Osuszacz powietrza adsorpcyjny

Wielu z nas napotyka problem zbyt wysokiej wilgotności co może prowadzić nawet to wystąpienia pleśni na ścianach w domach lub mieszkaniach.

W celu zapobieżenia temu zjawisku warto zaopatrzyć się absorpcyjny osuszacz powietrza. Jest to urządzenie, które pozwoli nam pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza.







Jak działa osuszacz adsorpcyjny ?

Jego działanie i budową nie są skomplikowane. Składa się rotora, który pokryty jest specjalnym żelem krzemionkowym gromadzącym wilgoć. Ponadto jest wentylator, nagrzewnica i filtr. Bęben jest wykonany z metalu tworzącego osiowe kapilary. Kapilary pokryte są substancją higroskopijną zwiększająca powierzchnie wchłaniania.

Rotor napędzany silnikiem dzieli się na sektor osuszający i regeneracyjny. Za rotorem otrzymuje się osuszone powietrze. Bęben obracając się powoduje zabranie wilgotnego materiały higroskopijnego trafiającego do sektora regeneracyjnego. Stamtąd gdzie przez rotor przepływa ciepłe powietrza zabierające wilgoć. Oto cała filozofia działania osuszacza absorpcyjnego.

Osuszacz powietrza adsorpcyjny - jak działa, zastosowanie


Przez brak odpowiedniego filtra nie nadaje się na budowę i do pomieszczeń z pyłem. Cechami charakterystycznymi dla osuszaczy absorpcyjnych są:

  • podgrzewanie osuszonego powietrza,
  • brak zabezpieczeń przed zanieczyszczeniami,
  • lekkie i ciche podczas pracy,
  • stała wydajność na wysokim poziomie,
  • wysokie koszty eksploatacji z powodu wysokiego poboru prądu.

Do czego i gdzie wykorzystywany jest osuszacz adsorpcyjny?

Absorpcyjne osuszacze powietrza najbardziej sprawdzają się w pomieszczeniach nie większych niż 20m2 i temperaturze poniżej 13 stopni Celsjusza. Osuszacze te nadają się do domków letniskowych, altan działkowych, nie ogrzewanych piwnic, jachtach i żaglówkach.

Zastosowanie znajdują w pralniach, suszarniach, osuszanie ścian i miejsc po zalaniu. Ponadto na basenach, poza tym nadaje się do osuszania malowanych ścian, dywanów po praniu, tapicerki w aucie lub ubrań po praniu.

Do popularnych firm mających w swojej ofercie osuszacze absorpcyjne należą: WARMEC, Sharp, Samsung i Webber oraz Eldom.


Najważniejsze parametry - osuszacz adsorpcyjny

Wydajność. Zanim kupimy osuszacz powietrza powinniśmy zastanowić się jaka musi posiadać wydajność. Do pomieszczeń w których chcemy regulować wilgotność wystarczy ten o wydajności 5-10l/24h. Do pomieszczeń o wielkości 50m2 przyda się wydajniejszy osuszacz mogący zgromadzić 20-24l na dobę. Dla właścicieli domków piętrowych. Lepszym rozwiązaniem jest kupno dwóch osuszaczy o mniejszej wydajności niż jednego mocniejszego.

Osuszacze absorpcyjne potrzebują więcej energii elektrycznej. Moc 600 – 800W.

Podsumowując. Absorpcyjne osuszacze powietrza z powodzeniem można stosować w domostwach. Są ciche i wydajne. Po co narażać się na koszta remontów w powodu pleśni na ścianach lub innych zbędnych wydatków skoro można kupić osuszacz powietrza. Nie jedne gospodarstwo domowe przekonało się o niezawodności osuszaczy powietrza. Warto sprawdzać poziom wilgotności aby móć w porę zareagować.

Sprawdź bezinwazyjną metodę osuszania budynków z wykorzystaniem zjawiska elektroosmozy od OsuszanieBudynku.com.

Komentarze  

0 #1 Adrian 2020-03-18 19:44
Fantastyczne objaśnienie zasady działania ,pozdrawiam i Peace and Lov in bad time with coronavirus
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież