Chcąc odprowadzić zanieczyszczone powietrze z wewnątrz domu lub mieszkania można posłużyć się kratkami wentylacyjnymi, którymi powietrze kanałem wentylacyjnym wydostaje się na zewnątrz.

Jest to wentylacja grawitacyjna w której na próżno szukać urządzeń mechanicznych. Wszystko czyli ruch powietrza dzieję się z powodu grawitacji panującej na Ziemi.

Latem otwarte kratki wentylacyjne nie stanowią kłopotu jednak gdy przychodzi zima otworami w kratkach może dostawać się zimne lub chłodne powietrze. W takiej sytuacji niektórzy z nas zasłaniają lub zamykają kratki wentylacyjne. Jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że nie. Kratkami odprowadzone jest zanieczyszczone powietrze, a otworem okiennym dostarczane jest świeże powietrze. Kratki wentylacyjne montowane są w łazienkach, kuchniach, a w domkach jednorodzinnych w kotłowniach.


Skutki złej wentylacji pomieszczenia, domu lub mieszkania mogą być nawet śmiertelne, gdyż bezwonny i bezbarwny czad w pomieszczeniach w których pali się w piecu lub stosuje piecyk naftowy może spowodować zejście z tego świata. Innym ważnym powodem dla którego wentylacja grawitacyjna powinna prawidłowo działać jest chęć uniknięcia parowania okien, wzrostu wilgotności i pojawienia się grzyba na ścianach.

Niektórzy w swoich mieszkaniach lub domach montują zbyt szczelne okna wtedy czyste powietrze nie ma skąd napłynąć do wnętrza przez co zanieczyszczone powietrze kanałami wentylacyjnymi cofa się do wewnątrz, jest to tak zwany ciąg wsteczny. Jest to bardzo niepożądane zjawisko, którego należy uniknąć jak ognia. Wymienione tu zjawisko fizyczne jest wyśmienitą odpowiedzią na pytanie, czy należy zasłaniać kratki wentylacyjne. Po tym przykładzie stwierdzić należy, że zasłanianie kratek wentylacyjnych jest poważnym błędem.

Zasłanianie kratek wentylacyjnych na zimę

Zatem jak poradzić sobie z problemem napływu chłodnego powietrza z otworów wentylacyjnych? Należy wietrzyć pomieszczenia, mieszkanie lub dom. W tym celu nie powinno zasłaniać się szpar w drzwiach, należy rozszczelnić okna, aby świeże powietrze ciągle napływało. Kolejnym sposobem jest montaż nasady kominowej, która pomoże pozbyć się zużytego powietrza. Pamiętać należy o corocznym sprawdzeniu wszystkich kanałów wywiewy zanieczyszczonego powietrza.

W tym celu należy skorzystać z usług wykwalifikowanego kominiarza. Sposobów na walkę z napływem chłodnego powietrza otworami wentylacyjnymi jest sporo, zatem korzystajmy z nich zamiast wykonywać podstawowy często spotykany błąd zasłaniania wywiewów zużytego powietrza.

Komentarze  

0 #1 ona_2 2019-10-11 09:06
My na zime nie zasłaniamy kratki wentylacyjnej. Palimy z piecu stojącym w mieszkaniu więć odpływ powietrza jest potrzebny.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież