Gdzie najczęściej powstają gniazda os?

Osy najczęściej zakładają gniazda w ogrodach. Mogą zbudować je bezpośrednio w ziemi lub norach gryzoni. Często można spotkać z gniazdami os w dziuplach, korzeniach drzew, a nawet bezpośrednio przyczepione do ścian budynku. Trwałe usunięcie os uzależnione jest od zlokalizowania ich domostwa. Najłatwiej to osiągnąć obserwując przez kilka dni te owady. Warto pamiętać, że osy nie są wbrew pozorom agresywne. Do ataku przystępują tylko po wykryciu gwałtownych, nerwowych ruchów lub naruszmy ich terytorium. Dlatego chcąc usunąć gniazdo os trzeba zadbać o odpowiedni strój z rękawicami i ochroną twarzy. To zapewnia bezpieczeństwo przed ukąszeniem przez rozwścieczone owady.

Jak usunąć gniazdo os?

Najlepiej usunąć jest całe gniazdo. Stosuje się do tego specjalne preparaty owadobójcze dostępne w różnych sklepach. Do najpopularniejszych zalicza się: Ficam 80 WP, Kordon 10 WP i Solfac WP 10. Wszystkie te środki należą do kontaktowych którymi spryskuje się gniazdo. Czynność tą warto przeprowadzić w czasie małej aktywności owadów na przykład wczesnym rankiem. Można również spotkać się z świecami dymnymi. To umożliwia pozbycie się os w sytuacjach w których nie mamy bezpośredniego dostępu do gniazda.

Z pewnością trzeba zaopatrzyć się w odzież ochronną, którą można pożyczyć od znajomego pszczelarza. Trzeba poczekać do późnego wieczora lub wczesnego poranka kiedy owady są mniej aktywne. Zanim rozpylimy preparat warto zaznajomić się z instrukcją. Następnie ubieramy odzież i zbliżamy się na odległość do 5 metrów i dokonujemy oprysku. Warto pamiętać, aby oprysk wykonać zgodnie z kierunkiem wiatru. Gniazdko można usunąć najwcześniej po 24 godzinach od oprysku. Sam preparat zwalcza osy wracające do gniazda przez 3 dni od oprysku.

Pułapki na osy czyli jak bezpiecznie pozbyć się os

Zniszczenie całego gniazda jest skuteczną metodą do eliminacji os z naszej przestrzeni. Poza tym można wabić pojedyncze osobniki. Służą do tego specjalne pułapki, w których umieszcza się substancję wabiącą. Taka pułapkę rozstawia się tam, gdzie owady często pojawiają się. Mogą znaleźć się na drzewach, krzewach lub budynkach. Warto pamiętać, aby pułapki nie rozstawiać blisko gniazda. Osy szukają pożywienia nawet setki metrów od gniazda.

Jak się chronić przed osami?

Nawet jeśli udało się usunąć gniazdko os, to warto zachowywać ostrożność i stosować skuteczne środki przeciw owadom. Postawą jest odpowiednie zachowanie. Gdy zobaczymy tego owada nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i zachować spokój. Wykonując ruchy można sprowokować owada, a tego nie chcemy. Warto unikać przebywania w pobliżu kwiatów i przestrzeni, w której znajduje się wiele dojrzałych owoców, gdyż dużą dozą prawdopodobieństwa będzie tam sporo owadów. Jak osa zaatakowała, to trzeba udać się z dala od miejsca w którym doszło do ukąszenia. Osa może powrócić i ponowić atak. Mogą również nadlecieć inne owady. Osy atakują gdy: gniazdo jest niszczone lub zagrożone, rozdrażniają je gwałtowne ruchy zwierząt i ludzi, rozdrażnia je zapach perfum lub kosmetyków oraz rozdrażniają ciemne lub bardzo jaskrawe kolory.

Jak zapobiegać powstawaniu gniazd os?

Z pewnością warto wyeliminować wszelkie jedzenie z okolicy. W tym celu regularnie zbiera się zgniłe owoce i staraj się aby śmieci zawsze były w koszu, który ma szczelne zamknięcie. Następnie należy pozbyć się szczelin na budynku. Tak mogą powstawać gniazda os. Warto w ogrodzie posadzić rośliny, które odstraszają owady. Są to między innymi mięta, nagietek, piołun, bazylia, geranium. Kolejnym sposobem jest powieszenie sztucznego gniazda. Te owady nie lubią bliskiego sąsiedztwa więc jest szansa, że ominą naszą posesję i nie założą na niej gniazda.

Osy są uciążliwe, ale i pożyteczne

Osy są uciążliwe ponieważ przenoszą na produkty żywieniowe drobnoustroje chorobotwórcze z miejsc w których były czyli padliny, odchodów i wysypiska śmieci, poza tym zdobywając drewno do budowy gniazda niszczą drewniane elementy budynku, ogrodzeń, a nawet mebli ogrodowych. Odgryzają korę z młodych gałązek, niszcząc drzewka ozdobne i owoce. Są pożyteczne ponieważ, niszczą różne owady takie jak szkodniki roślin z których czerpnią pokarm dla larw, poza tym usuwają padlinę zbierając drobinki padliny i zanoszą je do gniazda. Ponadto zapylają kwiaty różnych roślin chociaż nie są tak skuteczne jak pszczoły.

Czego nie robić podczas usuwania gniazda os.

Do usuwania gniazda nie należy stosować ognia. Jest to niebezpieczne jeśli gniazdo znajduje się w drewnianym zabudowaniu. Poza tym gniazda os wykonane są z łatwopalnej substancji, co pozwoli na szybkie rozprzestrzenienie się ognia i wszelkich konsekwencji z tym związanych. Ponadto warto zauważyć, że ognień na zabije wszystkich owadów więc będzie trzeba walczyć z rozjuszonym i agresywnym rojem. Gniazd os nie powinno się traktować kijem nawet jeśli ten wyrządzi wiele szkód w gnieździe, bo będziesz miał do czynienia z dużą grupą atakujących owadów. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie usunąć gniazdo os, to zleć zadanie profesjonalistom.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież