Każdy muzyk prędzej czy później staje przed dylematem. Jak stworzyć domowe studio nagrań i nie wydać majątku, a jakość nagrań była zadowalająca. Aranżując je będziesz potrzebował przestrzeni oraz odpowiedniego sprzętu. Ponadto, pierwszy i najważniejszy punkt przy budowaniu studia to: akustyka i odpowiednie zaadaptowanie pomieszczenia do nagrywania. Mikrofon za 40 tysięcy w zwykłym pokoju będzie brzmiał podobnie do tego za 500 złotych. Zależność jest generalnie taka, że Twój sprzęt brzmi tak, jak jego najsłabszy element. Poniżej krok po kroku opisane zostało stworzenie własnego studia.

Krok 1. Znalezienie właściwego miejsca – od tego trzeba właśnie zacząć. Warto zauważyć, że każde pomieszczenie w domu będzie doskonale nadawało się na studio nagrań. Nawet jeśli do dyspozycji jest mały pokoik, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby właściwie go zaaranżować. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją preferowane miejsca do tworzenia własnej muzyki. Wiele osób w tym celu wybiera piwnicę. Dlatego, że jest dość przestronna, a więc pomieści więcej sprzętu. W ramach metrażu pokoju lub piwnicy nie ma obostrzeń. Wystarczy, że będzie można postawić biurko i krzesło. Warto zadba, aby w pomieszczeniu można było komfortowo poruszać się, ale to kwestia wygody.

Krok 2. Zadbaj o akustykę – w studio nie mogą pojawić się problemy z dźwiękiem. Bardzo źle na jakość nagrywanego głosu mają wpływ: odgłosy dochodzące z zewnątrz, szumy, efekty echa i skumulowane drgania. Czy da się uniknąć w domowych warunkach? Owszem da się. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalną gąbkę akustyczną. Wyłożone tą gąbką studio jest w całości odizolowane od dźwięków dobiegający z zewnątrz oraz eliminuje efekt echa. Gąbkę wystarczy położyć na ściany. Dzięki temu otrzymamy satysfakcjonującą dla słuchaczy jakość nagrania. Jedyną wadą gąbki akustyczne jest jej cena. Nie każdy będzie mógł z niej skorzystać, dlatego warto zastanowić się nad alternatywą. Jest powszechnie dostępna i znana wytłaczanka do jajek. To co znaczącą wyróżnia wytłaczankę od gąbki jest jej estetyka. Dobrze sprawdza się w studiu, w którym nagrywany jest tylko dźwięk bez rejestracji obrazu wideo. Innym ciekawym pomysłem jest stworzenie kabiny studyjnej. Ponieważ zajmuje sporo miejsca polecana jest do pomieszczeń z dużym metrażem. W perfekcyjny sposób odcina studio od reszty otoczenia. Niestety stanowi kolejną drogą inwestycję.

Krok 3. Zaaranżowanie przestrzeni – nie można zapomnieć o odpowiednim umiejscowieniu mebli, do których należy biurko i fotel. Powinny być tak postawione, aby zapewniały swobodny dostęp do komputera. Praca lektora polega przecież na angażowaniu się w rolę, a więc trzeba pozostawić przestrzeń na wszelką gestykulację czy zmienianie pozycji jest niezmiernie ważne. Jest to najłatwiejsza część aranżowania studia, ale nie należy podchodzić do niej lekceważąco.

Krok 4. Wybór komputera – od osobistych preferencji zależy wybór komputera stacjonarnego lub laptopa. Jeden jak i drugi doskonale nada się do rejestracji i edytowania dźwięku. Ważne, aby urządzenie posiadało odpowiednie programy. Istnieje wiele płatnych jak i darmowych edytorów, z których można skorzystać. I w tym przypadku wiele zależy od środków finansowych i własnych upodobań. Studio nagrań nie potrzebuje komputerów z wyższej półki cenowej. Warto zadbać, aby komputer lub laptop posiadał bardzo pojemny twardy dysk. Dzięki niemu będzie można zapisywać w wysokiej jakości wiele plików. Można zakupić dysk zewnętrzny w celu rejestrowania i przechowywania poprzednich nagrań, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poleca się zapisywanie danych w chmurze. Nie mniejsze znaczenie ma procesor. W tym przypadku warto zakupić komputer z procesorem wyposażonym w kilka rdzeni. Upłynnia i przyspiesza on wiele procesów. Ponadto pozwala na korzystanie z programów bardziej zaawansowanych.

Krok 5. Zakup sprzętu do rejestracji dźwięku – sam komputer choćby najnowocześniejszy nie pozwoli na nagrywanie dźwięku w wysokiej jakości. Wbudowany mikrofon służy do użytkowania codziennego, ale nie nadaje się do studia nagrań. W tym przypadku trzeba zainwestować w trzy sprzętu: mikrofon, słuchawki i mikser. Wyciszone studio z powodzeniem pozwoli swobodnie nagrywać mikrofonem. Mikrofony pojemnościowe są najczęściej wykorzystywane ze względu na wysoki poziom wychwytywania detali. Rzadziej wykorzystywane, ale również popularne są mikrofony dynamiczne. Dobre słuchawki też są podstawą w studio nagrań. Pozwalają na odsłuchanie swojego nagrania. Najlepiej jak są to słuchawki w poduszkami, bo izolują pozostałe dźwięki, co pozwala skupić się nad odsłuchiwaniem plików. Dobre jak odpowiednio leżą na użytkowniku, to ważna zaleta podczas wielogodzinnych nagrań. Z kolei mikser audio pozwoli na dowolne modyfikowanie dźwięku. Jest to bardzo przydatny sprzęt w studio nagrań. Za jego pomocą można sunąc niedoskonałości, nałożyć dodatkowe efekty, czy zmienić natężenie lub głośność. Studio nagrań z mikserem jest znacznym ułatwieniem codziennej pracy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież