrola przepływu prądu. Sprzęt ten z jednej strony dokonuje pomiarów energii, z drugiej mierzy, ile prądu zostało przekazane do sieci oraz pobrane z niej.
  • Akcesoria montażowe - każda instalacja fotowoltaiczna musi zostać odpowiednio podłączona, dlatego konieczne jest wykorzystanie różnorodnych akcesoriów montażowych.

Jak działa fotowoltaika?

Praca systemu fotowoltaicznego składa się z kilku etapów. Przede wszystkim najpierw panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i przekazują dalej. Dochodzi do reakcji, fotony wprawiają w ruch elektrony, wywołując tym samym napięcie. Wtedy następuje produkcja energii, czyli prądu stałego. Jest on transportowany do falownika (inwertera), który przekształca go w prąd zmienny płynący w gniazdkach.

Panele fotowoltaiczne

Przede wszystkim najpierw należy zastanowić się nad kupnem paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejszymi na rynku ogniwami są monokrystaliczne. Są to panele tak zwanej pierwszej generacji, które charakteryzują się najlepszą wydajnością. Tuż po nich klasyfikują się ogniwa polikrystaliczne, ich praca jest nieco mniej wydajna, mimo wszystko produkty można nabyć w korzystniejszej cenie. Najmniej wydajne są ogniwa amorficzne, tak zwane drugiej generacji. Obecnie dużo rzadziej kupowane.

Opłacalny rodzaj fotowoltaiki

Największą popularnością cieszy się instalacja fotowoltaiczna typu on-grid. Jej główną zaletą jest to, że współpracuje ona z lokalną siecią energetyczną. Zasada działania takiej instalacji jest niezwykle prosta, jeżeli dany system wyprodukuje nieco więcej prądu, zostanie on przekazany do zakładu energetycznego. W przypadku mniejszej podaży energii elektrycznej właściciel budynku będzie mógł skorzystać z wyprodukowanej wcześniej przez siebie nadwyżki. Warto wykorzystać ten rodzaj instalacji przede wszystkim w budynkach firmowych oraz domach jednorodzinnych.

Gdzie kupić produkty do montażu fotowoltaiki?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić wszystkie polecane akcesoria oraz urządzenia, które okażą się niezbędne do montażu fotowoltaiki, proponujemy Ci zakupy w sklepie Starbudshop. Tam znajdziesz nie tylko wysokojakościowe panele fotowoltaiczne, ale także nowoczesne inwertery oraz wiele akcesoriów PV przydatnych do montażu.

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne są obecnie niezwykle popularne, dzięki montażowi instalacji można produkować własny prąd i tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Decydując się na sprzęt, warto skorzystać z oferty poleconego sklepu Starbudshop. Można tam zakupić między innymi nowoczesne panele, inwertery i akcesoria montażowe wysokiej jakości.