Odnawialne źródła energii, czyli zasoby naturalne niewyczerpujące się w skali naszej cywilizacji, to coraz częściej wykorzystywana alternatywa dla tradycyjnych paliw kopalnych: węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Korzystanie ze źródeł odnawialnych nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, ponieważ są one na bieżąco uzupełnianie w wyniku naturalnych procesów.


Źródła odnawialne obejmują energię promieniowania słonecznego, energię wiatru, energię wodną, energię cieplną wnętrza Ziemi oraz energię pochodzącą z biomasy. Szczególną popularność w naszej strefie klimatycznej zyskały instalacje czerpiące z energii słonecznej. Do prawidłowego działania takich systemów niezbędne są specjalne sterowniki. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń. Które z nich warto wziąć pod uwagę? Poznaj nasze propozycje.

sterowniki do solarów

Sterowniki do solarów – do czego służą?

W związku z coraz wyższymi cenami energii właściciele domów jednorodzinnych co roku zmuszeni są wydawać sumy stanowiące znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Szukając sposobów na obniżenie kosztów wielu z nich otwiera się na nowe możliwości, na przykład rozbudowanie instalacji o panele słoneczne. Część osób jednak uważa, że koszt związany z montażem instalacji solarnej jest zbyt wysoki w stosunku do realnych oszczędności, na jakie można liczyć w skali roku. Prawdą jest, że w polskim klimacie najkorzystniejsze warunki nasłonecznienia trwają od kwietnia do września – a przecież największe zapotrzebowanie na energię występuje od listopada do marca. Należy jednak pamiętać, że brak upałów i mocnego słońca wcale nie oznacza, że instalacja nie pracuje. Nawet w okresie o mniejszym nasłonecznieniu kolektory pobierają wystarczającą ilość energii do chociażby częściowego podgrzania wody użytkowej – a to już znaczna oszczędność. Jednak aby system mógł faktycznie spełniać swoje zadanie i efektywnie wykorzystywać pozyskaną energię potrzebne są wspomniane wcześniej urządzenia sterujące. Specjalne sterowniki elektroniczne służą do zarządzania pracą całej instalacji w taki sposób, by optymalnie wykorzystywać pozyskiwaną energię. Dzięki korzystaniu z systemów solarnych możemy więc zmniejszyć ilość paliwa tradycyjnego oraz skrócić pracę kotła.

Model TECH ST 401 N PWM

Pierwszym produktem, który warto wziąć pod uwagę, jest sterownik do solarów ST 401 N PWM firmy TECH. Urządzenie zarządza pracą instalacji na podstawie odczytu temperatury z czujników znajdujących się na kolektorze i w zasobniku. Sterownik reguluje działanie pomp oraz podaje sygnał do rozpalenia kotła centralnego ogrzewania w zależności od bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta: użytkownik ustala pożądaną temperaturę na panelu sterującym, po czym system automatycznie steruje instalacją w celu uzyskania (i utrzymania) wskazanych parametrów.

Model TECH ST-402n

Wiele osób obawia się, że nienadzorowana instalacja solarna może przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególnie problematyczna wydaje się kwestia dłuższej nieobecności w domu, podczas której może dojść do zgromadzenia takiej ilości ciepła, która nie będzie mogła zostać na bieżąco zużyta. Obawa przed awarią systemu grzewczego, w którym pracują odpowiednie sterowniki, jest jednak zupełnie niepotrzebna – regulatory nie dopuszczą bowiem do przegrzewu instalacji. W tym przypadku warto zdecydować się na sterownik z tzw. funkcją urlopową. Taki schemat pracy polega na tym, że część ciepła zmagazynowanego w ciągu dnia jest oddawana do otoczenia poprzez nocne chłodzenie wody w zasobniku. W tej roli doskonale sprawdzi się sterownik do solarów ST-402n firmy TECH.

Model SALUS PCSOL 200 Classic

Ciekawą propozycją jest także sterownik do solarów PCSOL 200 Classic firmy SALUS . To niepozorne urządzenie śmiało można określić mianem inteligentnej automatyki domowej. Regulator zarządza rozprowadzaniem ciepła w instalacji w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać energię pozyskaną za pomocą kolektora. To doskonały przykład na to, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, a tym samym wpływa na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. To kolejny krok w stronę nowoczesnej, zrównoważonej energetyki zapewniającej ludziom bezpieczeństwo w przyszłości.