Całą zimę marzymy o letnim poranku z filiżanką kawy lub wieczorze z książką na własnym tarasie bądź balkonie.

Plenerowe imprezy ze znajomymi czy grille... wszystko świetnie, tylko co jeśli pogoda nam nie sprzyja i robi się nieprzyjemnie chłodno na takie fanaberie? Na ratunek przychodzą nam nowoczesne sposoby ogrzewania tarasów i balkonów, jakimi są promienniki.





Promiennik podczerwieni na taras

Promienniki to takie przenośne słońce, nie emitujące szkodliwego promieniowania UV. Promienniki możemy podzielić głównie na dwa typy: gazowe, coraz częściej spotykane w letnich ogródkach restauracyjnych oraz elektryczne. Te zasilane gazem z butli są raczej tanie w eksploatacji, dzięki temu że płomień gazu można regulować, można też kontrolować wysokość temperatury. Niestety, urządzenia na gaz nie dają ciepła od razu, ponieważ ogrzewają powietrze i mają mniejszy zasięg emisji ciepła.

W przeciwieństwie do nich promienniki elektryczne dają ciepło już od pierwszego momentu działania, są bardziej ekonomiczne, grzeją bardziej efektywnie i są bezpieczniejsze. Dzięki temu, że zasilane są z sieci elektrycznej, ich rozmiar może być bardziej kompaktowy, a montaż mniej kłopotliwy. Trzeba jednak pamiętać, że emitowane przez nie promienie podczerwone nie podgrzewają powietrza a jedynie powierzchnię, na którą padają.

Promiennik na taras – jaki wybrać?

Jaki promiennik elektryczny wybrać? Dwa podstawowe typy promienników elektrcznych to promienniki halogenowe oraz z włóknem węglowym. Te pierwsze mają wyższą moc, dzięki czemu wyższa jest też temperatura samego źródła ciepła, dlatego lepiej by takie urządzenie postawić w dalszej odłegłości niż promiennik z włóknem halogenowym, który powinnien stać bliżej. Ma on niższą moc, przez co grzeje łagodniej, ale posiada niekwestionowane zalety w postaci efektywniejszego ogrzewania ludzkiego ciała. Posiadają również dłuższy czas eksploatacji.

Idąc dalej, promienniki mogą być:

  • stojące – najczęściej w postaci parasola, kolumny lub masztu; dają dużą swobodę przestawiania i zmiany miejsca położenia promiennika w dowolonym momencie i w razie potrzeby, jednak zabierają więcej przestrzeni, co w niektórych przypadkach może być kluczowe;
  • wiszące – kształtem przypominają wiszącą lampę; ograniczeniem jest w tym przypadku istnienie miejsca, do którego możemy zamontować promiennik (sufitu, dachu, zadaszenia);
  • naścienne – do montażu na praktycznie każdej ścianie.

Wybierając idealny promiennik ciepła musimy zwrócić uwagę na moc urządzenia, która waha się od 800 do 5000 W. Błędem jest jednak kierowanie się całkowitą powierzchnią tarasu lub balkonu. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę jedynie tę powierzchnię, którą planujemy ogrzać. Czyli np. tę na której znajduje się ławka, krzesła, fotele czy stół. Pod uwagę należy również wziąć konstrukcję tarasu lub balkonu – czy jest to przestrzeń zamknięta (np. ogród zimowy), półotwarta (zadaszona, posiadająca ścianki), czy całkowicie otwarta oraz samo położenie miejsca (np. czy jest otwarte od zawietrznej strony, zasłonięte płotkiem bądź drzewami).

Im bardziej otwarta przestrzeń tym większe straty powietrza i tym samym większa moc urządzenia będzie nam przydatna. Jeśli do ogrzania jest przestrzeń do 10 m² wystarczy promiennik do 1400 W. Dla powierzchni około 20 m² lepiej wybrać urządzenie o mocy 2200-3200 W.

ogrzewanie tarasu

Przydatną cechą jest skrętna głowica grzejąca, dzięki której możemy skierować źródło ciepła w dowolnym kierunku, bez potrzeby przestawiania całego promiennika. Istotna będzie także długość kabla zasilającego, aczkolwiek to kwestia drugorzędna, bo w razie konieczności zawsze można będzie dokupić przedłużacz. Inne ważne cechy promienników dostępnych na rynku, to np. możliwość automatycznego wyłączania urządzenia kiedy nie ma nikogo w pobliżu (dzięki wbudowanym czujnikom ruchu), programowator czasowy, sterowanie mechaniczne lub elektroniczne, np. za pomocą pilota (opcja bardzo przydatna w szczególności przy promiennikach wiszących i naściennych).

Trzeba również zwrócić uwagę na to z jakiego materiału wykonano obudowę oraz na stabilność urządzenia i posiadane zabezpieczenia przed wywróceniem. Lżejsze urządzenia będą bardziejpodatne na wywrócenie przez przypadkowe popchnięcie lub silny podmuch wiatru. Stopień odporności obudowy urządzenia określa klasa ochrony IP. Druga cyfra klasyfikacji oznacza stopień ochrony przed dostaniem się wody do środka urządzenia (klasę wodoszczelności). Np. IP23 ma ochronę przed zapryskaniem wodą pod dowolnym kątem, a IP55 to klasa ochrony przed pyłem oraz przed strugą wody 12,5 l/min. Najlepiej wybrać taką z drugą cyfrą 3 lub wyższą. Bardziej zaawansowane modele mogą przy okazji służyć jako oświetlenie tarasowo-balkonowe (najczęściej wyposażone są w diody LED), radio albo nawet system muzyczny.

Ogrzewanie tarasu - jaki koszt?

Zainteresowani? Koszt promiennika to od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Dużo? Raczej nie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to inwestycja na lata, na dodatek możemy ją używać w różnych miejscach, nawet w przypadku przeprowadzki z bloku do domku lub na odwrót. Takie urządzenie zawsze znajdzie swoje miejsce i zastosowanie, również w altankach ogrodowych, domkach letniskowych, przy basenie ogrodowym, kamperze, w zimnej łazience czy nawet zimą podczas pracy w przydomowym garażu. Ręka do góry kto by nie chciał mieć sezonu tarasowo-balkonowego dłuższego o chociażby miesiąc czy dwa. A może nawet przez cały okrągły rok?

Komentarze  

0 #2 solumen 2019-11-03 21:28
Ciekawa strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny artykul
Cytować
0 #1 ciekawski2 2019-10-09 08:50
Ciekawe rozwiązanie do ogrodu. Nie wiedziałem o nim, a teraz po zapoznaniu się z wpisem nabrałem ochoty na kupno.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież