Instalacja fotowoltaiczna to ekologiczne źródło energii odnawialnej, zapewnia niezależność energetyczną, a tym samym generuje oszczędności. Dlatego, montaż instalacji fotowoltaicznej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jednak aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo i wydajnie, należy zadbać o odpowiedni dobór parametrów i rodzaju instalacji fotowoltaicznej do potrzeb i możliwości. Warto w tym przypadku zdać się na fachową wiedzę instalatora, natomiast dobrze jest dysponować chociaż podstawową wiedzą w tym zakresie, aby móc zadecydować o kwestiach, które musi podjąć sam inwestor.








Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl

Instalacja sieciowa czy wyspowa?

Wyróżniamy dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych: sieciowe on-grid oraz wysypowe off-grid. Aby wybrać odpowiedni rodzaj instalacji PV do naszych potrzeb, należy w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie czego oczekujemy od instalacji fotowoltaicznej? Jeżeli zależy nam na autonomicznym systemie, który będzie pracował bez względu na czynniki zewnętrzne, to w tej sytuacji powinniśmy wybrać instalację off-grid. W tego typu instalacjach stosuje się akumulatory, które odpowiadają za gromadzenie nadwyżki energii.

Drugą możliwością jest wybór instalacji on-grid. W tej opcji instalacja PV współpracuje z siecią dystrybucyjną. Oznacza to, że wszelkie nadwyżki energii nie są gromadzone w akumulatorze, tylko oddawane do sieci. Jest tutaj możliwość odbioru odesłanej energii.

Na tą chwilę, instalacje sieciowe on-grid są bardziej popularne on wysypowych off-grid. Natomiast branża fotowoltaiki tak dynamicznie się rozwija, że trend ten może się bardzo szybko zmienić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji on-grid i off-grid zachęcamy do przeczytania artykułu: http://agmainvest.pl/dlaczego-instalacje-fotowoltaiczne-sieciowe-on-grid-sa-bardziej-popularne-od-wyspowych-off-grid/. Znacznie szerzej rozwija temat obu systemów, łącznie z kwestią żywotności oraz kosztami instalacji.

Jak dobrać moc instalacji PV?

Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej jest bardzo istotna pod kątem późniejszej wydajności. Aby sprawdzić nasze zapotrzebowanie na energię, wystarczy przejrzeć faktury wystawiane przez naszego sprzedawcę energii elektrycznej, na której powinny widnieć zestawienia zużycia energii z poszczególnych okresów. Dzięki tej informacji, będziemy w stanie obliczyć jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku warunków jakie są charakterystyczne dla klimatu w Polsce, przyjmuje się, że 1 kWp będzie w stanie wyprodukować ok 1000 kWh energii elektrycznej / rok. Dlatego, jeżeli Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 6000 kWh, to instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc 6 kWp.

Inne istotne kwestie to odpowiednie umiejscowienie paneli fotowoltaicznych i falownika oraz dobranie okablowania i zabezpieczeń elektrycznych - w tym przypadku już warto polegać na wiedzy i doświadczeniu instalatora.