Każdy kto preferuje ekologiczne rozwiązania, na pewno w pierwszej kolejności myśli o oszczędności energii. Dzisiejsze zdobycze technologii dają nam duże pole wyboru, jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii.

Jedną z najbardziej popularnych metod, pozwalających na ekonomiczne pozyskiwanie energii, jest zastosowanie paneli słonecznych. Dlaczego panele słoneczne są warte zainteresowania?

Panele słoneczne - co to jest?

Nowoczesne budownictwo, w tym domy energooszczędne i pasywne, rolnictwo, przemysł, aglomeracje miejskie to tylko niektóre miejsca, dziedziny oraz gałęzie gospodarki, w których wprowadzane są nowoczesne urządzenia służące do pozyskiwania energii. Należą do nich m.in. panele słoneczne, wykorzystujące naturalne źródło energii – słońce.



Dzięki ich wykorzystaniu nie eksploatujemy naturalnych złóż surowców, a bez ingerencji w środowisko możemy czerpać nieograniczone zasoby energetyczne. Poza tym, że są wyjściem ekologicznym, panele słoneczne, zwane również bateriami słonecznymi, mogą spełniać wielorakie funkcje, takie jak:

  • podgrzewanie wody użytkowej,
  • ogrzewanie domów jednorodzinnych – wspomaganie centralnego ogrzewania,
  • produkcja energii elektrycznej wykorzystanej m.in. dla oświetlenia domu, w rolnictwie do zasilania pomp systemów nawadniania pól, na obszarach miejskich do zasilania np. sygnalizacji świetlnej.

Jakie są rodzaje paneli słonecznych?

Panele słoneczne to dość ogólne stwierdzenie, a kryje się pod nim szereg rodzajów systemów przetwarzających energię słoneczną. Wartym uwagi rozwiązaniem, dzięki któremu zadbamy o środowisko oraz ograniczymy wydatki na prąd są kolektory słoneczne. Jak działają panele słoneczne będące kolektorami? W uproszczeniu urządzenie tego typu opiera się na pracy absorbera, pochłaniającego promieniowanie pochodzące ze słońca, z którego ciepło przenika kolejno do czynnika roboczego. Biorąc pod uwagę rodzaj nośnika wyróżniamy:

  • kolektory słoneczne cieczowe,
  • kolektory słoneczne powietrzne.
fb

Jeżeli natomiast weźmiemy pod lupę budowę kolektorów słonecznych podzielimy je na:

  • płaskie – absorberem promieniowania jest płaska, czarna płyta, która wykonana jest z miedzi, aluminium i mosiądzu, ukryty pod szybą o dużej przepuszczalności i niezwykle odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych,
  • rurowe zwane próżniowymi – w tym typie kolektorów absorber znajduje się w systemie rur ułożonych równolegle do siebie.

Prąd pochodzący z energii słonecznej wytworzą dla nas także systemy fotowoltaiczne, składające się z pomniejszych części. Mianowicie podstawowymi elementami systemu są ogniwa fotowoltaiczne, te z kolei łączone są moduły, z których następnie tworzy się całe systemy. W zależności od tego, na jaki typ systemu się zdecydujemy, będziemy mogli przetworzyć inny % energii słonecznej tzn. im tańszy system, tym mniej energii pozyskamy. Rynek oferuje następujące rozwiązania w obrębie systemów fotowoltaicznych:

  • monokrystaliczne – najbardziej wydajne, ale i najdroższe, ponieważ przetwarzają ok. 22% energii docierającej ze Słońca, rozpoznacie je po najciemniejszej barwie,
  • polikrystaliczne - biorąc pod uwagę cenę i ilość wytwarzanego prądu to najbardziej optymalny wariant – ich wydajność to 18%,
  • amorficzne – charakteryzują się bordową barwą i z urządzeń fotowoltaicznych to najmniej wydajne rozwiązanie, ze względu na to, że przekształcają ok. 10% energii słonecznej, jednak kusząca może okazać się ich cena.
Czym kierować się przy wyborze paneli słonecznych

Czym kierować się przy wyborze paneli słonecznych?

Wytworzenie odpowiedniej ilości energii wymaga doboru paneli słonecznych o parametrach adekwatnych do oczekiwań, warto więc wiedzieć jaka ilość energii będzie dla nas najbardziej optymalna, aby bez problemu zasilić np. dom jednorodzinny. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę przed zaopatrzeniem się w panele słonecznych?

Oprócz tego, że do zakupu paneli słonecznych skłaniają nas walory ekologiczne, bardzo ważne jest wybranie urządzeń o właściwych wymiarach, co nie bez znaczenia jest dla ich wagi. Jeżeli np. macie w planach zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu zastanówcie się czy jego konstrukcja utrzyma ich daną ilość.

Pamiętajmy o tym, że pory roku mają kolosalny wpływ na ilość wytwarzanej przez panele słoneczne energii, dlatego wybór właściwego rodzaju urządzenia ściśle wiąże się z jego wydajnością. Podczas zimy ilość wytworzonej przez panele słoneczne energii zostaje ograniczona, ponieważ zmniejsza się ilość naświetlenia. Jednak warto wiedzieć, że sprawność np. w przypadku kolektorów rurowych jest jest zdecydowanie bardziej efektywna niż w przypadku kolektorów płaskich.

Funkcjonalność – panele słoneczne to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku kiedy nie mamy dostępu do sieci energetycznej. Możemy wówczas wytworzyć prąd samodzielnie na własny użytek.